Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ömer Parlakçı, yeni müfredat için “laiklik ve bilim karşıtı, bu nedenle reddediyoruz” dedi.

SORGULAMAYAN NESİLLER İSTENİYOR

MEB’in ‘yeni müfredatı’nın, düşünmeyen, sorgulamayan, eleştirmeyen, itiraz etmeyen nesiller yetiştirmek amacıyla hazırlandığını öne süren Parlakçı, “Öğretim programlarında bilimsel eğitim ile ilgili olan pek çok nokta özenle ‘sadeleştirme’ ya da ‘ayıklamaya’ tabi tutulurken, ‘dini’ ve ‘milli’ bir müfredat oluşturulmak istendiği anlaşılmaktadır. Müfredat değişikliklerini sadece pedagojik açıdan eleştirerek, ders kitaplarında yapılan değişiklikleri eğitim biliminin temel ilkeleri üzerinden ele alarak değerlendirme yapmanın doğru olmadığını düşünüyoruz.  Laiklik ve bilim karşıtı yeni müfredatı reddediyoruz” diye konuştu. 

YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ HAREKET EDİLİYOR

Teknik gezi ile uygulamalı eğitim Teknik gezi ile uygulamalı eğitim

Müfredat değişikliklerinin içeriğinin ne olacağı, nasıl bir değişiklik önerildiğinin bütün yönleriyle, bilim insanları, eğitim bilimciler ve eğitim sendikalarının görüşleri alınarak, çeşitli yönleriyle tartışılarak belirlenmesi gerektiğini belirten Parlakçı şunları dile getirdi:“Ancak MEB’in sürecin başından sonuna kadar yapmaya çalıştığı şey, ülkenin bugünü ve geleceğini yakından ilgilendiren böylesine önemli bir konuda ‘yangından mal kaçırır gibi’ hareket etmesi olmuştur. Eğitim müfredatı, öğrencilere yaşamı bir bütün olarak kavramayı hedefleyen, çocuk ve gençlerin çok yönlü gelişimlerine hizmet edecek öğrenme yaşantılarını içeren laik ve bilimsel bir içerikte olmak zorundadır.”