1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu kez arsa hazır, okulu yapan yok
Bu kez arsa hazır, okulu yapan yok

Bu kez arsa hazır, okulu yapan yok

Gaziantep'te okullar ve meslek liseleri için arsa konusunda sıkıntılar yaşanırken, tam tersi bir durum yaşanıyor.

A+A-

Ayakkabıcılar Sitesi'nde meslek lisesi yapılmak için ayrılan arsa yıllardır atıl vaziyette duruyor. Bu çifte standart, haliyle kalifiye eleman sıkıntısı yaşayan esnafın tepkisine neden oluyor. Kentimizde bir tarafta okul yaptırmak isteyen çok sayıda hayırsever boş arsa bulamazken, ayakkabıcılar sitesinde okul alanı olarak ayrılan arsanın boş durmasına esnaf bir türlü anlam veremiyor. 

Arsanın meslek lisesi yaptırılmak üzere bir işadamına tahsis edildiğini, ancak işadamının işlerim durgun diyerek,  projesi hazır olan lisenin yapımına bir türlü başlamadığını belirten esnaf, "Burada okula ihtiyaç var. İşadamı yaptıramıyorsa, arsası hazır olan bu okulu devletimiz yaptırsın. Eğitim konusunda son derece hassas olan Valimizin sesimizi duymasını istiyoruz" dediler.

KALFA DA, ÇIRAK TA YOK

Tüm sektörlerde olduğu gibi ayakkabı sektöründe de kalifiye eleman sıkıntısı yaşandığını, ailelerin çocuklarını mesleğe yönlendirmediğini söyleyen esnaf, "Sektörümüz  tüm  markalara hizmet veriyor ancak niitelikli eleman sıkıntısı had safhada. Eskiden kalfa çırak usta ilişkisi vardı, maalesef çırakta yok, kalfada yok. Çünkü aileler mesleğe çocuk getirmiyorlar. Burası okul olursa çocuk burada yarım gün eğitim alır, yarım gün çalışır. Yetişen elemanlar ailesine de katkı sağlar. Bunun için meslek liseleri özendirilmeli. Sitemizde meslek lisesi için ayrılmış olan bir alan var. Biz alanın acilen bu alanın okul yapılarak burada kalifiye eleman yetiştirilmesinin sağlanmasını istiyoruz" dediler.

OKULA İHTİYAÇ VAR

Bu alanın ayakkabıcılar sitesi içerisinde Meslek lisesi  için tahsis edilmiş bir yer olduğunu, işadamı bir gün yaptırır diye yıllardır beklediklerini dile getiren esnaf şöyle konuştu:"Meslek lisesinin projesi bile yapılmış, hazır. Ancak bir türlü  temel atma ve yapım  aşamasına  geçilemedi. İşadamı işlerim durgun diyerek okulu yaptırmıyor. Ona da bir şey diyemiyoruz. Ama burada okula ihtiyaç var. İşadamı yaptıramıyorsa, arsası hazır olan bu okulu devletimiz yaptırsın. Eğitim konusunda son derece hassas olan Valimizin sesimizi duymasını istiyoruz" diye konuştu.

ÜNİVERSİTEYE DİREK GEÇİŞ VAR

Mehmet Akif Ersoy lisesinin içinde ayakkabı bölümü olduğunu, ancak buranın tam kapasitede çalışmadığını belirten esnaf, "Okul şehirin içinde. Her yıl 20-25 öğrenci kayıt yaptırıyor. O bölümde buraya taşınırsa hem mesleğimize katkısı olur hem çocuklara katkısı olur. Ayrıca ayakkabının üniversitesi de var. Öğrenciler meslek lisesinden direk geçişte yapabiliyor. Aydın, İstabul, Konya'da iki yıllık liseden sınava girmeden öğrenci alan üniversiteler var." dedi.

TASEV ÖRNEĞİ 

Meslek Lisesinin İstanbul'da TASEV Ayakkabı ve Saraciye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gibi bir okul olmasını isteyen esnaf, " TASEV çok güzel bir meslek lisesi. Yatılı öğrenciler de orada okuyor. Oradan çıkan öğrenciler kendi kendilerini fevkalede yetiştiriyor. Burası örnek alınabilir" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum