1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bu karardan dönülmeli
Bu karardan dönülmeli

Bu karardan dönülmeli

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Ramazan Sürücü, SGK tarafından özel hastanelere ödenen pandemi ücreti ve yoğun bakım desteğinin durdurulması kararını eleştirdi.

A+A-

 Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz ise özel hastanelerin korona hastaları için ücretli olacağıyla ilgili karardan bir an önce dönülmesini istedi. 

SÜRÜCÜ: HASTALARIN YÜZDE 40’TAN FAZLASI ÖZEL HASTANELERDE YATIYOR

Gaziantep-Kilis Tabip Odası başkanı olarak pandemi sürecinde insanlık dışı bu kararı insanlık adına kınadığını söyleyen Ramazan Sürücü sosyal medyadan şu açıklamayı yaptı:”Bu en hafif tabiriyle insanlık suçu ve emek gaspıdır. Halen kentimizde covid hastalarının yüzde 40’ından fazlası özel hastanelerde yatmakta ve tedavi almaktadır. Sağlık çalışanlarının emeğine ve halkımızın sağlığına yapılan aleni saldırı manasına gelen bu kararı verenleri akli selime ve vicdana davet ediyorum. Kamu idaremizi uyarmak istiyorum. Bu kararla kentimizde kontrole alınamayan salgın ateşine benzin dökülmektedir. Bu kenti bu kadar sahipsiz sananları halkımızın vicdani takdirlerine havale ediyorum.”

YILMAZ: BU KARARDAN DÖNÜLMELİ

Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz, özel hastanelerin korona hastaları için ücretli olacağıyla ilgili karardan bir an önce dönülmesini istedi. Yılmaz, ”Kamu hastanelerinde yer kalmamışken, yapılan bu değişiklikle halk sağlığı tehlikeye atılarak suç işleniyor” dedi.

KAMU HASTANELERİ AĞZINA KADAR DOLU

Özellikle Gaziantep’te salgının her geçen gün korkutucu boyutlara ulaştığı bu günlerde alınan bu kararın tüketiciler tarafından kabul edilemez olduğunu belirten Bülent Yılmaz, “Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK ) tarafından, 29/06/2020 tarihinden itibaren uygulamaya koyduğu Sağlık Uygulama Tebliği’nde ( SUT) yapmış olduğu değişiklik ile , korona hastası vatandaşlarımız bundan sonra özel hastanelerde tedavi olmak istediklerinde ceplerinden para ödemek zorunda bırakılmıştır. Kamu hastanelerinin ağzına kadar dolu olduğu bir dönemde alınan bu karar salgının boyutunun çok daha korkutucu bir ve geri dönülemez bir boyuta ulaşmasına yol açacaktır” diye konuştu.

YARGI YOLUNA GİDECEĞİZ

Bu karardan acilen dönülmesi gerektiğini dile getiren Yılmaz, “Gerek evrensel bir tüketici hakkı olan “sağlık hakkı”, gerekse Anayasamızda tanımlanan “herkesin sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı” na açıkça aykırı bir durum oluşturan bu karardan dönülmelidir. Söz konusu SUT değişikliği kararının iptali için yargı yoluna gideceğiz.  Ancak, yargı sürecini beklemek telafisi imkansız sonuçlar doğuracaktır. Bu nedenle buna gerek kalmaksızın bu anlamsız değişikliğin acilen geri alınmasını istiyoruz”şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.