1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bu karar üreticileri üzdü
Bu karar üreticileri üzdü

Bu karar üreticileri üzdü

Tarım,Orman ve Hayvancılık Bakanlığı, iyi tarım uygulamalarına yönelik 3 yıl destek alanlara desteğin kaldırıldığını duyurdu.

A+A-

Bu tebliğle 100 bine yakın çiftçi sistem dışında kaldı. Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, karara tepki göstererek, “Türkiye genelinde 200 milyon TL civarında üreticilerimiz devletine güvenerek harcama yapmış ancak son tebliğle üretici hüsrana uğramıştır. Desteklerin düşmesi iyi tarım ve organik tarım ile uğraşan çiftçi sayısını azaltacaktır ve yine bilinçsizce ilaçlama ve üretim yapılacaktır” dedi. 

100 BİNE YAKIN ÇİFTÇİ SİSTEM DIŞI KALDI

Tarım ve Orman Bakanlığı projesi olan İyi Tarım Uygulamaları (İTU) ve Organik Tarım Uygulamaları (ÖT) ile çiftçilerin on yıldır hibe desteği ile desteklendiğini belirten Ali Çolak,”Son 5 yılda bu projeye dahil olan çiftçilerde büyük artış olmuş ve Türkiye genelinde bu sayı 100 bin üreticiyi geçmiştir. 2019 yılı üretim sezonunda da Türkiye genelinde 100 binden fazla çiftçi sisteme dahil olmuş, ürünlerini belli miktarda masraf yaparak sertifikalandırmıştır. Her yıl Nisan Mayıs Haziran aylarında bakanlık tarafından destekleme tebliği ile beraber İyi Tarım Uygulamaları destekleri açıklanmaktadır. Ancak 2019 yılında bu durum sekteye uğramış ve 24.10.2019 no’lu Cumhurbaşkanlığı tebliği ile 50TL olan bireysel sertifikasyon için 30 TL’ye, 40 TL olan grup sertifikasyon için 15 TL hibe desteği verileceği çiftçilere duyurulmuştur. Ancak 9 Kasım 2019 Tarihinde yayımlanan Tarım Bakanlığı’nın 30 bin 943 sayılı tebliğinin 24. Maddesinin (ü) bendinde yer alan ‘2016 yılından başlamak üzere aralıksız olarak üç yıl İTU desteğinden yararlananlar, 2019 üretim yılı İTU desteğinden faydalanamaz’ ibaresi sistemdeki 100 bine yakın çiftçiyi biranda sistem dışında bırakmıştır”diye konuştu.

DESTEK TARİHİNİ BİLE ERTELEDİLER

İyi tarım uygulaması yapan ve son 3 yıldır destek alan üreticilere destek yok denildiğini belirten Ali Çolak,”Yani Cumhurbaşkanı 24 Ekim de ‘İyi Tarım Uygulaması ve organik tarım desteği vereceğiz’ derken, Tarım Bakanlığı ‘Hayır 3 yıldır destek alanlara destek verilmeyecek’ diyor. Oysa İyi Tarım Uygulamalarında 7-8 yıldır devam ettiriliyor. Türkiye genelinde sadece İyi Tarım Uygulamalarında yaklaşık 80 bin üretici ve 6 milyon dekar alanda 7 yıldır bu desteği alıyor. Son 3 yıldır almak şartı neredeyse tüm üreticileri kapsıyor. Bu durum organik tarımda da aynıdır. Alınan bu kararla son 3 yıldır destek alan üreticilerimizin 2019 yılında destek alamaz maddesi neredeyse tüm üreticileri kapsıyor. Son 3 yıl baz alındığında Türkiye’de en az 60 bin üretici Gazi Şehrimizde ise yaklaşık 15 bin üretici destek alamayacaktır. Yani girdilerin yüksek olduğu bu dönemde üreticilerimiz için 38 milyon tl olarak verilen destek miktarı 2019 yılı için 8 milyon öngörmüşlerdir. Destek veriliyor gibi yapıp vermeyenler bir golü de destek tarihini erteleyerek attılar”dedi.

ÜRETİCİ HÜSRANA UĞRADI

Türkiye’de 80 bin üretici ve 6 milyon dekar iyi tarım uygulaması yapıldığını, yaklaşık 80 bin üreticinin sertifikası olduğunu dile getiren Çolak şunları söyledi:”Geçtiğimiz yıl belirtilen destekten dolayı üreticilere toplamda 390 milyon lira ödendi bu ödemelerde artan maliyetlere yetmese de en azından üreticiye bir destek oluyordu. Ancak bu tebliğde değişiklik yapılmazsa gelecek yıl bir delikli kuruş bile ödenmeyecek. Ancak üreticilerimiz toprak-su, pestisit analizleri ve sertifikasyon bedellerini devletine güvenerek girdilerin yükseldiği bu dönemde en az 2 bin TL harcama yapmıştır yani Türkiye genelinde 200 milyon TL civarında üreticilerimiz devletine güvenerek harcama yapmış ancak son tebliğle üretici hüsrana uğramıştır. Her yıl Mayıs Haziran’da açıklanan destek bu yıl Ekim sonunda açıklandı. Tebliğ 2019 yılını kapsadığından çiftçi destekten mahrum kaldığı gibi devletine güvenerek yaptığı tüm yatırım cebinden çıkmış oldu. Her yıl destek alan üreticiler de analizleri yaptırarak, tüm masrafları cebinden ödeyerek üretim yaptılar, destek alacaklarını sanırken bakanlık tarafından ters köşe yapıldılar ve girdilerin bu kadar arttığı bu dönemde üreticilere bir yük daha yüklemiş oldular. Ayrıca hem iyi tarım hem organik tarım kapsamında Ziraat Mühendisi ve Ziraat Teknikeri olarak çalışıp ekmeğini kazanan 3 bin kişiyi de işsiz bırakmıştır.”

DÜNYADA DESTEK ARTIYOR BİZDE KALDIRILIYOR

Dünyada iyi tarım uygulamalarının arttığını, İyi Tarım Uygulamalarının insan sağlığı ve çevre sağlığı açısından önemli olduğunu söyleyen Çolak, “Çünkü üretici bilinçli olarak zirai ilacını, gübresini atıyor bunları beyan ediyor ve pestisit analizi yaparak ibraz ediyor ve Ziraat Mühendisleri eşliğinde bu beyanları denetleniyor ve biz tüketicilere sağlıklı ürünler olarak ürünlerini sertifikalandırıyorlar. Ayrıca bu üretim modeli ile üreticilerimiz ruhsatlı ilaçları bilinçli olarak önce Tarım Danışmanına Üretici Kayıt Defterine ilaçlarını yazdırarak ürünlerine de Bakanlığın izin verdiği zirai ilaçları bayilerden alarak bilinçli ilaçlama yapmakyadı ama bu Modelin iptali ile zirai ilaç bayilerinin ve üreticilerimizin kulaktan duyma bilgilerle ruhsatsız insan sağlığına zararlı ilaçları uygulamaya yol açacaktır. Dünyada iyi tarım ve organik tarım desteklemeleri artarken, bu destekler ülkemizde kaldırılıyor. Dolayısıyla desteklerin düşmesi iyi tarım ve organik tarım ile uğraşan çiftçi sayısını azaltacaktır ve yine bilinçsizce ilaçlama ve üretim yapılacaktır. Dünyada bu kapsamda Örneğin 20 ton Antepfıstığı ihraç için talep edilirken bu modelin desteklemelerden çıkarılarak, üreticinin üretmek istemediği ve ihraç kapılarımızın da böylelikle kapanması sağlanmıştır. İyi tarım Uygulamaları Modelinde desteklemelerin iptali çözüm değil. 15 Gün arayla üreticilere yapılan bu ters köşe politikasına son verilmelidir. Tarım Bakanlığı yaklaşık 100 bin üreticiyi mağdur edecek ilgili maddeyi derhal tebliğden çıkarmalıdır.” Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.