1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu ihale yasaya aykırı
Bu ihale yasaya aykırı

Bu ihale yasaya aykırı

Kent Konseyi Başkanı Samet Bayrak: Millet Bahçesi tartışılmadan ihaleye çıkıyor

A+A-

Gaziantep Kent Konseyi ilk gündemli genel kurulunu yaptı ve ‘Millet Bahçesi ile Gaziantep’in Hava Ulaşımı’ tartışıldı. Gaziantep Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in katılmadığı genel kurulda Başkan Samet Bayrak ve Sıtkı Severoğlu, Millet Bahçesi’nin 30 Ekim’de ihaleye çıkacak olmasının yasaya aykırı olduğunu söyledi. 

Severoğlu ayrıca Valilik binasının çürük ise güçlendirme raporunun kamuoyuna açıklanmasını istedi ve ”Ayın 30”unda TOKİ ihaleye çıkıyor. Burada bir yanlışlık var. Kesinleşmemiş bir planın ihalesini yapamazsınız. Bu anayasaya aykırıdır. Ayrıca Valilik önünden başlayan 30 metrelik yol kapanıyor,  o zaman bu yol burada ne geziyor? 25 senede bir binanın ömrü bitmez. Çürük ise bina güçlendirme projesi yapıldı mı? Bunun Gaziantep kamuoyuyla paylaşılmasını istiyoruz. Yıkımı izah etmeniz gerekiyor. Gelin bu binayı yıkmayalım” dedi.

bu-ihale-yasaya-aykiri3.png

Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak'ta, Millet Bahçesinin tartışılmadan askıya ve ihaleye çıkarılmasının da kendilerini üzdüğünü söyledi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, Kamil Ocak Stadyumu’nun yerinde emsal 3’den bugünkü konuma nasıl gelindiğini anlattı. Cihan, “Şu anda Millet Bahçesi’nde inşaat alanı sadece 4 bin 800 m2. Sayın Başkanımız Fatma Şahin bu şehre 350 Milyon yatırımı kazandırmış oldu” dedi. 

YÖNERGE OYLANDI

Kent Konseyinde çalışmaları kolaylaştırmak adına değişiklik yapılan Yönerge maddeleri  ve Kent Konseyi bünyesinde oluşturulacak Çalışma Grupları Yürütme Kurulu üyesi Prof.Dr.Tevfik Gülsoy tarafından okunup, oylandı. Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı B.Sıtkı Severoğlu ve Yürütme Kurulu üyesi H.Özgür Girişken’in“ Millet Bahçesi ” ile ilgili hazırladığı raporu Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı B.Sıtkı Severoğlu’nun sunumu ve Yürütme Kurulu üyesi Hulusi Kalender ve Yürütme Kurulu üyesi Hülya Akkaya’nın “ Gaziantep Hava Ulaşımı” ile ilgili hazırladığı raporu Yürütme Kurulu üyesi Hulusi Kalender’in sunumunun ardından, Genel Kurul Üyelerinin gündeme ilişkin görüşleri alındı.

bu-ihale-yasaya-aykiri.png

BAYRAK:HERKESİMİN GÖRÜŞLERİ ALINMALI

Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak yaptığı konuşmada, ‘Ortak Hedef Gaziantep’ sözünü özümseyen kent konseyinin kentimizin kültürel ve tarihsel sürecini iyi okuyup geleceğe başarıyla yönetilmiş bir Gaziantep bırakmak hedefiyle yola çıktığını söyledi. Bayrak, “Amacımız bilimsel temellere dayalı çalışmalar ile gelecek kuşaklara daha iyi bir Gaziantep bırakmaktadır. Çalışmalar yapılırken aynı zamanda Sivil Toplum Kuruluşları ve sosyologların yanı sıra bölgede yaşayanların da görüşleri alınmalıdır” dedi. 

bu-ihale-yasaya-aykiri4.png

ÜZÜNTÜYLE KARŞILANDI

Millet Bahçesi’nin tartışılmadan askıya çıkarılmasının üzüntü ile karşılandığını belirten Bayrak, “Millet Bahçesi konusunda daha öne 26.03.2015 tarihinde yapılan kent konseyinin 5. Olağan genel kurulunda mevcut Kamil Ocak Stadyumunda yerinde yapılmak istenen tasarruflar için geçen dönem kent konseyinin de görüşleri doğrultusunda kent meydanının ihtiyaç olduğu bu düşüncenin kamu oyunda sevinçle karşılanıp desteklendiği malumdur. Bu konuda büyükşehir belediyesi tarafından hazırlanacak projelerin kent konseyinde öncelikli görüşülmesi kararlaştırılmış ise de şimdi uygulanmak istenen proje maalesef tartışılmadan askıya çıkarılmış ve ihale sürecinin başlatıldığı tespit edildiği üzüntü ile karşılandığını belirtmek isterim” diye konuştu.

bu-ihale-yasaya-aykiri5.png

SEVEROĞLU:CUMHURBAŞKANI YANLIŞ YÖNLENDİRİLDİ

Sıtkı Severoğlu, Kamil Ocak Stadyumu’nun yerinin kent tarihinde bir anı değeri olduğunu belirterek, “Biz iki stadyum olsun dedik, olmadı. Ortak akıl biraraya geldi. Oda ve STK’lar karşı çıktı. O zaman bakan olan Sayın Fatma Şahin yeri geldi TOKİ’de masaya yumruk attı. TOKİ’ye mektuplar yazdık. Mülkiyeti belediyeye geçsin dedik. Bildiri yayınladık. Plan askıya çıktı indi ardından Cumhurbaşkanı Gaziantep’e geldi. Camiye karşı olan çatlak sesler var dedi. Camiye karşı olmadığım gibi birkaç tane cami istediğim için eleştirilen biriyim. Fatma Şahin’in belediye başkanlığını engellemeye çalışanlar Cumhurbaşkanını yanlış yönlendirdi” dedi.

BURADA BİR YANLIŞLIK VAR

Millet Bahçesi planında Muammer Aksoy, İstasyon Caddesi bağlantısının kesildiğini söyleyen Severoğlu, “Burada bir sorun var. Valilik önünden 30 metrelik yol kapatılıyor. Bunun yapılması akla ve mantığa aykırı. Sayın Fatma Şahin, Sezer Cihan, İrem hanım ve diğer ekipler TOKİ’ye karşı dik durarak bir şey başardınız. İnşaat alanını düşürdünüz. Ayın 30”unda TOKİ ihaleye çıkıyor. Burada bir yanlışlık var. Kesinleşmemiş bir planın ihalesini yapamazsınız. Bu anayasaya aykırı, yol kapanıyor,  o zaman bu yol burada ne geziyor?” dedi.

YIKIMI İZAH ETMENİZ GEREK

Valilik binasının 25 senelik bir ömrü olduğunu belirten Severoğlu, “25 senede bir binanın ömrü bitmez. Çürük ise bina güçlendirme projesi yapıldı mı? Bunun Gaziantep kamuoyuyla paylaşılmasını istiyoruz. Yıkımı izah etmeniz gerekiyor. 21 bin metrekare alana cami olur mu? 120 metre kubbe yüksekliği var. Bir cami yapılacaksa İpekyolu üzerine, yıkılacak olan 25 Aralık hastanesinin yerine bir Cuma cami yapılabilir. Valiliğin yerine yapılacak cami kent silüetine zarar verir. Çevremdeki herkes  olur mu öyle şey diyor” diye konuştu.

GELİN VALİLİK BİNASINI YIKMAYALIM

‘Gelin bu çalışmayı erteleyelim’ diyen Severoğlu, ”Allah razı olsun hayırseverlerden, Gaziantep’e 100 milyon doların üzerinde bir yatırımdan bahsediyoruz. Ama bu yapılacak cami ve yolun kapanması nedeniyle ileride babalarına rahmet yerine başka laflar edilirse daha üzücü olmaz mı? Cami ölçeği fazla. Bizi Ankara’ya TOKİ’ye taşıyın. Bu kentte yanlış şeyler oluyor. Tarihe not düşüyorum. Burada yanlış bir şey yapılıyor. Gelin buna karşı dik duralım, oturup konuşup tartışalım. Ak Partili dostlara sesleniyorum cami istedim diye eleştirilen bir insanım. Büyükşehir Belediyesinin kent yararına olan her hizmetine destek veriyorum. Panorama Müzesinde ne menfaatin var diyerek beni suçlayanlar var.Benim geleceğimiz için çocuklarımız torunlarımız için  menfaatim var.Kent meselelerine hepimiz sahip çıkmalıyız. Yanlış bir şey varsa isyan etme hakkımızda vardır. Gelin Valilik binasını yıkmayalım” şeklinde konuştu. 

CİHAN SUNUM YAPTI

Büyükşehir  Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan da Millet Bahçesi planıyla ilgili sunum yaptı. Sezer Cihan, Kamil Ocak’ın ilk gününden bugüne gelinen süreçte yaşananları anlattı. Cihan, “Şu anda Millet Bahçesi’nde inşaat alanı sadece 4 bin 800 m2. Sayın Başkanımız Fatma Şahin’in bu şehre 350 Milyon yatırımı kazandırmış oldu” dedi. Meral KINACILAR,  Leyla ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum