1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. BU İDDİA DOĞRU MU?
BU İDDİA DOĞRU MU?

BU İDDİA DOĞRU MU?

Gaziantep kamuoyunun Kent ormanı olmasını istediği 5. Zırhlı Tugay arazisinde cami yeri için yaklaşık 2 bine yakın ağacın kesildiği iddia edildi.

A+A-

Henüz imara açılmayan bölgede kesilen ağaçlarla ilgili sosyal medyada yayınlanan uydu görüntülerine sivil toplumdan tepki büyük oldu. Mevcut ağaç dokusunun yapı yapmak adına yok edilmesinin asla kabul edilemeyeceğini belirten TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Aslı Tezel, “Tek bir ağacımıza bile gözümüz gibi bakmamız gerekirken bu durum gösteriyor ki Dülükbaba dahil Tugay arazisi içerisindeki yeşil alanlar ciddi tehdit altındadır” dedi. İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez, dava sürecinin devam ettiğini belirterek, “Tugay arazisinde ağaç katliamı yaşanması endişelerimizi haklı çıkardı. Lütfen artık ağaçlarımıza, geleceğimize dokunmayın” dedi. İMO eski Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk de bölgenin tamamının imara açılmasıyla Dülükbaba ormanlarının da tehlikeye gireceğini iddia etti. 

GÜÇYETMEZ: TEKRAR DAVA AÇTIK 

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Burkay Güçyetmez, dava sürecinin devam ettiğini belirterek, “Süreç devam ederken Tugay arazisinde ağaç katliamı yaşanmasını endişelerimizi haklı çıkardı. Lütfen artık ağaçlarımıza, geleceğimize dokunmayın ağaç kıyımına tepki göstererek “Lütfen artık ağaçlarımıza, geleceğimize dokunmayın” dedi. 

KARARA İTİRAZ ETTİK 

5. Zırhlı Tugay'a ait arazide yapılmak istenen imar değişikliği ile ilgili oda olarak yaptıkları itiraz üzerine mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildiğini belirten Güçyetmez şunları söyledi: ”Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, mahkeme kararının ardından planda değişiklikler yaparak imar tadilatını yeniden meclisten geçirdi. İMO Gaziantep Şubesi olarak, yeni planda da bölgenin yapılaşmaya açılmasının ön görüldüğü gerekçesi ile karara itiraz ettik. Yapılan itirazın reddinden sonra da konuyu tekrar yargıya taşıyarak dava açtık. Bu doğrultuda ‘Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin 18.03.2022 tarih ve 184 sayılı kararı ile uygun görülen Şehitkamil İlçesi , Özgürlük , Beylerbeyi , Göktürk ve İbrahimli Mahallelerinde nazım ve uygulama imar planı revizyonu işleminin iptaline , iptaline ilişkin olarak tarafımızca yapılan itirazımızı reddeden Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin 20.05.2022 tarih ve 342 sayılı meclis kararının iptaline ve işlemin uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararlarının doğumuna yol açılacağından öncelikle yürütmenin durdurulmasına karar verilmesi' talebi ile İMO olarak dava 20.07.2022 tarihinde tekrar dava açtık.” 

HUKUKA AYKIRI 

Dava içeriğine değinen Güçyetmez, “İmar planları mevzuatta ve yargı içtihatlarında; Kamu yararını gerçekleştirmek amacıyla üretilmiş birer belge niteliğinde onaylanmış metinler olarak tanımlamaktadır. İmar planlarının kamu yararı olarak özetlenebilecek amacı ise 'İnsan, toplum, çevre münasebetlerinde kişi ve aile mutluluğu ile toplum hayatını yakından etkileyen fiziksel çevreyi sağlıklı bir yapıya kavuşturmak, yatırımlarının yer seçimlerini ve gelişme eğilimlerini yönlendirmek ve toprağın korunma, kullanma dengesini en rasyonel biçimde belirlemek” şeklinde açıklanmış ve 14 Haziran 2014 tarihli Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği, “ fiziki, doğal, tarihi ve kültürel değerleri korumak ve geliştirmek, koruma ve kullanma dengesini sağlamak, ülke, bölge ve şehir düzeyinde sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek, yaşam kalitesini yüksek, sağlıklı ve güvenli çevreler oluşturmak üzere, arazi kullanım ve yapılaşma kararları getirmek' olarak gösterilmiştir ilkelerini vurguladık. 

TEZEL:YENİ AĞAÇLAR DİKELİM 

Daha yeşil bir Gaziantep için yeni ağaçlar dikmemiz gerektiğini belirten Aslı Tezel, "Ancak mevcut ağaçlarımıza da sahip çıkalım. Gaziantep halkı adına TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu olarak 5. Zırhlı Tugay arazisinin yapılaşmaya açılmasına karşı açılan dava kazanılmıştı. Mahkeme dava kararını bile açıklamamışken Gaziantep Büyükşehir Belediyesi aynı alanda imar planı değişikliğini meclisten geçirerek bölgenin yapılaşmaya açılmasındaki ısrarını sürdürdü. Hukuk tanımayan bu ısrarın akabinde hava fotoğraflarından da görüldüğü üzere söz konusu arazi içerisinde çok sayıda ağaca kıyılmıştır. Bölgenin yapılaşmaya açılması konusunda Mahkeme kararıyla tasdik edilen tespitlerimizin ve kaygılarımızın ne denli haklı olduğunu bir kez daha görmüş bulunmaktayız” dedi. 

TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYACAK KAYIPLAR OLACAK 

Tezel, "Tugay arazisinin yapılaşmaya açılmasının şehrimiz adına telafisi mümkün olmayacak kayıplara neden olacağını belirtmiştik. Mevcut ağaç dokusunun yapı yapmak adına yok edilmesi asla kabul edilemez.  Tek bir ağacımıza bile gözümüz gibi bakmamız gerekirken bu durum gösteriyor ki Dülükbaba dahil Tugay arazisi içerisindeki yeşil alanlar ciddi tehdit altındadır. Meslek Odalarının, STK’ların, kent halkının ve yargının uygun görmediği bu plan bir an önce uygulamadan kaldırılarak hatalı uygulamaların önüne geçilmelidir. Bu hususta Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden beklentimiz, ’Daha Yeşil bir Gaziantep’ anlayışıyla çelişen yanlış uygulamalardan dönülmesi adına gerekli duyarlılığı göstermesidir. 

TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu olarak, şehrimizin daha yaşanabilir olması adına bilimin ve tekniğin ışığında, doğanın korunmasının kararlılıkla takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz" 

ÇELİKTÜRK: KEŞKE HAKLI ÇIKMASAYDIM 

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep eski Başkanı Gökhan Çeliktürk ise endişelerinde haklı çıkmanın üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, “Dülük baba omanları da tehlikede. Zira Tugay arazisi ile Dülükbaba ormanları sınır” dedi.  

Daha imara açılmadan askeri alanda ağaç kesildiğini, o bölgenin tamamı iara açılırsa Dülükbaba omanlarından da endişe duyduklarını belirten Gökhan Çeliktürk şunları söyledi:”Uydu görüntülerinden bölgede 2 bin civarında ağacın kesildiği görülüyor. Asker o ağaçları yıllar önce ne zorluklarla dikti. Henüz imara açılmadan ağaç kesimi üzüntü verici. İmara açılırsa ağaç kıyımının Dülük ormanlarına kadar gitmesinden korkuyoruz. Aylar önce endişemi dile getirmiştim. Orman arazilerine de el atılır demiştim. Bir ucundan ağaç kıyımına baylamışlar. İmar her zaman yeşil alanları içine alır, daha imara açılmadan aldı. Dülük baba omanları da tehlikede. Zira Zırhlı Tugay Dülük baba omanları ile sınır.” Leyla Özekşi Polat 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum