1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. Bu iddia doğru mu?
Bu iddia doğru mu?

Bu iddia doğru mu?

Gaziantep Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı İsmet Özcan, bu yıl yüzde 30 zam istediklerini belirterek, "Bu zammı da okullara haraçlarımızı ödemek için istiyoruz" dedi.

A+A-

HABER - MERAL KINACILAR
Okul yönetimlerinin hiç bir kritere bakmadan, okul aile birliği yönetmenliğine uymadan, parayı kim çok verirse okulun taşımacılığını ihale yapmadan göstermelik bir kaç teklif alarak o şirkete verdiğini iddia eden İsmet Özcan, "Biz sayın valimize ve giden milli eğitim müdürümüze bu sıkıntıyı anlattık, soruşturma açıldı, iki müdür görevden alındı, ama diğerlerinden sonuç alamadık, mahkemeler devam ediyor, suç duyurusunda bulunduk, ona rağmen çözüm bulamıyoruz, sistem aynen devam ediyor" diye konuştu.

DEVLETİN PARASI MI YOK?

Hafta içinde büyükşehir belediyesi ile zam konusunu görüşeceklerini yüzde 30 zam taleplerini ileteceklerini dile getiren Özcan, "Zamsız fiyatlarımız 0-5 km için 100 TL, 5-10 km için 110 TL, 10-15 km için 120 TL'ydi. Bunun üzerine yüzde 30 zam isteyeceğiz.  İşçilik arttı, asgari ücret yüzde 30 artarak 1300 lira oldu, bunun sigortası var, artık kaldıramıyoruz.  Zaten aldığımız zammı milli eğitimdeki okul müdürlerine haraç olarak vereceğiz. Okul aile birliklerine ve okul yönetimlerine haraç olarak vereceğiz. Eskiden bilgisayar, klima isterlerdi, şimdi para alıyorlar. Okul aile birliğine bağış yapıyorsun, para yatırıyorsun. Okulu boyatıyor. Devletin parası mı yok? Usandık artık" diye konuştu.

UÇ NOKTAYA GİDİYOR

'Gelen okul müdürünün ilk yaptığı icraat bana şu kadar para vereceksin oluyor' diyen Özcan, "Benim okulumu taşıyacaksan şu kadar para vereceksin. Aksi takdirde bende sana taşıtmam, çünkü başka teklifler var, başka bir firmaya veririm diyor. Okul saati ile oynuyor, öğrencilere bu araçlara binmeyin diyor. O kadar uç noktaya gidiyorki. Parayı ver, kim olursan ol. Kriterin yeterli mi, araç sayın yeterli mi, okul aile yönetmeliklerine uyup uymuyor mu, bunlara bakılmıyor. Örneğin bir okulu 15 araç taşıyacaksa,  5 tanesi bir firmanın olması gerekiyor, 10 arabayı da kiralaması lazım" dedi.

YÜZDE 15 OKUL YÖNETİMİ  İŞİNİ DÜZGÜN YAPIYOR

Okulların yüzde 85'inin esnaftan haraç aldığını, konuyu anlatmadıkları yetkili kalmadığını dile getiren Özcan şöyle konuştu:"Haklarını inkar etmeyelim bu kadar okul içinde yüzde 15 ilk bir kesim var, bu müdürler sadece hizmete bakıyor para istemiyor ben öğrencimi sağlıklı eve götür getir diyor ben onlara teşekkür ediyorum.  Sözleşme yaptığımız bu adamlar paraya pula değil hizmete bakıyorlar. Okullara teklif veren şirketler verdikleri parayı esnaftan topluyor, birde üzerine kar koyuyor, A şirketinde çalışan esnafla B şirketinde çalışan esnaf kavga ediyor, olan gariban esnafa oluyor okul idaresinin umrunda bile olmuyor. En büyük korkum okullar açılırken yine okullarda yaşanacak kavgalar maalasef geçen sezon bu kavgalar oldu, büyümeden önledik ama önümüzdeki sezon rantlar artıkça kan dökülmesinden korkuyorum" dedi.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ'NE ÖNERİ

Çözümün çok basit olduğunu ifade eden Özcan şöyle konuştu:"Milli eğitim müdürü okullara yazı yazıp servis sözleşmesini istese, bizimle beraber kontrol etse görecektirler ki okul aile birliği yönetmenliğine uyan 10 kadar okul çıkacaktır. Şehrimizdeki şirketlerin yapısını, araç sayısını çok iyi bildiğimizden iddia ediyoruz yapılan sözleşmelerde yönetmelikte belirtilen taşınan öğrenci sayısının 3/1 koltuk sayısı olması ve o okula çalışması gerekir yani bir okula 30 servis çalışıyorsa bu servislerin en az 10 adeti o şirkete ait olması, SSK il sürücüleri olması  gerekir ki bu şehrimizde 10 şirkette zor çıkar" dedi.

VALİMİZE ÇAĞRI

Bir okul müdürünün kendilerini tehdit ettiğini anlatan Özcan. "Konuştuğum bir okul müdürü, yetkililer sorarsa ismini de söylerim ben bilmem kim kavga ederse etsin, kim ölürse ölsün ben para verenle çalışırım, kime şikayet edersen et, benim arkam sağlam demiştir. Bir başka okul müdürü hakkında suç duyurusunda bulunduk. Adam bizi hem tehdit etti, hem şikayette bulundu, kendisi bizi tehdit etti bize tehditten şikayette bulundu sözün kısası önümüzdeki sezon gelmeden sayın valimizden bu konuda duyarlı olmalarını okul aile birliklerinin hesaplarını inceletmesi, o hesaba bağış adı altında para yatıranlara dikkat etmesini, okullardan servis sözleşmeleri istemelerini  arz ediyoruz." şeklinde konuştu. 

Özcan, Milli Eğitim Müdürümüzden randevu istediklerini, henüz dönüş olmadığını da dile getirerek, "Valimizden milli eğitim müdürüne talimat vermesini ve bizimle birlikte toplantı yapmasını istiyoruz. Aksi halde yine kavgalar başlar" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.