1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu harekât, meşrudur
Bu harekât, meşrudur

Bu harekât, meşrudur

Gaziantep oda ve borsaları ile STK temsilcileri, Sanayi Odası’nda bir araya gelerek, Barış Pınarı Harekatı’na tam destek verdi.

A+A-

 Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, harekatın amacının ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak olduğunu belirterek, “Amaç bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir. Bu harekât, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur" dedi.

SESSİZ KALMAMIZ BEKLENEMEZ

9 Ekim 2019’da "Barış Pınarı” adı verilen sınır ötesi harekâtın başladığını belirten Ünverdi, “Bizler devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz. Zira Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır. Barış Pınarı Harekâtı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır. Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir. Masumları katleden, zulüm eden, ülkeyi tehdit eden terör gruplarına sessiz kalınmayacak. Suriye’deki yerel halkın da terör örgütlerinin giderek artan insan hakkı ihlalleri, göçe zorlanma, taciz ve zulmüne karşı şikâyetleri ve tepkileri sürekli artmaktadır. Herkes artık şunu çok iyi görmelidir ki masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez. Bizler Türkiye olarak yıkmaktan, yakmaktan yana hiç olmadık, olmayacağız" diye konuştu.

DEVLETİMİZİN VE ASKERLERİMİZİN YANINDAYIZ

Oda, borsa ve STK'lar olarak huzur, barış ve kardeşlik tarafında olduklarını vurgulayan Ünverdi konuşmasını şöyle sürdürdü:”Türkiye’nin terörle mücadeleye dönük çabaları, etnik ve dini temizlik de dâhil olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suç niteliğindeki PKK/PYD/YPG ve DEAŞ eylemleri nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyelilerin geri dönüşlerinin önünü açacak, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğinin korunmasına da katkıda bulunacaktır. Bu nedenle Türkiye’nin başlattığı her harekât, Suriyeli göçmenler, mazlum ve mağdur durumdaki yerel halk tarafından desteklenmektedir. Uluslararası camiayı, teröre karşı ortak duruş sergileme ve evrensel insan haklarını bu bölgede hâkim kılma yönünde niyetlerini açık bir şekilde göstererek, ülkemize destek vermeye davet ediyoruz. Türkiye’nin iş dünyası olarak dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, mekânları cennet olsun. Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz. Cenab-ı Hak Mehmetçiğimizi korusun, Ordumuzu muzaffer kılsın. Yar ve yardımcımız olsun”  Toplantıya, Oda ve Borsalar ile GAİB, HAK-İŞ Sendikası, Memur-Sen, KAMUSEN, TESK, TİSK, Türk Sağlık Sen ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği temsimcileri katıldı. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.