1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. Bu görüntüyü haketmiyoruz
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu görüntüyü haketmiyoruz

A+A-

Birkaç gündür Kent Konseyleri Balıkesir Karesi İlçesindeki bölgesel toplantı için gittiğimden Gaziantep’te yoktum. Bu tür toplantıları her ay Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yapıyoruz. Sayın Necati Binici Türkiye Kent Konseylerinin dönem başkanı olduğu için, bende birliğin basın danışmanı olmam nedeniyle bu toplantıların hepsine katılmak zorundayız. Nereye gitsek Gaziantep’i temsil ettiğimizden şehrimiz adına olumlu mesajlar vermeye çalışıyoruz…

ozeksi-koseye-girecek.png

Bunu bir sorumluluk olarak değerlendiriyor ve nasıl ki Sayın Fatma Şahin’in “Şimdi Gaziantep’e gelme zamanı” çabasını, hatta mücadelesini yaptığı gibi, bizlerde şehrimizi farklı yönleriyle anlatıp, konuştuğumuz herkese mutlaka Gaziantep’e gelmesini tavsiye ediyoruz. Bunda ciddi manada başarılı olduğumuzu söyleyebilirim. Çünkü bir Gaziantepli olarak ilgi görüyor, değer buluyoruz. Biz bu yönde bir misyonu üstendi isek, amacımız yaşadığımız şehri en iyi şekilde tanıtmak ve özellikle Türkiye’deki her il ve bölgelerde yaşayanlara Gaziantep’e gelmesini sağlamaktır.

DIŞI ELİ, İÇİ BİZİ YAKAR

Bunu yapıyoruz ama “dışı eli, içi bizi yakar” benzetmesinden bir türlü kurtulamıyoruz. Bir kere Gaziantep’te yaşayanlar olarak mutlu değiliz.. Buruk bir yaşam biçimine sokulduk.. Nereye baksanız, neye elinizi atsanız düzgün gitmeyen işler görüyoruz. Hatta bire bir yaşıyoruz.  Sürekli yazıyorum zaten. Geçen hafta yazmıştım biliyorsunuz.

Aynısını tekrar tekrar bıkmadan yazarım. Ama çözüm konusunda bu şehrin yöneticileri, milletvekilleri, STK’ları kılını kıpırdatmıyor, sorun burada işte.

MİLLETVEKİLLERİNİN KAÇI ŞEHRİN SORUNLARINI YETERİNCE BİLİYOR Kİ

Şu fotoğrafa iyi bakın lütfen.. Burkay Güçyetmez arkadaşımız çekmiş. Resmen ibretlik bir resim.  Bu görüntüyü şehrin yöneticileri ve milletvekilleri önüne alıp kendilerini mutlaka sorgulamalıdır. Çünkü 3 yıldır bu OSB’ye gidiş geliş yolu aralıklı olarak kapanıyor. Kusur kimin olursa olsun, vatandaş bunu bilmez. Vatandaşın aklına ilk gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin  oluyor. Milletvekilleri arasında ise  sadece bir kaçının sorunları bildikleri için onlardan hareket bekliyor. Bir kaçı diyorum çünkü, bu şehrin 9 iktidar milletvekillerinden sadece bir kaçı şehrin kısmen de olsa sorunlarıyla ilgileniyor. Gerisi inanın şehirde yaşananlardan habersiz. Bildikleri tek şey, partililerin istediklerini yerine getirebilmek. Onlarda zaten kişisel meseleler. Şehir ile ilgili sorunların zaten önemi yok onlar için..

İHALEYİ ALAN FİRMA RESMEN DALGA GEÇİYOR

Biliyorsunuz bu OSB yolu Karayollarının ihaleye verdiği bir proje.. Ama ihaleyi alan firma şehrin hassasiyetleriyle, trafikle, sürücülerin rezil olmasıyla, fabrikalarda çalışan işçilerin ve personelin işlerine geç gitmek zorunda kalmasıyla, şehirlerarası sefer yapan ulaşım araçlarının 1 kilometrelik mesafeyi 1 saat süren zamanda geçmesiyle filan ilgilenmiyor. Koskoca şehrin kaderiyle oynadıklarının farkında değiller. Üç beş işçi bir iki makine ile çalışıyorlar, yollar kesiliyor, araçlar kaplumbağa hızıyla bile gidemeyecek hale sokuluyor ve Gaziantep’te insan yaşamaya pişman edilecek noktaya getiriliyor.

TRAFİK KÜLTÜRÜMÜZÜ DE SORGULAYIN

Bakın lütfen hem de iyi bakın bu görüntüye. Trafik kültürümüzü de sorgulayın aynı zamanda bu görüntüyle. Kimsenin kimseye saygısı kalmamış. Işıksız bir kavşağı bile kullanmaktan aciz durumda bu şehirde araç kullananların bazıları. Başka şehirlerde görüyoruz, inanın gıpta ediyorum. Çünkü ışıksız döner kavşaklardaki kurallar sayesinde herkes tıkır tıkır geçip gidiyor. Ama bizde bu kültür yok. İşte bu fotoğraf en büyük belgesi. Bu da eleştireceğim sürücülerin ayıbı tabii.

BİZ BUNA LAYIK MIYIZ ?

Ama temel konu, bu OSB yolunun bu şehirde yaşayanlara hayatı zindan etmeleri. Bir şey değişmeyecek biliyorum. Yine herkes rezil olmaya devam edecek bu yol bitinceye Pazar.

Bugün pazartesi, günün her saatinde alternatif diye tercih edilen çevre yolu. Tuğay’dan Başpınar’a gitmek isteyenler siz bu satırları okurken, milim milim ilerlemeye mahkum edilmiş vaziyette lanetler okuyor.

Soruyoruz şehirde söz sahibi olanlara..

Soruyoruz bu kenti yönetenlere.. Bizler layık mıyız bu muameleye. Layık mıyız çile çekmeye.

Başa dönüyor ve Türkiye’de Gazianteq adına elimizden geleni yaparken insanları bu şehre davet ederken, bu şehirde yaşayanların çektikleri çileyi onlara nasıl anlatabiliriz.

Havaalanımız zaten Türkiye’de en vasat, en sıradan bir havaalanı haline geldi. Bir araç park yerimiz bile yok doğru dürüst. Gelen giden yolcular için ucube bir yöntemle daracık yollara sıkıştırılan su kentin insanları bunları hakkediyor mu sevgili yöneticilerimiz.

Şehre karayoluyla gelenlerin bu OSB yolundaki rezaleti gördükten sonra öve öve bitiremediğimiz Gaziantep için ne düşünecekleri hesaba katılıyor mu acaba. Geceleri sıkılan silahlar, gece yarıları atılan havai fişekler ve korna sesleri, düğün konvoylarının yarattığı gürültü kirliliğine yıllardır çözüm bulamayanlar için ne diyebilirizki.. Son zamanlarda artan hırsızlık olaylarına karşı vatandaşların şikayet bile etmeye değer bulmayışlarına, ben dahil sineye çekmeye razı oluşlarına niye göz yumulur sevgili yöneticilerimiz..

Son sözümüz Gaziantep’i yönetenlere ve şehirde söz sahibi olanlara bu şehirde yaşayanların öfkeleri, bıkkınlıkları ve bunun yarattığı psikoloji ile Gaziantep’i terketmek istediklerini lütfen dikkate alın. Buna ben de dahil…

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum