1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bu CHPde hayat var
Bu CHPde hayat var

Bu CHPde hayat var

Yılmazkaya: “Şu anda ilimiz nefes alamıyor, Sof’un rüzgarı kesildi, hastalıklar arttı

A+A-

Demir:Gaziantep’e ihanet edilmemesi için mücadele edeceğiz

Atalamış:Gaziantep’in kentsel planlaması birkaç kişinin insiyatifine bırakılmamalı

Külekçi:Fatma Hanım Sarı Çizmeli Mehmet Ağa da olsa gereken neyse o yapılacak dedi

Kireç:Büyükşehir ilçe belediyelerinin yetki gasbına sebebiyet veriyor

Gaziantep'in sorunları konusunda fazla sesi çıkmayan ve bu güne kadar yüzeysel muhalefet yapan CHP, dün basın toplantısıyla adeta kükredi. CHP’de İl,ilçe başkanları ve Milletvekili Bayram Yılmazkaya’nın katıldığı toplantıda askıda olan Sanko İplik Fabrikası’nın uygulama imar plan değişikliği konuşuldu. 280 dönüme yapılan imar planında,123 dönümün konut alanı olarak ayrıldığı, yeşil alan ve sosyal donatı alanının yetersiz olduğu, 1 m2 sağlık alanı ayrılmadığı vurgulandı. 6 bin 684 kişinin yaşayacağı bir alan yaratıldığı ancak daire sayısının sabitlenmediği için bu nüfusun 10 bin 15 binleri bulacağına dikkat çekildi. İl Başkanı Lütfü Demir, “Tayyip Erdoğan İstanbul’a ihanet ettik dedi bizde Gaziantep’e ihanet edilmemesi için mücadele edeceğiz” derken, Şehitkamil İlçe Başkanı Coşkun Atalamış, “Gaziantep’in kentsel planlaması birkaç kişinin insiyatifine bırakılmayacak kadar önemlidir” dedi. CHP Şehitkamil ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi Beyhan Külekçi, “Bu plan önemli çünkü, yandaki diğer şahıs arazilerine emsal teşkil edecek” dedi. CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya ise, “Şu anda ilimiz nefes alamıyor. Kış aylarında Sof dağlarından gelen rüzgarın kesilmesi nedeniyle hastalıklar arttı. İmar planında bu kat sayısının sınırsız olması yarın buraya yüksek binaların yapılabilme imkanını tanıyor. Kanunlar bu işin önüne geçecektir” dedi.

DEMİR:GAZİANTEP’E İHANET EDİLMEMESİ İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ

CHP İl binasında yapılan toplantıda konuşan İl Başkanı Lütfü Demir, Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarına seslendi. Demir, “Gaziantep imar planları bugünün ihtiyaçlarını karşılayıp, gelecekte öngörülen nüfus yoğunluğunu ortaya çıkartan ihtiyaçları karşılayacak, uzun vadeli planlamalardır. Bu planlama kişilerin insiyatifine bırakılmayacak kadar önemlidir. Aynı zamanda da farklı çıkar gruplarına veya belediyelere rant kapısı açmamalıdır. İmar planlamasında konu olan alanlar kentin ihtiyaçları gözönüne alınarak yapılmalıdır. Planlamalar yapılırken toplumun ilgili kesimleriyle paylaşılmalı ve spekülasyonlara fırsat verilmemelidir. İmar planları önceden uygulanan planların devamı niteliğinde olmalı ve şehrin esas ihtiyacı doğrultusunda yapılmalıdır. Toplumsal sınıf ayrıcalıkları yaratacak kararlardan özellikle uzak durulmalı, sosyal eşitlik gözetilmelidir. Ulaşım master planları günü koşulları dikkate alınarak tekrar yapılmalıdır. Son olarak CHP yaşanabilir,eşitlikçi, toplum yararına yapılan tüm işlerin yanında olacaktır. Ancak toplum yararına olmayan, kişilerin insiyatifine bırakılan ve rant oluşturan tüm işlerin karşısında olacağız. Tayyip Erdoğan İstanbul’a ihanet ettik dedi bizde Gaziantep’e ihanet edilmemesi için mücadele edeceğiz” dedi.

ATALAMIŞ:YARGIYA TAŞIYACAĞIZ

CHP Şehitkamil İlçe Başkanı Coşkun Atalamış, Sanko İplik Fabrika alanı uygulama imar planı değişikliğinin askıya çıkarıldığını söyledi. Atalamış, yapılan uygulama planı ile 123 bin 870 m2 konut alanı, e:1.85 ve 37.048 m2, ticaret ve konut alanı öngörüldüğünü belirterek, “Şehitkamil ve Büyükşehir meclislerinde söz konusu alanda 2015 yılında plan değişikliği yapılmış, ancak yargıya taşınan bu plan değişikliği, Gaziantep 2.İdare Mahkemesinin E.2016/547, K:2017/1679 sayılı kararı ile iptal edildi. Yargıdan iptal edilerek dönen bu imar çalışması herhangi bir değişiklik yapılmadan sadece yollar daraltılıp, yeşil alan ve teknik donatı alanları azaltılarak önümüze getirildi. Meclislerde yeniden kabul edilerek askıya çıkarıldı. Bu alanla ilgili imar çalışmasını, tüm uyarılarımıza rağmen belirlediğimiz eksiklikler giderilip kamu yararı ve vicdanına uygun hale getirilmediği sebebiyle yargıya taşıyacağız” dedi.

KAMU YARARI GÖZETİLMELİ

Gaziantep’in imar planlarının günün ihtiyaç ve gelecekte oluşabilecek nüfus projeksiyonuna göre hazırlanması gerektiğini belirten Atalamış, “Gaziantep’in kentsel planlaması birkaç kişinin insiyatifine bırakılmayacak kadar önemlidir. Bu nedenledirki, daha geniş katılımla, konunun uzmanı odalarında görüşleri alınarak Gaziantep’in geleceği her birlikte planlanmalı,kamu yararı gözetilmelidir. Önümüzdeki süreçte CHP olarak tüm birimlerimizle gerek Çevre Düzeni Planları ve gerekse Nazım İmar Planı ile ilgili gelişmelerin yakından takipçisi olacağız” diye konuştu.

KÜLEKÇİ:YARGIDAN GERİ DÖNDÜ

CHP Şehitkamil ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi Beyhan Külekçi, Sanko İplik arazisinin imar değişikliği ile ilgili plan değişikliğinin 2015 senesinde imar değişikliği olarak geldiğini ama yargıdan geri döndüğünü söyledi. Külekçi, “1976 yılında buraya sanayi arsası olarak plan yapılmış, birde 2015’te plan yapılmış. Konut alanlarında hiçbir değişiklik yok. Park alanlarında 10 dönüm artış var. Cüzi  bir değişiklikle 4 yıl önceki planlar tekrar önümüze getiriliyor. Sadece yollar 15 dönüm kadar daraltılmış. Sosyal donatı ufak tefek artırmalarla tekrar önümüze getirilmiş” dedi.

KAMU YARARI YOK

280 dönüme imar yapıldığını ancak 1 m2 sağlık alanı olmadığını dile getiren Külekçi şunları söyledi:“123 dönümü konut alanı olarak ayrılıyor. İmar kanununda yönetmeliklerle birtakım kurallar konulmuş. Mekansal planlar yapım yönetmeliğine göre, planlar kamu yararı amacıyla yapılır diyor. Burada kamu yararı yok. Bunun için itiraz ediyoruz. Sanayi alanı konut alanına çevriliyor. 6 bin 684 kişinin yaşayacağı bir alan yaratılıyor. Sosyal donatı alanı az. 22 dönüm yeşil alan eksik yapılıyor. Burada emsal 1.85. 149 m2 büyük yapamazsın diyor plan notunda belirtiyor. Ama şu kadar metreden küçük yapamazsında demiyor. Bu da konut sayısının artırılmasında bir engel teşkil etmiyor. Daire sayısı sabitlenmezse orta gelir grubuna hitap edeceği öngörülen bu bölgede ortalama 100 m2 net, 125 m2 brüt konut yapılmasının önüne geçilemez” dedi. 

KÜLEKÇİ FATMA HANIM’IN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Bu alanın yan tarafında 1 milyon m2 alan olduğunu ve burasının yüzde 80’inin yapılaşmadığını anlatan Külekçi, ”Bu bölgede emsal 0.50. Fatma Hanım, ‘mülkiyet hakkı en temel haktır. Soy ismi ne olursa olsun biz bu hakkı adaletli bir şekilde korumazsak bu mecliste hem halk huzurunda, hem hak huzurunda hesabını veremeyeyiz. O yüzden sizin hassasiyetiniz bizim hassasiyetimiz. Arkadaşlarıma verdiğimiz talimat, kim olursa olsun sarı çizmeli Mehmet Ağa bile olsa gereken neyse o yapılacak’dedi. Yani bu plan önemli diğerlerine emsal teşkil edecek. Diğerlerine nasıl hayır diyeceğiz. Birde burada ulaşım sıkıntılı konulardan biri” şeklinde konuştu. 

YILMAZKAYA:SOF DAĞI’NIN RÜZGARI KESİLDİ, HASTALIKLAR ARTTI

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, sağduyu sahibi insanların buna itiraz etmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Gaziantep’te de ihtiyaç ve gereksinim gereği imar planları uygulamaları yapılması gerektiğini belirten Yılmazkaya, “Fatma Hanımın dediği gibi sarı çizmeli Mehmet Ağa’nın yeride olabilir başka biride olabilir, sorun değil. Önemli olan bu plan yapılırken Gaziantep’in şu ana kadar zaten yaşadığı sıkıntıların üstüne yeni sıkıntılar yaratacak şekilde bir ilerlemeyide engellemektir. Bakın şu anda ilimiz nefes alamıyor. Sağlıkçı olarak ben özellikle kış aylarında Sof dağlarından gelen rüzgarın kesilmesi nedeniyle hastalıkların arttığını bilen bir insanım” dedi.

ÖNÜMÜZE BİR UCUBE GELEBİLİR

Sanko’nun yerinde imar planında kat sayısının sınırsız olmasının yarın buraya yüksek binaların yapılabilme imkanı tanıdığını dile getiren Yılmazkaya, ”Kanunlar bu işin önüne geçecektir. Trafik, sağlık sorunu olacak. Kanunlarda buna izin vermiyor. Biz bunun takipçisi olacağız. Bununla ilgili davayı Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri açacaktır. Zaten emsal teşkil etmektedir. Bu dava dönecektir. Orası imara açılabilir. 2500 kişinin yaşadığı bir yeri 6648’e çıkarıyoruz o bile sıkıntılı. Fakat önlem alınmadığı zaman 10 binleri 15 binleri veya yüksek yüksek binaların olduğu bir ucube tekrar önümüze gelecektir. Buna Gaziantep’i seven her insanın zaten karşı çıkması lazım” diye konuştu.

KİREÇ:SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

CHP Şahinbey ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi Yılmaz Kireç ise, Büyükşehirlerin 5 yıllık stratejik planlarının demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla planlama ile çözüleceğini söyledi. Kireç, ne yazıkki ne bizi ne de demokratik kitle örgütlerini çağırdılar. Burada Şehitkamil Belediyesi plan notunda 170 m2’ye sabitleyecekti. Fakat büyükşehir belediyesi ne hikmetse o plan notundaki 170 m2 sabitlenen alanı kaldırdı ve bir yetki gasbına gitti. Şimdi büyük rantlarda büyükşehir belediyesi kendi ilçe belediyelerinin de yetki gasbına sebebiyet veriyor. Normalde binlik planları ilçe belediyelerine göndermeleri lazım. Fakat ne yazıkki göndermiyorlar. Tabi burada planlamada 48 bin 640 m2 eğitim alanı olması, 92 bin 656 m2de yeşil alanı olması lazımdı, 13 bin 999 m2 sağlık alanı olması lazımdı. Sosyal donatı alanları az. Geçmiş dönemde 13 tane davamız var. Büyük holdinglerin imar tadilatlarıyla ilgili davalarımız var. Yeşil alanların, ağaçlandırılacak alanların hepsini özel eğitim alanı ilan etmişlerdi. Bundan sonra CHP olarak bürokratlar hakkında suç duyurusunda da bulunacağız, hukuk bir şekilde tecelli edecek” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum