1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu binayı kim yaptı
Bu binayı kim yaptı

Bu binayı kim yaptı

Gazetemizi ziyaret eden eski Vali ve CHP Gaziantep eski Milletvekili Ali Serindağ, iç ve dış göçünde etkisiyle artan suç oranları, pahalılık, işsizlik, basın özgürlüğü ve gündemden düşmeyen Valilik binası ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu

A+A-

26 yıl önce yapılan Valilik binası için ‘ekonomik ömrünü tamamladı’ ifadesine katılmadığını belirten Serindağ, “Betonarme bir bina 25 yılda ekonomik ömrünü doldurmaz. Şayet bir betonarme bina 25 yılda riskli bir bina haline gelmişse binayı kim yaptı, kabulünü kim yaptı, kabullerini yapan heyette kimler vardı, yapan müteahhit kimdir?  Burası için yıkılsın kararını kim veriyor? Bunların sorgulanması lazım” dedi.

NE YURTTAŞLAR NE SURİYELİLER MEMNUN

Ökkeş Özekşi’yi ziyaretinde Gaziantep’teki sorunların hiçte küçümsenmeyecek derecede olduğunu, suç oranlarının arttığı yönünde genel bir kanaat oluştuğunu dile getiren Ali Serindağ, “Gaziantep bölgenin en önemli şehri. Gaziantep’te varolan sorunların özellikle irdelenmesi lazım, özellikle onlara çözüm yolları bulunması lazım. Suç oranlarının artışı, çevre kirliliği, Gaziantep’te göçün yarattığı sorunlar devam ediyor. 500-550 bin Suriyeli olduğu yönünde duyumlar var. Suriyelilerin kayıtsız çalıştıkları iddia ediliyor, sosyal huzursuzluklar var, konut sorununu büyütüyorlar işsizlik sorununa olumsuz etkileri var. Ne yurttaşlar memnun, ne gelen Suriyeliler memnun. Ne yapılmalı biran önce Suriye sükunete kavuşturulmalı, güvenli hale geldikten sonra Suriye yönetimiyle işbirliği yapmak suretiyle gelenleri ülkelerine geri göndermek lazım. Türkiye’de genel bir pahalılık var, Gaziantep biraz daha pahalı bir şehir. Bu konuyla ilgili her kesimde yakınma var. Uçak biletleri çok pahalı, uçak seferleri ise az diye çok şikayet alıyoruz” dedi.

GAZİANTEP AK PARTİ’YE KIRMIZI KART GÖSTERMELİ

Ali Serindağ, Gaziantep’in Ak Parti’ye her seçim döneminde büyük destek verdiğini, ancak bunun karşılığında yeterli hizmeti alamadığını öne sürdü. Serindağ şunları söyledi: ”Ak Parti Gaziantep’te büyükşehiri alıyor, büyük ilçeleri alıyor,14 milletvekilinin 8’ini alıyor. Gaziantep Ak Partiye çok fazla oy veriyor ama bunun karşılığında hizmet alamıyor. Gaziantepli her ne olursa olsun pahalılıkta olsa, uçak seferleri azda olsa, suç oranları da artsa, iktidar partisine sürekli oy veriyorsa, iktidar partisi Gaziantep’in sorunları için fazla gayret göstermez. Nasıl olsa bunlar bana oy veriyor diyecekler. Halbuki Gazianteplilerin bu sorunları çözmek için iktidara baskı yapması lazım. Son seçimde sarı kart gösterdi. Ama sarı kartın etki yapmadığı görülüyor, hala sorunlar devam ediyor o zaman kırmızı kartın gelmesi lazım. Gazianteplilerden de bunu bekliyorum.”

BU BİNAYI KİM YAPTI?

Askıda olan Millet Bahçesi planı kapsamında Valilik binasının yıkılacak olmasını değerlendiren Serindağ, bunun israf olacağını söyledi. Serindağ, “Hatırlanacağı üzerine Kamil Ocak’ın yeriyle ilgili TOKi bir plan yaptı ancak mahalli tepkilerden dolayı bu plan askıdan indirildi ve rafa kalktı. Şu anda ise hükümet konağının yıkılma konusu gündeme oturdu. Belediye meclisinde Sayın Osman Toprak, bina ile ilgili ekonomik ömrünü tamamlaması nedeniyle yıkılarak yerine cami yapılacağını söyledi. İki arada kalan yolun iptal edilerek sadece tramvay geçişine müsaade edilecek. Bu arada emniyet, defterdarlık, tapu kadastro, milli eğitim ise şehrin dışına taşınacak. Bu planla trafik yoğunluğunun da azalacağı belirtiliyor. Bir betonarme bina 26 yılda ekonomik ömrünü doldurmaz. Şayet bir betonarme bina 26 yılda riskli bir bina haline gelmişse binayı kim yaptı, kabulünü kim yaptı, kabullerini yapan heyette kimler vardı, yapan müteahhit kimdir? Buna kullanılamaz yıkılma kararını kim veriyor? Bunların sorgulanması lazım” dedi.

GÜÇLENDİRMEYLE İLGİLİ BİR ÇALIŞMA YAPILDI MI?

Binanın riskli olduğuyla ilgili bir rapor olduğunu, ancak güçlendirmeyle ilgili herhangi bir çalışmanın olmadığını duyduğunu belirten Serindağ, “Diyelim ki bu bina riskli bir bina. Depreme karşı riskli olan binalarla ilgili bir proje yapılıyor, güçlendirilmesi gerekir mi, güçlendirme projesinin maliyeti nedir bunlar araştırılıyor. Şayet güçlendirme projesi yapılacak binanın maliyetinin yüzde 40’ını aşmıyorsa o zaman güçlendirilmesi lazım o binanın. Biz bunu bilmiyoruz. Binanın riskli olduğu yönünde bir rapor var ancak güçlendirmeyle ilgili herhangi bir çalışmanın yapılmadığı, güçlendirme maliyetinin çıkarılmadığını duydum.Ayrıca Millet Bahçesi Projesi büyük bir proje. Dolayısıyla bu projenin şehrin ulaşım planıyla birlikte ele alınması gerek. Ulaşım planı daha netleşmemişken, burayla ilgili böyle net durumların ortaya konmaması lazım. Acelesi nedir? “ dedi.

YIKILACAKTI NİYE 10-15 MİLYON TL HARCANDI?

Bolu hükümet konağının Osmanlı döneminde yapıldığını hatırlatan Serindağ, “Bizde ise 10 yıl sonra şuraya taşınsın, 5 yıl sonra şuraya taşınsın öyle bir şey olmazki. Üstelik emniyet, milli eğitim, tapu kadastro, defterdarlık şehrin dışına taşınacak. Vatandaş nasıl gidecek? Üstelik bir, iki sene önce 10-15 milyon TL’lik restorasyon yapıldı. Madem böyleydi niye bu kadar masraf yapıldı? Ortada kamu zararı varsa bana göre bu zarara neden olan, sebep olanlardan bunun tahsil edilmesi lazım. Gazianteplilerin bu konu üzerinde durması lazım. İkide bir bina yıkmanın, yerine bina dikmenin bir anlamı yoktur. Bu israftır. Bana göre Valilik eski hükümet konağını boşaltmayacaktı, çalışmalarına orada devam edecekti. O bina çok güzel, estetik, kentle bütünleşmiş, şehrin tam ortasında olan bir bina. İnsanların rahatça ulaşabileceği bir bina” diye konuştu.

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ'YE YAPILANLAR KABUL EDİLEMEZ

Ziyarette basın özgürlüğünün önemine de vurgu yapan Serindağ, “Demokrasinin gelişmesi için basının özgür olması lazım. Yazılan yazılar, yapılan yorumlar bazı kesimleri, bazı kişileri rahatsız edebilir, hoşuna gitmeyebilir. Ancak her haberin herkesin hoşuna gitmesi diye bir şey yoktur. Aslolan haberin doğruluğu,haberin hakaret içermemesi, kişilik haklarına herhangi bir saldırıda bulunulmamasıdır. Onun dışında basının tamamen özgür olması gerek. Aksi halde demokrasi gelişmez” dedi. Ökkeş Özekşi’nin Haftaya Bakış Köşesi’ndeki yazısından dolayı ifade vermek durumunda kalmasından üzüntü duyduğunu da söyleyen Serindağ, “Ökkeş beyi eskiden beri tanıyorum. Gaziantep’in sorunlarına ilgi duyan ,zaman zaman bunları yazılarında dile getiren, bu sorunlara dikkat çeken hatta bazen de öneriler sunan bir kalemi var. Kendisini izlemeye devam ediyorum. Böyle bir işleme tabi tutulması bizi üzdü. Ama maaesef Türkiye’de basın mensupları zaman zaman bu tür şeylerle karşılaşıyor. Benim izlediğim kadarıyla yazılarında suç sayılacak bir durumda yok” dedi. Meral KINACILAR,Leyla ÖZEKŞİ POLAT

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.