1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Bu bina kültür varlığı
Bu bina kültür varlığı

Bu bina kültür varlığı

Mimarlar Odası Başkanı Aslı Tezel, Gaziantep Lisesi binasının kültür varlığı olarak tescillenmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

 Tezel, 'Gaziantep Lisesi Binası, Gaziantep Valiliği tarafından 2005 yılında hazırlanan, “Gaziantep Kültür Envanteri”nin 188 nolu sayfasında Cumhuriyet Dönemi Kültür Yapısı olarak tescilsiz olduğu belirtilmek sureti ile yer almıştır. Kent ve kentli hafızasındaki sürekliliğin sadece sözlü kültürümüzle sağlanamayacağı ve Taşınmaz Kültür Varlıkları’nın korunmasındaki devamlılığın sürdürülmesi gerekçeleriyle Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne Gaziantep Lisesi’nin tescillenmesi için Gaziantep Mimarlar Odası olarak başvuruda bulunduk. Gaziantep Lisesi alanı içinde bulunan tüm yapıların birer “Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescillenmesi canı gönülden bekliyoruz" dedi.

Tapunun Gaziantep İli, Şahinbey İlçesi, 1112 Ada, 73 nolu parselinde kayıtlı bulunan Gaziantep Lisesi Binası’nın 1950 yılında inşa edildiğinin bilindiğini ve lisenin Gaziantep’in ilk lisesi olduğunu belirten Tezel, "Gazianteplilerin talepleri üzerine; Atatürk’ün Gaziantep’i 26 Ocak 1933’te ziyareti sonrasında, talimatlarıyla 1 Şubat 1933 tarihinde faaliyete başlamıştır. O dönemde haftada sadece iki gün çıkartılan Gaziantep Gazetesi’nde de Gaziantep Lisesi’nin açılışı büyük yer almıştır. Lise binası, şehrimizdeki Cumhuriyet Dönemi yapılarının en eskisi ve özgün örneklerinden birisi olup 1938 tarihli Prof.Herman Jansen planında da görülmektedir. Daha sonraki yıllarda öğrenci pansiyonu olarak hizmet veren, “Eğitim Müzesi” olarak planlanan bu yapı, dönemin karakterini yansıtması ve bir dönem kentin yetiştirdiği neredeyse  tüm önemli kişilerinin bu binalarda öğrenim görmesi nedeniyle bir anlamda da kent hafızasını barındırmaktadır. İşte bu nedenle bu yapı kentin geleceği ve kültürel değerlere sahip çıkılması açısından son derece önemlidir. Şu an müze olarak tasarlanan tarihi taş bina, Herman Jansen planında bu alanda görülen 7 yapının son örneğidir. Dolayısıyla korunması çok önemlidir" şeklinde konuştu.

MİMARİ DEĞERİ ÇOK YÜKSEK

Tezel, "Mevcut Lise binası ile alanın güneydoğusunda yer alan öğrenci pansiyonu binası ise, özellikle çevre ilçe ve köylerden gelen çocukların barındığı bir yuva olmuştur. Bu çocuklar spor ve bilgi yarışmalarında, sanatsal faaliyetlerde Gaziantep Lisesi’nin, dolayısıyla Gaziantep’in etkin bir başarı göstermesinde önemli pay sahibi olmuşlardır. Eğitimde fırsat eşitliğinin adeta simgesi haline gelmiş, 1962 yılında yapılmış bir yapıdır. Mimari değeri yanında anı değeri de oldukça yüksektir.  Ayrıca okulun giriş avlusunda Gaziantepli taş ustası olan Reşat Burnukara’nın yaptığı Atatürk heykeli bulunmaktadır. Söz konusu heykel uzun yıllar Gaziantep Öğretmen Okulu bahçesinde yer almış, Öğretmen Okulu’nun taşınmasına müteakiben 1980 yılında okul öğretmenlerinden Selahattin Altınok’un girişimleri ile lise bahçesine getirilmiştir. Bu heykelin, bir heykeltıraş değil de bir taş ustası tarafından üstelik gönüllü olarak yapılmış olması değerini ve önemini arttırmaktadır. Ayrıca Gaziantep’in bu iki önemli eğitim kurumundan mezun olmuş, daha sonra ülkenin ve şehrin, sanatına, siyasetine, sporuna, bilimine yön vermiş binlerce öğrencisinin önünde çektirdiği fotoğraflarla çok önemli bir anı değerine sahiptir" diye konuştu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.