1. WEB TV

  2. GAZİANTEP

  3. Bu belgesel izlenmeli

Bu belgesel izlenmeli

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veren Gazi Kültür Anonim Şirketi’nin girişimleri ile daha önce hazırlanan 'Bir Şehrin Direnişi' belgeseli büyük ilgi görüyor.

Fransız ve İngilizler tarafından işgale uğrayan Antep halkının tarihin en şanlı direnişini gösterdiğine vurgu yapılan filmde, araştırmacı ve yazarlardan alınan bilgiler ile destekleniyor. İsimsiz binlerce şehidin adına çekilen filmde, Antep’in savunmasında yer alan komutanlar, kadın, çocuk ve yerli halkın direnişi fotoğraflarla desteleniyor. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra hiçbir gerekçesi olmayan birçok dünya devletlerinin Anadolu’dan Türklerin ve İslam’ın izlerini silmeye çalışmasına Antep halkının haklı savunması ile karşı karşıya kaldığını yer verilen filmde, Antep halkının savunmasından övgüyle bahsediliyor.

NELER ANLATIYOR ?

Dönemin komutanı Fevzi Çakmak’ın girişimleri ile Güney Cephesi’nde yaşananların bir filme alınması isteğinin olduğuna vurgu yapılan filmde özetle şunlar anlatılıyor: "1935 yılında Gaziantep’te yaşananlar bir filme alınır. Genel Kurmay Başkanlığı bünyesinde oluşturulan bir film ekibi Antep’e gider ve burada bir hafta kalarak filmin nerede çekileceğine karar verir. Filmde yer alan kişiler Antep savunmasında bizzat yer alan kişilerdir. Kadın, erkek, çocuk, yaşlı bizzat bu savunmada yer alan insanlardır.

Dönemin gazilerinden alınan bilgiler ile çekilen filmde seslendirme yoktur. Filmin içinde kalabalık bir grup tarafından taşınan şehit cenazesi olduğu ve muhtemelen bunun Antep savunmasında önemli rol alan Şehit Kamil veya Şehit Şahin Bey olduğu ifade ediliyor. Sahnede vatandaşların Fransızları protesto etmeleri, Çınarlı Cephesi, Mardintepe’de savunma yapan askerler, bu askerlere cephane ile erzak taşıyan kadınlar ve çocukların görüntüleri ile destekleniyor. Cephede erkeğin yerine nöbet tutan kadınlar ve yemek yiyen erkeklerin görüntülerinin yanı sıra savaş için yapılan silah atölyelerine yer veriliyor."

İzlenme: 1382

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar