1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bu bayram farklı olacak
Bu bayram farklı olacak

Bu bayram farklı olacak

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle geçen yıllardan farklı bir Ramazan Bayramı yaşanacak.

A+A-

Herkesin evde kalacağı bu bayramda en önemli mesaj, "Bu bayram bizler için maalesef alışılmadık ve hüzünlü geçecek, geçmek de zorunda. Önümüzdeki onlarca bayramı kaçırmamak ve birilerinin kaçırmasına sebep olmamak için “#EvdeKal telefon aç!. Bu bayram gönül bayramı" oldu. 

GÜL: GÖNÜL BAYRAMI

Gaziantep Valisi Davut Gül, "Korona virüs ile mücadele ettiğimiz bu günlerde, birbirimizi her ne kadar ziyaret edemeyecek olsak da, virüs nedeni ile sosyal mesafemizi korumamız gerekse de bizler biliyoruz ki, kalplerimizin beraber çarpması için, birbirimize sevgimizi göstermemiz için mesafelerin yakın olmasına gerek yok. Onun için de bu bayrama fiziki yakınlıktan ziyade Gönül Bayramı diyoruz.  Gönül Bayramı diyoruz, çünkü bu ramazanda gönlü bol insanlarımız, kadirşinas insanlarımız, kısaca eli yeten bütün hayırseverlerimiz adeta kardeşlik rüzgarı estirdi. “ Kalbe Dokun Gönül Kazan” ve “Zimem Defteri” kampanyaları ile belki de benzerine çok az rastlanan bir yardım kampanyasında en ön safta yer aldılar. Yarışmaların en güzeli hayırda yarışmaktı ve Gazi Şehrin insanları “İşti Bu Yüzden Gazi Antep” dedirtircesine bu ramazanda bütün yarışma rekorlarını alt üst etti. Bu vesile ile ekmeğini bölüşmeyi bilen ve Valisi olmaktan gurur duyduğum bu kutlu şehrin insanlarına bir kez daha gönülden teşekkür ediyorum"

KOÇER: GÜN BİRLİK GÜNÜ

Ak Parti Milletvekili Nejat Koçer mesajında, "'Tüm dünyanın geleceğinin yeniden şekilleneceği bir süreçten geçtiğimiz bu günlerde onbir ayın sultanı Ramazan’ı geride bıraktık.  Gün birlik ve beraberlik günüdür. Gün paylaşma, bölüşme ve dayanışma günüdür. Bayram aynı zamanda kavuşmak, barışmak ve kucaklaşmak için en büyük vesiledir. Ancak yaşadık ve gördük ki etkisi hala devam eden pandeminin en büyük ilacı sosyal mesafeyi korumak, hijyen kurallarına riayet ve maske kullanmaktır. Hayatın olağan akışını değiştirerek, alışverişten selamlaşmaya, toplantılardan eğitime, törenlerden kutlamalara  kadar pek çok alanda yeniliği hayatımıza yerleştiren Koronavirüs nedeniyle bayramı da  kurallara uyarak her zamankinden farklı yaşayacağız"

ŞAHİN: GÖNÜL BAĞI 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ramazan Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Şahin, mesajında, başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan Ramazan ayını nihayete erdirerek, yeni umutlarla bir bayrama daha kavuştuğumuzu belirtti. Bu bayram bir yanımız buruk olsa da tüm dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu bu zorlu süreçte, aile büyüklerimizle ve akrabalarımızla yan yana gelemesek de gönülden gönüle birbirimize bağlı olmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşadığımızı belirten Başkan Şahin şunları kaydetti: “Bugünlerinde geride kaldığı sağlıklı ve güzel günlerin temennisiyle geçireceğimiz bu bayram, sosyal izolasyon çerçevesinde de olsa, gelenek ve göreneklerimizin gelecek kuşaklara aktarılmasının en güzel vesilesi olacaktır. Göz bebeğimiz çocuklarımızı sevindirerek, onlarla evde güzel vakitler geçirerek, belki kendi çocukluğumuzda ki bayramları aktararak bu atmosferi yaşatmalıyız."

TAHMAZOĞLU: BİRLİK VE BERABERLİK ÖNEMLİ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, bayramların insanları birbirine yakınlaştırdığına dikkati çekerek, “Öncelikle tüm hemşerilerimin Ramazan Bayramını en kalbi duygularımla kutlarım.  Başı rahmet ortası mağfiret sonu cehennem azabından kurtuluş olan on bir ayın sultanı mübarek Ramazan Ayı’nın geride bırakmanın hüznünü, birliğimizin, beraberliğimizin ve sevincimizin sembolü olan Ramazan Bayramına kavuşmanın mutluluğunu birlikte yaşıyoruz. Covid-19 salgınının şehrimizde de etkili olması ile başlayan yardım ve desteklerimiz Ramazan Ayı'nda en üst seviyeye çıkarken, bundan sonraki süreçte de birlik ve beraberlik içerisinde devam edecektiR" dedi. 

FADILOĞLU: GÖNÜLLERİMİZ BİR

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Ramazan Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Başkan Fadıloğlu mesajında, “Ramazan Bayramı’nın tüm insanlığa, başta ‘sağlık’ olmak üzere barış, huzur, mutluluk ve bereket getirmesini diliyorum. İslam aleminin, mübarek Ramazan Bayramı’nı gönülden kutluyorum” ifadelerine yer verdi. Fadıloğlu, "‘Bayram’ kelimesi, bizlere her zaman birlik, beraberlik ve güzellikleri hatırlatmıştır. Bayramlar, çocukların sevindirildiği, büyüklerin ziyaret edildiği, ellerinin öpüldüğü, kardeşliğin pekiştirildiği, kimsenin yalnız bırakılmadığı sosyal dayanışmanın tam manasıyla hayat bulduğu müstesna günlerdi"

GTO: GELECEK HEPİMİZE BAYRAM OLSUN

Ticaret Odası Başkanları “Ramazan Bayramı”nı yazılı bir mesaj yayımlayarak kutladı. Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım ve Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur, Covid-19 ile mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı ilan edilen Ramazan Bayramı’nda herkesin evlerinde olması gerektiğini belirterek, önlerindeki onlarca bayramı kaçırmamak, birilerinin kaçırmasına sebep olmamak için “#EvdeKal telefon aç!” mesajı verdi. Türkiye’nin çok önemli bir mücadele sürecinden geçtiğini, alınan önemli tedbirlerin ve bu tedbirlere vatandaşlarca gösterilen uyumun gelecek açısından hayati olduğunu söyleyen GTO Başkanları, Ramazan Bayramı için alınan tedbire de istisnasız herkesin uyması gerektiğini ifade ederek şöyle devam etti: “Bayramlar tüm İslam âlemi için çok özel bir yere sahip. Aile ziyaretleri, akraba ziyaretleri, hoş sohbetler olmayacak. Her vatandaşımız için keyiflidir, eğlencelidir, mutluluk kaynağı ve bir arada olma sevincidir bayram ziyaretleri. Fakat tüm halkımızdan canıgönülden ricada bulunuyoruz. Lütfen önümüzdeki onlarca bayramı kaçırmamak, birilerinin kaçırmasına sebep olmamak için #EvdeKal’ıp telefon açalım. Gelecek hepimize bayram olsun, bu bayram böyle olsun… Belki bir bayramı evimizde geçireceğiz ama onlarca insanın hayattan kopmasına, önümüzdeki bayramlarda bir çocuğun babasından yahut annesinden mahrum kalmasına engel olacağız"

ÜNVERDİ: MİLLETÇE PAYLAŞIM

Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, “Bizim için bayram günleri sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz, büyüklerimizi ve yakınlarımızı ziyaret ettiğimiz günlerdir. Maalesef bu yıl salgın dolayısıyla aramızda mesafeler olacak ama yüreğimiz birlikte atacak. Teknolojinin de nimetlerinden faydalanarak bu bayramı da yine aynı heyecanla sevdiklerimizle milletçe paylaşarak geçireceğiz.” Bayram günlerinin manevi atmosferinin ayrı bir güzelliği olduğunu aktaran Adnan Ünverdi,  “11 Ayın Sultanı Ramazan ayını geride bırakmanın burukluğunu yaşarken bizi bayrama ulaştıran yüce rabbimize hamd ediyoruz. Bayramlar sevgi, saygı, hoşgörü ve kardeşlik duygularının pekiştiği, birlik, beraberlik ve dayanışmanın güçlendiği müstesna günlerdir. Ramazan ayında olduğu gibi bundan sonra da güçlü bağlarımızı ve dayanışmamızı sürdürelim. Varsa dargınlıklarımız, küskünlüklerimiz bayram vesilesiyle geride bırakalım, birbirimize hoşgörüyle yaklaşalım"

GTB: EVDE KALALIM

Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, Ramazan Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.  Bayramların, yardımlaşma ve dayanışma duygularını pekiştiren, gönüller arasında manevi dostluk ve kardeşlik köprüleri oluşturan mukaddes günler olduğunu belirten GTB Başkanları, bu sene COVİD-19 salgını nedeniyle alınan tedbir kararları kapsamında evlerde kutlanılacak olan Ramazan Bayramının, milletçe sağlık ve sıhhat içerisinde kutlanılacak diğer tüm bayramlara vesile olması temennisinde bulundu.  Toplum sağlığını tehdit etmesi ve bulaş riskini artırmasından dolayı Ramazan Bayramının ilk defa bayram ziyaretleri yapılmadan evlerde idrak edileceğini kaydeden GTB Başkanları, bu durumun üzüntü verici olduğunu fakat önümüzdeki diğer tüm milli ve dini bayramları büyük bir coşku ve şenlik içerisinde kutlamak için alınan bu karara herkesin hassasiyetle riayet etmesi gerektiğini vurguladılar.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.