1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bu başkan farklı
Bu başkan farklı

Bu başkan farklı

* İki kişi bir çaya 20-25 TL veriyorsanız, bunun adı soygundur

A+A-

* Sof Dağı’nda ruhsatlar iptal edilebilir

* Yetkim olsa organizenin yerini tahsis edenleri vatana ihanetten yargılarım

* Sof’ta 11 ocağın aldığı ruhsat alanı 100 dönüm, bunun şu anda 5 dönümü yapıldı

* Ne yerel, ne genel seçimde beklenen oy artışını yapamadık

* Türkiye’de üniversite mezunu yok, diploması olan kişiler var

* Biz mülakat istemiyoruz, herkes sınava girsin hakeden hakettiği yere gelsin

İyi Parti Gaziantep İl Başkanı Av. Oğuz Hocaoğlu, gazetemizi ziyaretinde yaptığı açıklamada fark yaratıcı sözler sarfetti. Üniversitelerin sadece diploma verilen yerler haline geldiğini söyleyen Hocaoğlu, tarım alanlarının işgal edildiğini söyledi. Gaziantep’in de öncelikli sorunları arasında yer alan işsizliğin nedenlerinden birinin de, diploma dağıtma kurumu haline gelen üniversiteler olduğunu söyleyen Hocaoğlu, “Üniversitelerimiz diploma dağıtma kurumu haline gelmiş. Sırf Avrupa Birliğinde üniversite mezunu sayımız fazla demek için para verip diploma dağıtıyoruz. Öyle bir hale geldikki parayı verdiğin zaman diplomayı alıyorsunuz, çoğu üniversitelere gitmiyorsunuz bile. Net konuşuyorum Türkiye’de üniversite mezunu yok. Bu kadar vasıfsız işsizliğin nedenlerinden bir tanesi de bu.” dedi.

ZİYARET ETTİLER

İyi Parti Gaziantep İl Başkanı Av. Oğuz Hocaoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Nacar, Mesut Bekirmustafaoğlu, Tuğba Abacı ve Mehmet Çopuroğlu ile birlikte Gazetemizi ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi ile kentin sorunlarını ve parti olarak yapacakları çalışmalarla ilgili bilgi alışverişinde bulundu. Hocaoğlu, ziyaretinde kentimizin önemli sorunları arasında bulunan uyuşturucu, imar, eğitim, işsizlik, pahalılık, Sof Dağı’nın talan edilmesi gibi pek çok konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

ŞEHİTKAMİL’E DE YENİ BAŞKAN ATANACAK

İl teşkilatını tamamladıklarını, ilçelerde değişimlerin olacağını anlatan Hocaoğlu şunları söyledi:”Şahinbey’de İbrahim Halil Kaya’nın yerine ilçe başkanlığına İsmet Şerbestçi atandı. Şehitkail ilçe başkanımız Mehmet Zeytinci il yönetim kurulunda görevine devam ediyor. Şehitkamil’e en yakın zamanda bir arkadaşımız atanacak. Bu arada partinini kuruluşundan bu yana görev alan eski ilçe başkanı, il başkanlarımızın hepsini il yönetimimize davet ettik. Biz önce birlik beraberliği sağlamak istiyoruz sonra eksikliklerimizden ders alarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

GAZİANTEP’TE BEKLEDİĞİMİZ ÇIKIŞI YAPAMADIK

Bir özeleştiride bulunan Hocaoğlu, “Gaziantep’te halkın bizden beklediği çıkışı yapamadık. Ne yerel, ne genel seçimde beklenen oy artışını yapamadık. Biz Gaziantep’te İyi partiyi birinci parti yapma hedefiyle yola çıkacağız ve yarın seçim olacakmış gibi teşkilatlarımızı yapılandıracağız. Tabi burada bir kişiye başarısızlığı yüklemek yanlış, hepimiz başarısızız. Başarısızlığın mazereti olmaz. İl başkanı olarak başarısız olduğum takdirde kimseye bahane bulmak gibi bir lüksüm olamaz” dedi. 

NİYE BU KADAR İŞSİZLİK VAR?

Üniversitelerin diploma veren kurumlar haline geldiğini, bunun da işsizlikte önemli bir etken olduğunu söyleyen Hocaoğlu, şöyle konuştu:”Sırf Avrupa birliğinde üniversite mezunu sayımız fazla demek için para verip diploma dağıtıyoruz. Düşünün bir ülkede bu kadar ekonomi mezunu insan olacak, maliye mezunu insan olacak ekonomimiz bu halde olacak. Bir ülkede bu kadar işsiz ziraat mühendisi olacak dışarıdan saman alacağız. Bir ülkede bir sürü veteriner işsiz olacak, kesecek hayvan bulamayacağız. Ondan sonra işsiziz diyeceğiz. Bu kadar vasıfsız işsizliğin nedenlerinden bir taneside bu”

TÜRKİYE’DE ÜNİVERSİTE MEZUNU YOK

‘Üniversitelerimiz üniversite değil’ diyen Hocaoğlu, “Şu anda bizim üniversitelerimiz diploma dağıtma kurumu haline gelmiş. Şu anda öyle bir hale geldikki parayı verdiğin zaman diplomayı alıyorsunuz, çoğu üniversitelere gitmiyorsunuz bile. Onun için Türkiye’de net konuşuyorum üniversite mezunu yok, elinde diploması olan, yaklaşık ömrünün yarısını boşa geçirmiş insanlar var. Bizim üniversitelerimizin dünya sıralamasındaki yeri belli. En iyi üniversitelerimizden ODTÜ dünya sıralamasına giremiyor. Bunu daha konuşmaya gerek var mı?”dedi.

YANLIŞA EVET DEMEYECEĞİZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in kendisine nezaket ziyaretinde bulunduğunu hatırlatan Hocaoğlu, iktidar muhalefet ayrımı yapmayacağını söylediğini belirtti. Hocaoğlu “Yerel yönetim farklı. Hangi parti seçilirse seçilirse seçilsin büyükşehir belediye başkanı Gaziantep’in belediye başkanıdır. Ayrımı yaparsa kendisi yapar biz ayrım yapmayacağız. İyi olan herşeyde destek olacağız. Sırf muhalefet olsun diye karşısına çıkmayacağız. Ama yanlış yapılan şeyede nezaket olsun diye evet demeyeceğiz dedik. Kendisi de bizimle aynı fikirde olduğunu beyan etti” dedi.

UYUŞURUCU İLE MÜCADELE İÇİN TEDAVİ MERKEZLERİ AÇILMALI

Ziyarette kentin sorunlarını da gündeme getirdiğini anlatan Hocaoğlu, “Gaziantep’in en büyük sorunlarından birisi uyuşturucu sorunu. Bunu önlemenin çeşitli yolları var. Öncelikle tedavi merkezleri açılması gerektiğini söyledim. Emniyetin biraz daha hassas olması gerektiğini söyledim. Ancak ben bu konuda farklı düşünüyorum bir yerde rant fazlaysa, bunu yasaklarla önlemeniz imkansız. İngiltere’de yazılı anayasa dahi yok. Herşeyin başı eğitim” dedi. 

BİZ MÜLAKAT İSTEMİYORUZ

‘Bir ülkede eğitimi ve adaleti bozduğunuz zaman başka bir şeyi bozmasına gerek kalmıyor’ diyen Hocaoğlu, “Dediğim gibi bizde üniversite mezunu yok. Eline diploma almış üniversite bitirdim diyen kişiler var. Bazı arkadaşlar kırılacak, üzülecek ama gerçeğimiz bu. Mülakatla hakim savcı alırsanız adaleti sağlayamazsınız. Mülakatla öğretmen alırsanız adaleti sağlayamazsınız. Mülakata hayır kampanyası başlatmayı düşünüyorum. Tüm gençlerin katılacağı gerekirse yürüyüş yaparız. Biz mülakat istemiyoruz, herkes sınava girsin hakeden hakettiği yere gelsin” diye konuştu.

BU ZAM DEĞİL, SOYGUN

Gaziantep’in pahalı bir şehir olmasını fiyat denetiminin olmamasına bağlayan Hocaoğlu şunları dile getirdi::”Gaziantep’te 3 üniversite var. Artık kafelere gittiğimde yanlızca bana çay getirin diyorum. Çünkü iki arkadaş oturduğunuzda çay diyorsunuz tepsinin içinde çay, iki kurabiye, bir su geliyor, 15-20 TL. Şimdi yanlızca çay istiyorum diyorum. Ben bu kafelerde üst fiyat listesi olması gerektiğini düşünüyorum. Bir çaya 20-25 TL fiyat olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu zam değil, soygun.”

TARIM ARAZİLERİNİ İMARA AÇIYORUZ

İmar yapılanmasından şikayetçi olduklarını, tarım arazilerinin imara açılmasına karşı olduklarını söyleyen Hocaoğlu, “Ama görüyoruzki her yerde birinci sınıf tarım arazilerini imara açıyoruz. Elimde yetki olsa organize sanayinin yerini tahsis edenleri vatana ihanetten yargılarım. Organize sanayinin kurulduğu bölge Gaziantep’in en verimli tarım arazilerinin olduğu yer. Hollanda bu kadar arazi ile tüm Avrupanın gıda ihtiyacını karşılıyor. Biz birinci sınıf tarım arazilerine bina dikiyouz. Nizip, Araban, Oğuzeli aynı birinci sınıf tarım arazilerini yok ediyoruz, beton dikiyoruz. Birde önce altyapı yapılır sonra imara açılır. Kanalizasyon yok, su tesisatı yok imara açtınız. Birde yeni imara açılan bir bölgede yol yılan gibi niye gider?” dedi.

SOF’TA RUHSATLARIN HEPSİ 2011’DEN ÖNCE ALINMIŞ

Sof’la ilgili de konuşan Hocaoğlu, burada ruhsatların iptal edilebileceğini söyledi. Hocaoğlu, ”Sof’ta 2011 yılından sonra ruhsat almış taş ocağı yok. Fakat 11 ocağın aldığı ruhsat alanı 100 dönüm. Şu ana kadar yaptıkları yer 5 dönüm. Geri kalan 95 dönüm için şu anda yeni taş ocağı açılıyor gibi bir şey ortaya çıkıyor. Kullanılmaması için baskı yapılabilir. Ruhsatlar iptal edilebilir” dedi. Meral KINACILAR, Leyla ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum