1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bu başarıyı sürdürmeliyiz
Bu başarıyı sürdürmeliyiz

Bu başarıyı sürdürmeliyiz

İş dünyası TÜİK tarafından açıklanan 2017 yılı büyüme rakamlarını değerlendirdi.

A+A-

 Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, "Büyümenin önümüzdeki dönemde de devam edeceğinden şüphemiz yok” derken,Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, “Ülkemiz 2017 yılındaki büyüme başarısından sonra şimdi ihtiyacımız olan bu başarıyı sürdürmelidir" dedi. TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu ise ,"2017 büyüme rakamı da gösterdi ki KOBİ’lerimiz büyürse, Türkiye büyüyor." dedi.

KONUKOĞLU:ÜZERİMİZE DÜŞENİ FAZLASIYLA YAPACAĞIZ

Konukoğlu, Türkiye ekonomisinin 2017 yılı son çeyrekteki yüzde 7,3 büyüme ve üçüncü çeyrekte 11,3 olarak revize edilen büyümenin etkisiyle, 2017 Ocak-Aralık döneminde yüzde 7,4 oranında, beklentilerin üzerinde büyüdüğünü söyledi. Türkiye’nin potansiyelinin yüksek olduğunu, “herkesin işini daha iyi yaparak” büyümeye katkı sağlayacağını kaydeden Konukoğlu, “Gaziantepli sanayiciler olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Daha çok üreterek, daha çok ihracat yaparak üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağız” diye konuştu.

HIDIROĞLU: ÜLKEMİZ DİMDİK AYAKTA

2017 yılının son çeyreğindeki yüzde 7,3’lük büyüme ve yıl genelindeki 7,4’lük büyümenin önemli bir başarı olduğuna dikkat çeken Hıdıroğlu, “Gayrisafi Yurtiçi Hâsıla (GSYH) 2017 yılında yüzde 7,4 arttı. Bu rakam ülkemizin 2017 yılında önemli bir büyüme sağladığını ortaya koymaktadır. Gayrisafi yurtiçi hasılayı oluşturan ana başlıklar incelendiğinde; sanayi sektörü yüzde 9,2, inşaat sektörü yüzde 8,9 artış gösterdi. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek-içecek faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmet sektörünün katma değeri ise yüzde 10,7 artış sağladı. Bu rakamlar ülkemizin her türlü zorluğa, çevresindeki olumsuz gelişmelere karşın dimdik ayakta olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır” diye konuştu.

Hıdıroğlu, 2017 yılında G-20 ortalamasının 3,8 olduğunu, Türkiye’nin büyümesi ile Çin ve Hindistan’ı geride bırakarak önemli bir başarıya imza attığını, OECD ülkeleri içinde İrlanda’dan sonra ikinci büyüme oranına ulaşan ülke olduğunu sözlerine ekledi.  

 KADOOĞLU: KOBİ’LERİMİZ BÜYÜRSE, TÜRKİYE BÜYÜR

2017 yılında yakalanan ve OECD ülkeleri arasında Türkiye’yi ilk sıraya taşıyan büyüme performansında, KOBİ odaklı politikaların etkisinin görüldüğünü kaydeden TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu, “2017 büyüme rakamı da gösterdi ki KOBİ’lerimiz büyürse, Türkiye büyüyor. Bu nedenle büyümenin sürdürülebilirliği için, KOBİ odaklı politikaların daha etkin bir reform gündemi ile ele alınması gerekiyor” dedi.

İstihdam verilerinin, KOBİ’lerin büyümedeki payının artmış olabileceğine ilişkin işaret olarak göze çarptığını kaydeden Kadooğlu, şunları söyledi: “Nefes Kredisi ve istihdamın artırılması amacıyla verilen prim destekleri gibi desteklerin, mikro ve küçük ölçekli işletmelerde olumlu yansıdığını görüyoruz. 2018 yılının da güçlü bir büyüme ile kapatılması için, KOBİ’lerin yetkinlikleri artırılmalı, dijital dönüşüm sürecine entegre edilmeli, üretime ve yatırıma dönüşecek teşvik, kredi ve desteklerden yararlandırılmalı, finansmana erişim başta olmak üzere, nitelikli insan kaynağı ile ihracat güçlerinin artırılması sağlanmalı.” HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.