1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bu 100’den Gaziantep
Bu 100’den Gaziantep

Bu 100’den Gaziantep

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Antep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’ncü yılı etkinlikleri değerlendirme toplantısı yapıldı.

A+A-

 ‘Bu 100’den Gaziantep’ sloganıyla düzenlenen toplantıda; 100’üncü yıl etkinliklerini içeren yol haritası belirlenirken, etkinlikler için fikir ve önerilere açık olunduğu belirtildi.

ŞAHİN: ERMENİSTAN’DAKİNDEN DAHA GÖRKEMLİ OLACAK

Toplantıda konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ermenistan’da Antep adını taşıyan şehirde yer alan büyük bir Şehitler Abidesi’nden daha görkemlisini Yeşilsu’da Antep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’ncü yılında yapılacağını açıkladı. Çok şanlı ve şerefli bir tarihimiz olduğunu söyleyen Şahin, “Elbette her şehir çok kıymetlidir. Ancak Antep’in kurtuluş mücadelesi tarihimizde çok büyük bir yer kaplıyor. Dünya’ya yeniden gelsem bu topraklarda doğmaktan şeref duyarım. Bir tarafta açlık bir tarafta onur ve gurur var” dedi.

MİLLİ BİLİNCİMİZİ GÜÇLÜ TUTMALIYIZ

Antep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılı etkinliklerinin Cumhurbaşkanlığı himayesine alındığını anlatan Şahin, “Bu şehir her şeyin en iyisini hak ediyor. Bir şehir düşün; yarısı şehir yarısı gazi. Böyle bir şehir yok. Bu topraklarda ikinci bir Çanakkale Savaşı yaşanmıştır. Biz, Şehitkâmil’in, Şahinbey’in, Karayılan’ın torunlarıyız. Bu çok büyük bir onurdur. Şartlar değişse de vazifemiz aynıdır. Bu coğrafyanın bütün olumsuzluklarına rağmen 150 fabrika bitiriliyor, dünyanın lezzet başkenti oluyor. Yaşam düşüncemiz ne olursa olsun, bu memleket hepimizin. Gaziantep’i çocuklarımıza anlatmak zorundayız. Gençlerin bir tarih bilincine erişmesi gerekiyor. Nesilden nesile aktararak milli bilincimizi güçlü tutmalıyız” diye konuştu.

VALİ GÜL:ÖĞRENECEĞİZ VE ÖĞRETECEĞİZ

Gaziantep Valisi Davut Gül ise, direnişi de kurutuluşu da Gazianteplilerin sahiplenmesi gerektiğini belirterek, “Bu Gaziantep’in tamamının meselesi. Bu sadece Valilik, büyükşehir, bir kamu kurumunun meselesi değil. Sizler bunu sahiplenir, yaşar ve yaşatırsanız, 98 yıl önce bağımsızlığımız için verdiğimiz 6 bin 317 şehide olan borcunuzu ödemiş olursunu. Öğreneceğiz ve öğreteceğiz, yeni nesiller direniş hatırlayacak” dedi. Yeni neslin atalarının işgalcilere karşı nasıl direniş gösterdiğinin hatırlatılması gerektiğinin altını çizen vali Gül, Antep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılı etkinliklerine katkı sunmak isteyen tüm Gazianteplilere çağrıda bulundu.

VALİ YARDIMCISI EROĞLU, DETAYLI ANLATTI

Gaziantep Vali yardımcısı Rızvan Eroğlu Kurtuluş etkinlikleriyle ilgili şu bilgileri verdi:“11 Ekim 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılı etkinlikleri kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yürütülmesi kararı alınmıştır. Akabinde Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Vali Davut Gül’ün katılımıyla 100’üncü yıl değerlendirme toplantısı düzenlendi. Bu kapsamda gerçekleşecek etkinlikler belirlenmiştir. Öte yandan sahada gerçekleşecek etkinliklerin programlı yürütülmesi konusunda görev alacak, kendi sahasında birikimli kimselerden oluşan bir etkinlik komisyonu oluşturulmasına karar verilmiştir. Bunun bir sonucu olarak beş ayrı komisyon kuruldu. 

İŞTE O KOMİSYONLAR

Bu komisyonlarımız, sırasıyla; akademik faaliyetler komisyonu; bu komisyon Gaziantep savunmasıyla ilgili belgelerin toplanarak akademik düzeyde ele alınmasını yönelik çalışmalar yürütecektir. Ekonomi ve Sanayi Komisyonu; Gaziantep’in geçmişten günümüze yükselen sanayisi ve ekonomisinin gelişimini göstermek amacıyla çalışmalar yürüteceklerdi. Kültür ve Sanat Komisyonu; Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun ve kurtuluşla ilgili kültürel ve sanatsal etkinliklerin düzenlenmesine yönelik çalışmalar yürüteceklerdir. Gençlik ve Spor Komisyonu; sportif faaliyetlerle gençlere verilen mücadeleyi hatırlatmak ve gençlerin birleştirici gücünden yararlanarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaklardır. Son olarak Basın Yayın ve Tanıtım Komisyonu; 100’üncü yıl etkinlikleri kapsamında kurumsal kimliğin oluşturulması ve iletişim stratejilerinin geliştirilmesi üzerine çalışmalar yapacaklardır. Ocak 2020 itibariyle yapılacak çalışmaları bir kitapçık haline getireceğiz.”

NELER NELER OLACAK?

Gaziantep'in ilk’leri en’leri üzerine bir çalışmanın yanı sıra Gaziantep Kültür Atlası, Antep’in Gazi'liğinin 100’üncü yılı için özel pul, mahyâ çalışması yürütülecek.  Millî Mücadele'de Antep mahalleleri öne çıkarılacak. İlköğretim seviyesindeki çocuklar için kuşatmayı bir çocuğun gözünden anlatan grafik bir kitap hazırlanacak. Gaziantep 2121: Geleceğin Gaziantep’ine dair çocuklarla atölyeler ve bir kitap basılacak. Cumhuriyet'in İlk Yıllarında Gaziantep'te Sosyo-Ekonomik Durum ve Ticari Hayatta Öne Çıkan Aileler anlatılacak. Gaziantep Halkevi müdürlerinden ve Türkçe'nin en büyük hizmetkârlarından Ömer Asım Aksoy'un çalışmaları yeniden yayımlanacak. 1933'te ilk ve son kez basılan Gaziantep Dilinin Tetkiki’yle 1941'de basılan Gaziantep Ağzında Atasözleri ve Gaziantep Ağzı adlı kitapların basımı yapılacak. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.