1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Brezilya ile sağlık teması
Brezilya ile sağlık teması

Brezilya ile sağlık teması

Türkiye Belediyeler Birliği ile Brezilya Belediyeler Birliği arasında telekonferans aracılığıyla yeni tip Corona Virüsü Salgını konusunda toplantı düzenlendi.

A+A-

Yerel yönetimlerin yaptığı çalışmaların karşılıklı paylaşıldığı toplantıda Brezilyalı Belediye Başkanları, Türk belediyelerin çalışmalarından çok şey öğrenildiğini ifade ederek elde edilen başarılar hakkında övgüyle bahsettiler.  Brezilyalı başkanlar, toplantının kendi açılarından verimli olduğunun altını çizerek, salgına karşı devlet kurumları ve belediyeler arasındaki koordinasyonun ne kadar önemli olduğunun altını çizerek, bu açıdan Türkiye'nin Dünya'da önde olduğu belirtildi.

TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği (SKB) ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Brezilya Belediyeler Birliği Başkan Yardımcıları São José dos Campos Belediye Başkanı Felício Ramuth ve Teresina Belediye Başkanı Firmino Filho katıldı. Dünya'yı ve Türkiye'yi etkisi altına alan Corona Virüs Salgını'na karşı birebir sahada mücadele eden kurumların başında gelen yerel yönetimlerin yaptığı çalışmalarla ilgili konuşmalar yapıldı, tecrübeler paylaşıldı. 

ŞAHİN: DÖNÜŞÜM EN BÜYÜK BAŞARIMIZ

Şahin, dünya ülkelerinin, insani ve çevresel kalkınmanın ön plana çıktığı, sürdürülebilir kalkınmanın tek başına yeterli olmadığını gördüğünü söyleyerek, "Sağlıkta dönüşüm en büyük başarımızdır. Doğan her çocuğun sağlık sigortası ile doğduğu, herkesin sağlık sistemine ulaşabildiği bir sistemi inşa ettik. Küresel bir sorunla, ulusal bir mücadele veriyoruz. Vuhan’da salgın başlar başlamaz Sağlık Bakanlığı bünyesinde Bilim Kurulu’nu oluşturduldu ve çıkan kararları en büyük uygulayıcısı belediyeler oldu. Kim kararları uyguladıysa o şehirler düşük risk grubunda kaldı. Erken teşhis, hükümetimizin aldığı tedbirlerle kendi grubumuzdaki ülkelerden çok daha pozitif bir ayrışma yaptık" dedi.  

AKTAŞ: SAĞLIK ÇOK ÖNEMLİ

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, salgınla mücadelede ülke konsantrasyonu ve kararlığının çok önemli olduğunu kaydederek, "Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ilgili bakanlıklar tarafından başarılı bir organizasyona imza atıldı. Bu süreç bize sağlık olmazsa hiçbir şeyin olmayacağını gösterdi. Artık yapılacak projelerin sağlık çerçevesinde düzenlenmesi gerekiyor" diye belirtti.

FİLHO: TÜRKİYE ÖRNEK ÜLKE OLDU

Teresina Belediye Başkanı Firmino Filho, kriz sürecinde deneyimleri paylaşmanın çok önemli olduğunu ifade ederek, “Artık yeni bir dönemdeyiz. Ortak politikalar uygulamamız gerekiyor. Tabii her ülkede belediyeler farklı önlemler alıyor. Belediyeler krizle doğrudan karşı karşıya. Bizler sağlık açısından geçmişteki yatırımların ne kadar faydalı olduğunu görüyoruz. Brezilya açısından koordinasyon ve merkezi hükümetin liderliği konuları çok önemli.  Ülkemde hükümet, eyaletler ve belediyeler arasında sıkıntılar yaşıyor. Salgına karşı mücadelede bu anlaşmazlıklar olumsuz etki yaratıyor. Her ülke için güçlü liderlik önemlidir. Güçlü liderlik ve koordinasyonun ne kadar önemli olduğu konusunda Türkiye örnek ülke oldu. Sosyal mesafe konusundaki karşılıklı saygı hayata saygıdır aynı zamanda. Küreselleşen dünyada oluşturduğumuz bu diyalog çok kıymetli" diye konuştu.

RAMUTH: TÜRKİYE'NİN SAĞLIK BAŞARISI BİLİNİYOR

São José dos Campos Belediye Başkanı Felício Ramuth, Ramuth, Brezilya’daki sağlık sistemi ve salgına dair vaka sayıları hakkında da detaylar paylaşarak, “ Salgına baktığımızda görüyoruz ki en önemli konu belediyelerin koordinasyonudur. Türkiye’de bu koordinasyon başarılı oldu. Türkiye sağlık sistemi konusunda büyük bir öneme sahip. Dünya çapında Türkiye’nin sağlık başarısı biliniyor. Sizden bu konuda çok şey öğrendik. Sizin gibi geleceği de düşünüyoruz.” dedi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.