1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bozgeyik’e önemli görev
Bozgeyik’e önemli görev

Bozgeyik’e önemli görev

Dünya Posta Birliği (UPU) İdari Konsey Başkanı, PTT AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, UPU'nun 3. Olağanüstü Kongresinin başkanlığını yürütecek.

A+A-

Bozgeyik kritik önemdeki bu tarihi kongrenin  "varış giderleri" sisteminde reform yapılması için 24-26 Eylül'de Cenevre'de düzenleneceğini söyledi.

EN SANCILI DÖNEM

Bozgeyik, posta alanında global düzeyde en önemli organizasyon olan Dünya Posta Birliği'nin 145 yıllık tarihinin en sancılı dönemlerinden birini ve önemli bir dönüşümü yaşadığını belirterek, sektörün düzenleyici kuruluşu olan Birliğin, posta hizmetleri alanında "varış giderleri" olarak adlandırılan ücretlendirme sistemi etrafındaki tartışmalarla hem kendi geleceğini hem de posta hizmetlerinin etkileşim halinde olduğu birçok sektörü etkileyecek olağanüstü kongrenin eşiğinde olunduğunu anlattı.

STRATEJİK KARARLAR ALINACAK

Türkiye'nin 2016'da ev sahipliğini yaptığı 26. Kongre ve sonucunda ortaya konan İstanbul Stratejisi ile inovasyon, entegrasyon ve kapsayıcılık ilkeleriyle sektörün yaşadığı dönüşüme rehberlik eden çerçevenin sağlandığını anımsatan Bozgeyik, söz konusu toplantının yapılan çalışmalara zemin oluşturduğunu bildirdi. Stratejik kararların eşiğinde olunan bu dönemde konuyu anlayabilmek için önce UPU'nun misyonunu ve önemini anlamak gerektiğinin altını çizen Bozgeyik, şöyle konuştu:"Küresel ölçekte tek bir posta ağı/toprağı oluşturma amacıyla kurulan Birlik, bugün 192 üye ülkeyle birbirine entegre eşsiz bir ağ oluşturuyor. Ve elbette çatısı altında sağladığı bu entegrasyona ilişkin getirdiği kurallarla posta hizmetlerinde global ölçekte hizmet kalitesinin yükseltilmesine yönelik standartlaşma ve gelişim sağlıyor."

POSTA HİZMETLERİ ÖNEMLİ

Olağanüstü kongrenin toplanma nedeni olan ve gönderilerin sınır ötesi taşınması sonucunda ülkeler arasında oluşan ücretlendirmeyi düzenleyen "varış giderleri" sisteminin, UPU çatısı altındaki global posta ağının işleyebilmesi için hayati önem taşıdığına dikkati çeken Bozgeyik, "Gelişen teknoloji mektup gibi geleneksel haberleşme yöntemlerinin kullanımını ciddi ölçüde düşürmüşken 'posta hizmetleri'nin neden bu kadar stratejik önem atfedilen tartışmaların odağında yer aldığını anlamak ve tartışmaları doğru yorumlayabilmek için elbette posta hizmetleri diye adlandırdığımız sektörün bugün neyi ifade ettiğini bilmek gerekiyor" diye konuştu.

E-TİCARET AÇISINDAN POSTA SEKTÖRÜNÜN ÖNEMİ

E-ticaretin sektörü posta ağının sürdürülebilirliği açısından vazgeçilemeyecek fırsatlar sunduğu gibi aslında e-ticaretin işleyişi açısından da posta ağı ve bu ağın bileşenlerinin önemli bir belirleyici olarak ortaya çıktığını dile getiren Bozgeyik, konuşmasını şöyle sürdürdü:"Normal şartlarda dört yılda bir düzenlenen kongrelerle işleyişini sürdüren 145 yıllık Birlik tarihinde üçüncü kez olağanüstü kongre düzenleniyor ve ikincisi de henüz geçen yıl düzenlenmişti. Bu bile yaşanan sancının göstergesi aslında."

BİRÇOK ALANI ETKİLEYECEK

Bozgeyik, Türkiye adına UPU'nun İdari Konsey Başkanlığını yürüttükleri bu kritik dönemde çok yönlü bir bakış açısıyla, tartışmaları farklı perspektiflerden değerlendirerek, dengeli ve adil bir çözüme ulaşmak için azami gayret gösterme anlayışı ve kongre başkanlığı sorumluluğuyla Olağanüstü Kongre'ye gittiklerini bildirdi. Söz konusu kongrede tartışmaların, masada olan üç ana teklif çerçevesinde yürütüleceğini anlatan Bozgeyik, "Birliğin İdari Konsey Başkanı ve kurucu üyelerinden biri olarak birçok alanı etkileyecek sonuçlar getirecek bu kongre esnasında bazı hususların tüm taraflarca göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

VARIŞ GİDERLERİ NEDİR?

Varış Giderleri, gönderilerin sınır ötesi taşınması sonucunda çıkış ve varış ülkeleri arasındaki ücretlendirmeyi, yani global posta trafiğinin yürütülmesinde ülkeler arasındaki karşılıklı ücretlendirme/hesaplaşmayı düzenleyen temel sistemdir. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.