1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Böyle yasak görülmedi
Böyle yasak görülmedi

Böyle yasak görülmedi

Gaziantep’te artan vaka sayıları üzerine İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu yeni kararlar aldı.

A+A-

Vali Davut Gül başkanlığında toplanan kurul, 65 yaş ve üzeri vatandaşların her gün 10:0016:00 saatleri dışında sokağa çıkmasının yasaklanmasına, Pazar yerlerinde müşteri ve pazarcıların maskeyi aşağı indirerek sigara içmelerinin yasaklanmasına, Kamu kurum ve kuruluşlarında vatandaşa sunulan hizmetler ile yapılan iş ve işlemlerin  haricinde kamu binalarına ziyaretçi yasağı getirilmesine karar verdi.

İŞTE KURUL KARARLARI

Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 06.11.2020 tarihinde 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. 27. ve 72. maddelerine göre, Gaziantep Valisi Davut Gül başkanlığında toplanarak aşağıdaki kararları almıştır. 09.11.2020 tarihi itibariyle ilimizde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün 10:0016:00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilmelerine, bu saatler dışında 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmasının yasaklanmasına, İşlek Cadde ve Bulvarlarda, maske kullanımını ihlal ederek ya da maskeyi aşağı indirerek yeme-içme ve sigara içilmesinin yasaklanmasına, işyeri sahiplerinin ve misafirlerinin işyeri önlerinde masa ve sandalye koyarak veya ayakta maske kullanımını ihlal ederek, maskeyi aşağı indirerek sigara içmelerinin yasaklanmasına ancak 06:00-07:30 saatleri arasında ikametlerine yürüyüş mesafesinde yürüyüş yapabilmelerine, Kısıtlama saatlerinde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızca vefa sosyal destek ekiplerine bildirilen ihtiyaçlarının ilgili kurumlarca karşılanmasına,10:00-16:00 saatleri dışında sokağa çıkma yasaklaması olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdan, Kamu görevinin niteliği mevcut durumun aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar, sağlık çalışanları, eczacılar, seçimle iş başına gelmiş kamu görevlileri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri v.b. olmak üzere kamu görevlileri, işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, çiftçi, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK Hizmet Belgesi, Vergi Kaydı, Şirket Yetki Belgesi, Oda veya birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler ile meslek odaları başkanlarının,  muaf tutulmasına karar verildi.

İŞLEK CADDELERDE BUNLAR YASAK

İnsan yoğunluğunun fazla olduğu Şahinbey ilçesine bağlı Karagöz Caddesi, Gaziler Caddesi, İnönü Caddesi, Karataş 400. Cadde, Demokrasi Bulvarı ve Üniversite Bulvarı ile Şehitkamil ilçesine bağlı Maaşkuyu Caddesi, Korutürk Caddesi, Şoför Ali Caddesi,  Prof. Muammer Aksoy Bulvarı ve Gazi Muhtar Paşa Bulvarında maske kullanımını ihlal ederek ya da maskeyi aşağı indirerek yeme-içme ve sigara içilmesinin yasaklanmasına, Ayrıca, işyeri sahiplerinin ve misafirlerinin işyeri önlerinde masa ve sandalye koyarak veya ayakta maske kullanımını ihlal ederek, maskeyi aşağı indirerek sigara içmelerinin yasaklanmasına, Pazar yerlerinde tuhafiye ve züccaciye  alanları dahil müşteri ve pazarcıların maske kullanımını ihlal ederek, maskeyi aşağı indirerek sigara içmelerinin toplum sağlığını korumak ve bulaşa sebep olunmaması maksadıyla yasaklanmasına, Salgının kalabalık ortamda yayılım hızının arttığı göz önünde bulundurularak, Kamu kurum ve kuruluşlarında vatandaşa sunulan hizmetler ile yapılan iş ve işlemlerin  haricinde kamu binalarına ziyaretçi yasağı getirilmesine, Gaziantep İl Hıfzıssıhha Kurulunun 27.10.2020 tarih ve 2020/97 sayılı kararının 2. maddesinin 2. paragrafının iptal edilmesine, Yukarıda belirtilen tedbirlere ve alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verileceği, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağına karar verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.