1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Böyle Turizm şehri olunmaz
Böyle Turizm şehri olunmaz

Böyle Turizm şehri olunmaz

Severoğlu, "Ticaret Odası Başkanımız uçak seferi için olağanüstü çaba gösterdi, ancak tam tersi uçak sayıları azaldı, burada da bir sorun var.

A+A-

 Gaziantep’in siyasi gücü var diyoruz, yokmuş demek ki. Gaziantep’in ağırlığı var diyoruz yokmuş demek ki. Ya da Gazianteple ilgili ağırlık koyması gereken, bunları söylemesi gereken insanlar başka şeylerle meşguller bu konu onlar için önemsiz..”

Gaziantep’te turizmciler, uçak seferlerinin az ve uçak biletlerinin yüksek oluşu, rehber, otel sorunu, turistleri ağırlayacak mekanların sınırlı oluşu ve pahalı şehir algısı gibi pek çok sorunla boğuşuyor. Gazetemizi ziyaret ederek 25.Yıldönümünü kutlayan Gaziantep Turizm Derneği Başkanı Sıtkı Severoğlu, Kantara Turizm sahibi ve GTO Meclis Üyesi Hasibe Sözmen, Zeugma Tur sahibi Figen Akan, Gaziantep’in bir turizm kenti olması için planlamaya ihtiyacı olduğu görüşünde birleşiyor. 

Sıtkı Severoğlu ”Bu kentin sahibi yok. Sahibi olması gerekenler kenti sahiplenmiyorlar. Bu kentte turizmin bütün bileşenleri biraraya gelip doğru bir planlama yaparlarsa iddia ediyorum organize sanayinin kente sağladığı katma değerden daha fazla katkı sağlar” derken, Hasibe Sözmen ise, “Şanlıurfa’da her bir ev konak, her konaktada bir müzik ekibi var. Biz ikindi sazı, kına gecemizi şehir olarak yapamadık”diye konuştu. Figen Akan ise, “Bu şehrin en büyük sorunu uçaklar, sefer sayılarının azlığı” dedi. Buna karşılık Ökkeş Özekşi, "şehrimizin turizm kenti olması için herkesin bir yerden tutması lazım. Bu konuda öncülük etmek isteyenler, doğru adreslerde buluşmalı. Şehir bu işe inanmalı ve kararlı davranılmalı. Gaziantep'te bu bütünlüğü göremiyorum. Bizde herşey yüzeysel. Turizm şehri deniliyor, alt yapısı tesisi yok, spor şehri deniliyor. Resmen aklımızla oynanıyor.. Bizim daha çok yol almamız gerek" dedi.

SEVEROĞLU:TURİZM KENTİ OLMAK İSTİYOR MUYUZ?

Gaziantep Turizm Derneği Başkanı Sıtkı Severoğlu, bu kentin temel probleminin Gaziantep’i bir turizm kenti olarak planlayamamak olduğunu söyledi. Severoğlu, “19 Mayıs’tan sonra Gaziantep turizm için doğru bir yer değil. Şimdi siz bu tarihe kentin bir takım sosyal etkinliklerini koyarsanız bu aylar içerisine fuarları yerleştirirseniz, otellerde yer bulamazsınız. Turizmde bir planlamaya ihtiyaç var. Bu kentteki turizmin bir tane planı var. GAP  Turizm Master planı. Açın bu planı bakanlık, GAP kalkınma idaresi, kentin bütün bileşenleri var orada ama mimarlar odasının dışında kimsenin itirazı yok. Gaziantep’te yabancı turizminin olamayacağına dair hükümler var. Önce biz turizm kenti olmak istiyormuyuz, bunun kararını vermemiz lazım? Eğer biz turizm kenti olacaksak nasıl turizm kenti olabileceğimizin planını yapmamız lazım. Zaman zaman kentin en prestijli mekanları dahil, yüksek fiyattan dolayı Gaziantep’in tanıtımını yapacak birer reklamcı değil, birer kötü reklamcı haline geliyorlar. Bizim bu işleri planlı yapmamız lazım” dedi.

BUNLARI YAPARSANIZ SİZ TURİZM KENTİ OLAMAZSINIZ

‘Bizim bu kentte turizm sektöründe hizmet verecek insanları yetiştirmemiz lazım’ diyen Severoğlu, ”Eğer siz Gaziantep’in en lüks restoranına gittiğinizde garson misafirinize hizmet ederken leş gibi koltuğunun altı kokuyorsa, tabağı uzattığında tırnaklarının arası kirliyse siz turizm kenti olamazsınız. Biz gastronomide şuralara geldik diye konuşurken tırnaklı ekmek yapan fırında fırının içerisi tuvalette temizlenen paspaslarla temizleniyorsa siz gastronomi kenti olamazsınız. Sizin kentte yeteri kadar insanların eğlenebilecekleri mekanınız yoksa, siz içki satışını yasaklayan anlayış içerisinde yaklaşıyorsanız, siz turizm kenti olamazsınız” diye konuştu.

ORGANİZEDEN DAHA FAZLA KATMA DEĞER ÜRETEBİLİRİZ

Turizmde doğru bir planlama ile ekonomiye büyük katkı sağlanacağını anlatan Severoğlu şöyle konuştu: ”Biz bir turizm kenti olmak istiyorsak bu kentte turizmin bütün bileşenleri biraraya gelip doğru bir planlama yaparlarsa iddia ediyorum organize sanayinin kente sağladığı katma değerden daha fazla katkı sağlar. İhracatımız 6.5 milyar dolar çok önemli hepsi takdir edecek alkışlanacak çalışmalar yapıyorlar ama işin ithal boyutlarıyla kente kalan katma değeri karşılaştırdığınız zaman bu kente siz 1 milyon tane bin dolar harcayacak turist getirin o organize onu karşılayamaz, o kadar katma değer üretemez. Belediye başkanımız bu konuda çok duyarlı. Bu kentte 5 tane arkelojik kentten bahsediyoruz. Bu kentin bir turizm geleceğinden bahsediyoruz. Ama bir taraftan belediye içkili lokantalar açılmasına izin vermez hale gelmişse ya da içkili lokantalara baskı yapılıyorsa burada bir sıkıntı var. Siz kimin nasıl eğleneceğine kimin nasıl yaşayacağına, kimin ne yiyip ne içeceğine karışacaksınız, sınırlama getirecekseniz o zaman siz turizm kenti olma hayalinizden vazgeçeceksiniz.”

sitki.jpg

TURİZME DOĞRU TEŞVİKLER VERİLMELİ

‘Bu kenti turizm kenti yaparsak bu kentin bana göre kurtuluşu bu, bu bölgenin kurtuluşu bu, bu bolgede terörden kurtuluşun yolu bu, huzurun yolu bu. Bu sadece Gaziantep’in meselesi de değil. Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Mardin, Diyarbakır, Hatay’ı birlikte ele almak zorundasınız. Bunlarla birlikte doğru planlamalar yapılırsa tıpkı rahmetli Özal’ın bir dönem turizme verdiği teşvikler gibi, bir takım doğru teşvikler verilirse bu kentte turizm gelişir. Siz otellerdeki konaklamaları bir döneme sıkıştırmazsanız, bir takım şeyleri yayarsanız, oteller rahat ederler. Siz  Gaziantep’e gelen uçak şirketlerine birtakım teşvikler verebilirsiniz başarabilirsiniz. Ama siz hala Gaziantep’te hava limanını düzenleyememişsiniz. Bu kentin sahibi yok. Sahibi olması gerekenler kenti sahiplenmiyorlar” dedi.

KENTTE SİNERJİ OLUŞUR,SORUNLAR ÇÖZÜLÜRDÜ

Geçmişte birtakım meseleler gündeme geldiğinde müthiş bir diyalog olduğunu hatırlatan Severoğlu,”Milletvekilleri başta olmak üzere bakanı, belediye başkanları, bu kentin sorunlarına çözüm ararlardı. Odalarla müthiş bir işbirliği yaparlardı, diyalog vardı. Kentte bu anlamda bir sinerji oluşur sorunlar çözülürdü. Tamam kentte bir şeyler değişiyor, kentte bir takım gelişmeler var. Bakın Gaziantep’te ileride yetkililerin telaffuz etmesi gereken çok yeni turizmde altın vuruşlar yapacak noktalar çıkıyor. Kebertepe, Karkamış’taki buluntular o kadar önemli ki, 5-10 tane Zeugma kadar değerlidir. İslahiye bölgesinde önemli eserler çıkacak. Bu kent, kültür turizmi açısından önemli bir noktada. Sadece gastronomi ile sınırlı değil” dedi.

GTO BAŞKANI ÇABA GÖSTERDİ,UÇAK SAYILARI AZALDI

‘Bu kentte turizmde başarılı olabilmemizin yolu önce karar vermemizden geçiyor’sözlerini tekrarlayan Severoğlu,”Biz Gaziantep’i turizm kenti olarak istiyormuyuz istemiyormuyuz? Kimlerle işbirliği yapacağız bununla ilgili ciddi bir çalışma yapmamız lazım. Bunların siyasi bir çalışma olmaması lazım. Lafta bir çalışma olmamalı.Gerçekten bu işe katkı koymak, çaba göstermek gerekiyor. Ticaret Odası Başkanımız uçak seferi için olağanüstü çaba gösterdi, ancak tam tersi uçak sayıları azaldı, burda da bir sorun var. Gaziantep’in siyasi gücü var diyoruz, yokmuş demek ki. Gaziantep’in ağırlığı var diyoruz yokmuş demekki. Ya da Gazianteple ilgili ağırlık koyması gereken, bunları söylemesi gereken insanlar başka şeylerle meşguller bu konu onlar için önemsiz” dedi.

KİRAYA DEĞİL,KENT TURİZMİNE KATKISINA BAKIN

Hışva Han’ın fiyatıyla ilgili yazılar için konuşan Severoğlu, ”Bu inanılmaz bir şey. Siz kentte turizmi geliştirmek istiyorsanız mekanların kirasının ne kadar olduğuyla ilgili değil, o mekanların kent turizminin geleceğine ne katkı sağladığına bakmanız lazım. Ucuz muhabbetlere girenler bu kente çok büyük zarar verirler. Gaziantep’te çok önemli AB Projesi var. Rahmetli Mustafa Taşar döneminde, turizm derneği girişimde bulundu. 2.5 trilyon kaynakla Kale çevresinde mezbelelik yerlerin istimlakı yapıldı. İstimlak çalışmaları Celal Doğan zamanında yapıldı. Maalesef bu kadar emek verilen ve korunması gereken yerler kiraya verildiğinde yaşayamayacak hale geliyor. Dayı Ahmet Ağa konağı bunlardan bir örnek. Kır kahvesinin önündeki ağaç Gaziantepteki tek tescilli dut ağacı. Kumandan çeşmesi var. O yapının olduğu gibi korunması lazım.Şu anda orada nargile içebilsinler diye binayı mahvettiler. Böyle birşey yapmaya kimsenin hakkı yok” dedi. 

BÖYLE BİR KENTTE YAŞIYORUZ

Severoğlu, turizm kenti olacaksak, sektörel ve kamusal alanlardaki personellerin eğitiminin önemli olduğuna değinerek şunları kaydetti: ”Bir kentte turizmden bahsediyorsan toplu taşımayı herkesin kullanabilmesi lazım. Kentte otobüs şoförlerinin, dolmuş şoförlerinin hal ve hareketlerinin kentin turizm hedefleriyle bütünlük içerisinde olması lazım. Bir dolmuş şoförü çöpünü dışarıya atıyor, yanından geçen birisi onu uyardığı zaman hareket çekiyor, küfrediyor. Böyle bir kentte yaşıyoruz. Taksici meselesi önemli. Kentin asıl aynası olan şeyler. Bunların eğitilmesi lazım, dil eğitimi verilmesi lazım. Bunların hal ve hareketleriyle ilgili eğitim verilmesi konuları önemli. Bu tip kusurlara verilen cezalar ise yok denecek kadar az. Yani yere çöpünü atıyor, ona verilecek ceza çok düşük bir ceza. Cezaların caydırıcı olması lazım ama cezalar inanılmaz yetersiz. Turizmde başaracaksak eğitim şart” 

TURİZM KURULU OLUŞMALI

Gaziantep’te turizmin geliştiğini, bir takım şeylerin yapıldığını dile getiren Severoğlu konuşmasını şöyle tamamladı:”Ama işlerin daha doğru yolunda gitmesi için planlamaya, bunların teşvikine, kentteki bütün bileşenlerin bu işe katkı sağlamasına bölge şehirleriyle iş birliği yapılmasına siyasi iktidar tarafından desteklenmesine ihtiyaç var. Bunları hep birlikte yaparsanız başarırsınız. Bu planlamayı kim yaptıracak? Bir turizm kenti olmak istiyorsak bir turizm kurulu oluşmalı. Belki bu konu vakıf kurdurularak başarılablir. Zaman zaman öyle etkinlikler oluyorki, belediye başkanlarının etkinlikleri birbiriyle çakışıyor, odaların etkinlikleri birbirleriyle çakışıyor, kentteki festivaller, sempozyumlar birbiriyle çakışıyor. Bu kentte öyle bir vakıf olmalıki, kültür, sanat, turizm, tarih ne çalışma varsa bunların hepsinin koordinasyonu sağlanmalı. Artı bu mekanların denetlemesini yapacak, onlara bir takım belgeler verecek bir birime ihtiyaç var. Hedef konmalı, plan yapılmalı, denetim yapılmalı.”

SÖZMEN:PLANIMIZ YOK

Kantara Turizm sahibi, GTO Meclis Üyesi Hasibe Sözmen ise bu yönde çok dertli olduklarını belirterek, şehirde turizm alanında planlamalara ihtiyaç olduğunu söyledi. Sözmen, “Gastronomi şehri olsun dedik ama şu anda ne otellerde yer bulabiliyoruz ne fiyatlara bir şey yapabiliyoruz. Kentimizde bir takım etkinlikler aynı tarihlere geliyor. Bu şehrin tur satacağı tarih belli. Sıcak bir yerde yaşıyoruz, bizim Haziran,Temmuz, Ağustos aylarında 45-50 derecede buraya tur getirmemiz mümkün değil. Nasıl olacağını bilmiyoruz. Maalesef planımız yok. ”dedi.

hasibe.jpg

BUNU YAPAMADIK

Turizmci olarak uçak problemi, yer probleminin yanısıra rehber problemide yaşandığını anlatan Sözmen, ”Turla gelenleri akşamları getireceğimiz yer sınırlı. Şehirde yerli yabancı turistleri götürüp ağırlayacak erlerimiz çok az, biz turizmciler şunu düşünürüz. Bizim getirdiğimiz turist konaklamalı. Konaklamali ki, bir sürü sektör de bu işten fayda sağlasın. Konaklatmam için zaman geçirtmemiz lazım şehrin, kültürü, müziği yani eğlendirmem lazım. Şanlıurfa’da her bir ev konak, her konaktada bir müzik ekibi var. Biz yıllardır bir sürü platformda konuşmuşuzdur, ikindi sazı yapalım, kına gecemizi yapalım ama bunu şehir olarak yapamadık” dedi. 

VALE GİBİ TUVALETÇİ DE ÖNEMLİ

Hizmet kalitesinin,hijyenin,eğitimin de turizm sektörünün vazgeçilmezleri arasında olduğunu belirtin Sözmen, “Bir paket satın alıyoruz, kapıdaki valesiyle, garsonun intizamı, temizliği ile paketi satın alıyoruz. Bende bir acentacı olarak bu paketi aldıysam herşeyin dört dörtlük sağlanmasını rica ediyorum. Acentacılar olarak biz bu şehri satmaya çalışıyoruz, biz bu şehri satarkende bu şehre zararda vermeden satmamız lazım. Niye tuvaleti, sabunu kontrol edeyim? Bir restoranın bir tuvaletçisi olması lazım. Vale gibi tuvaletçisi de önemli”diye konuştu.

AKAN:THY ZARAR ETTİĞİ HATLARDAN ÇEKSİN

Zeugma Tur sahibi Figen Akan ise bu şehrin en büyük sorununun uçaklar ve sefer sayılarının azlığı olduğunu söyledi. İstanbul havalimanı başladığında sefer sayısında artış olacağının söylendiğini hatırlatan Akan,”Sanırım 10 tane uçağın geri çekilmesinden dolayı bir sorun var. Yurtdışı hatlar çok daha karlı deniyor. Geçen hafta Türk Hava Yolları Cancun’a sefer koymuş. Şimdi bu kadar çok gidenmi var? Maalesef hep aktarma uçaklarına yatırım yapılıyor. Bütün dünyaya THY uçsun hepimizin gururu milli havayolumuz ama o kadar zarar ettiği hatlar var onlardan çeksin.” dedi. 

figen.jpg

UÇAKLAR DOLU VE PAHALI

Yolcu sayısı çok fazla olduğu için uçakların dolu ve çok pahalı olduğunu belirten Akan, “Gaziantep yolcusu sadece Gaziantep’ten gitmiyor, Kahramanmaraş’ın yolcusu da Gaziantep’ten gidiyor, Şanlıurfa yolcusu da Gaziantep’ten uçuyor, bizim yolcularımızda Adana’dan uçuyor. Geçen yıl Atlas Jet Gaziantep’ten her gün uçuyordu, 6 Nisan’dan itibaren uçmayacağım dedi. Bir sürü grubumuz vardı, Nisan ayında elimizde patladı. Sorunumuz çok. Tureb 600 tane rehber için eğitim gezisi başlatmış. Bu biraz sevindirici” diye konuştu. 

HATAY NİYE BİRİNCİ TERCİH

Ökkeş Özekşi, yıllardır turizm konusunda gazete olarak çaba gösterdiklerini söyleyerek "ancak gelinen nokta kağıt üzerinde iyi gösteriliyor. Gerçekte ise o kadar iyi değiliz. Geçmiş yıllarda yerli yabancı turistleri Gaziantep'e yatırma planları yaptık. Biz inandık, şehri yöneten bürokratlar inanmadı. Hepsi gitti tayin oldu, olan yıllara oldu. Asım Güzelbey ile ivme kazanıldı ama devamı getirilemedi. Turizm işinde şehirle bütünleşmek lazım. Halk,esnaf, iş dünyası, sanayicisi, bürokrat otelcisi, restorantcısı, baklavacısı hepsi bir yerinden tutmalı. Bizde  o bütünlük yok. Gelen turist bir daha gelmeyecek diye herkes kazıklama peşinde. İnsanlar almacı pazarı çevresinde bakırcılar çarşısına alışverişe gidiyor tuvaletlerini yapacak doğru dürüst yer yok. Camilere gidiyorlar, orada pislikten geçilmiyor"dedi. Fiyatların pahalılığı konusuna da değinen Özekşi, "bakın Hatay'a.. Niye tercih ediliyor turistler tarafından? Çünkü orası Turizm kenti olmuş resmen.. Alt yapısı da üst yapısı da tamamlanmış.. Konaklamada sıkıntı yok, Orada restorantların fiyatları Gaziantep'in yarısı kadar. Üstelik düzenli, temiz ve kent halkı bu işi benimsemiş. Bizde ise herşey yüzeysel. Alt yapısı yok, Turizm şehri deniliyor, alt yapısı tesisi yok, spor şehri deniliyor. Resmen aklımızla oynanıyor.. Bizim daha çok yol almamız gerek"şeklinde konuştu.

okkes-006.jpg

Meral KINACILAR,Leyla ÖZEKŞİ POLAT 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum