Valilik Fuaye Salonunda düzenlenen protokole Vali Kemal Çeber, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, Türkiye Bosna Sancak Derneği Başkanı Prof. Dr. Sedat Ziyade, Türkiye Bosna Sancak Derneği Başkan Yardımcısı Sabiha Tüzünoğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

ÇOK ÖZEL BİR AN

Vali Kemal Çeber, çok özel bir an ve çok özel bir protokol olduğunu belirterek, “Bu ülkede Bosna dediğiniz zaman devamında bir şey anlatmanıza gerek yok. Herkesin aklında, kalbinde bir çağrışım olur. Aklımıza bir Osmanlı mirası, bir Osmanlı bölgesi, rahmetli Bosna-Hersek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aliye İzzetbegoviç, Boşnak kardeşlerimiz, çekilen zulümler ve göçler gelir. Aslında Avrupa’ nın, Balkanların ve o bölgenin en bereketli topraklarında dünyanın en büyük zulümlerinden birinin nasıl yaşandığı gelir. Ama sonucunda ülkemizle Bosna arasındaki kadim dostluk, kalbi birliktelik gelir. İçerisinde Bosna kelimesi, Boşnak kelimesi geçen her cümle bizim için çok özel. Bugün düşünüyorum ki o dönemlerde orada acı çeken kardeşlerimiz, afetten sonra yaşadığımız acıyı da burada bizimle birlikte hissetmişler ve bize dua etmişler. Bugün de bunu taçlandırıyoruz. İnşallah ihtiyacımız olan bir bölgede bir okulumuz artık Türkiye Bosna Sancak Derneği Okulu olacak. Ben dostlukları, varlıkları, tarihi ve ebedi birliktelikleri için hem Türkiye Bosna Sancak Derneğine hem de Boşnak kardeşlerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Atacağımız imzaların bu ebedi ve ezeli kardeşliğimizin önemli bir nişanı olduğunu değerlendiriyor ve hayırlı olmasını temenni ediyorum.” sözlerini kaydetti.

TEPE: TEŞEKKÜR EDERİM

İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe konuşmasında; “Türkiye Bosna Sancak Derneği, deprem sebebiyle depremin ilk haftasında bizimle iletişime geçip bir okul yapmak istediklerini ifade ettiler. Şu anda bu okulun protokolünü imzalıyoruz. Bosnalı kardeşlerimize duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum.” sözlerine yer verdi.

BÜYÜK KATKI SAĞLANDI 

Türkiye Bosna Sancak Derneği Başkanı Prof. Dr. Sedat Ziyade; “Dernek olarak deprem sonrasında deprem bölgesinde katkı sağlayabilmek adına birçok faaliyetlerimiz oldu. Eğitime çok önem veriyoruz ve eğitim noktasında okulların yıkımını gördüğümüzde deprem bölgesi olan Gaziantep’ e böyle bir okul kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Katkı sağlayan hem Türkiye Bosna Sancak Derneği üyelerimize hem de yurtdışında ve Türkiye’ de yaşayan Boşnak hemşerilerimize ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.   Türkiye Bosna Sancak Derneği Başkan Yardımcısı Sabiha Tüzünoğlu; “Burada bulunmaktan çok mutluyuz. Hayalimiz bir okul yaptırmaktı. Eğitim bizim önceliğimiz. Bugün burada çocuklarımızın geleceğine güzel bir yatırım yapmış olmanın ve hayalimizi gerçekleştirmenin keyfini yaşıyoruz. Çocuklarımıza hayırlı olsun.”  dedi.