1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Boşanmada zirve yaptık
Boşanmada zirve yaptık

Boşanmada zirve yaptık

Gaziantep bölgede en çok boşanmanın yaşandığı il oldu.

A+A-

 2 bin 966 kişinin boşandığı kentte,  ekonomik durum, işsizlik, geçim sıkıntısı ve pandemi de yaşanan sorunlar ön plana çıktı.  Av. Metin Kınacılar, boşanmaların artmasında birçok başlığın yer aldığını ancak en önemli konunun yapıcılıktan uzaklaşan ve küçük bir tartışmada soluğu mahkemede alan çiftlerin geldiğini söyledi. Kınacılar, "Maalesef şehrimiz kendi örf ve adetlerinden uzaklaştı. Eskiden anne ve babalar kavga eden çiftleri bir araya getirir barıştırdı. Şimdi ise, hemen mahkemeye gidiliyor" dedi. 

ORTA YOL BULUNMUYOR

Boşanmalarda ekonomik durumlar, işsizlik, piyasaların durumu ve pandeminin yarattığı etkilerinde söz konusu olduğunu belirten Kınacılar,  "Bütün bunların yanısıra sadakat ve sevgi de azaldı.  Bir boşanmayla aileler bölünüyor, çocuklar perişan oluyor. Orta yol bulunmuyor, aileler dağılıyor" diye konuştu.

EVLER DAĞILIYOR

"Gaziantep kendini aştı, boşanmayı modernlik olarak görmeye başladı" diyen Kınacılar, "Gaziantep Batı kafasını yaşıyor. Kendini aşarak, modernliğe girdi. Örf ve adetlerini unuttu. Sadakat ve sevgi kalmadı. Eskiden aile içinde yaşanan en küçük kavgaya bütün aile müdahil olurdu. Şimdi değişti her şey, hemen evler dağılıyor, soluğu mahkemede alıyorlar. Öyleki, şimdi, eşyanı topla gel modası başladı" şeklinde konuştu. 

PANDEMİDE EV HAPSİ DÖNEMİ 

Kınacılar, “Örneğin aynı evde sürekli birbirlerini gören eşler birbirlerinin hatalarını, eksik taraflarını da daha fazla görmeye başlıyor ve tahammül sınırları azalıyor. Kriz durumlarında insanlar hayatta kalma içgüdüsü ile krize farklı tepkiler veriyor. Eşlerinin kriz anlarında nasıl olduğunu diğer eşler fark edemeyebiliyor. Bunun üzerine kavgalar, şiddetli tartışmalar başlıyor. Eşler bu tartışmayı olumlu bir şekilde atlatamadıkları zaman evlilik birliğinde şiddetli geçimsizlik durumu baş gösteriyor. Burada boşanma sebepleri korona virüsü salgını değil, virüsün getirmiş olduğu psikolojik sonuçlar ve bu sonuçlara katlanamama durumudur” diye konuştu.

İLK 5 YILDA BİTEN EVLİLİK ÇOK FAZLA

Boşanmaların 2020 yılında yüzde35,3'ü evliliğin ilk 5 yılı, yüzde 20,7'si ise evliliğin 6-10 yılı içinde gerçekleşti. Son bir yıl içindeki boşanma olaylarından 124 bin 742 çocuk etkilendi. Kesinleşen boşanma davaları sonucunda 2020 yılında 135 bin 22 çift boşanırken 124 bin 742 çocuk velayete verildi. Boşanma davaları sonucu çocukların velayetinin çoğunlukla anneye verildiği görüldü. Çocukların velayetinin 2020 yılında yüzde 75,8'i anneye, yüzde 24,2'si babaya verildi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum