1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Boş gezen gençlerin maliyeti yüksek
Boş gezen gençlerin maliyeti yüksek

Boş gezen gençlerin maliyeti yüksek

Türkiye’de 15-29 yaşındaki nüfusun yüzde 28.4’ü ne istihdama katılıyor ne de okulda ya da dışarıda eğitim alıyor.

A+A-

Bu oranla Türkiye OECD ülkeleri arasında ilk sırada. Bu gençlerin kullanılmayan üretkenliklerinin maliyeti 25 milyar dolar.

Genç nüfusunu hep bir avantaj olarak ortaya koyan Türkiye, bu nüfusun üretkenliğiyle ilgili ise kötü bir karne verdi. Türkiye’de 15-29 yaş arası genç nüfusun yüzde 28.4’ü ne istihdama katılıyor, ne okulda eğitim görüyor ne de yetiştirme türü eğitim alıyor. Habertürk'ten Meltem Ersoy'un haberine göre bir başka deyişle neredeyse 10 gençten 3’ü kelimenin tam anlamıyla boş geziyor. Bu oran OECD ülkeleri arasında en yüksek oran.

İSTİHDAM EDİLMEYEN ÜRETKENLİK HESABI

Uluslararası araştırmalarda İngilizce ‘not in education, employment or training’ kelimelerinin kısaltması olan ‘NEET’ olarak anılan ve gençlerle ilgili çalışmalarda sık sık kriter olarak dikkate alınan bu oranın ülkelere maliyeti de az buz değil. Genç nüfus boş gezdiği için zamanını ve yeteneklerini kullanmıyor. OECD de bu kayıptan yola çıkarak gençlerin istihdam edilmeyen üretkenliklerinin yol açtığı kaybı hesaplıyor.

% 23.8’İ İŞ ARAMIYOR

Bu noktada, bu gençlerin ne kadarının iş aradığı da önem kazanıyor. OECD’ye göre, 15-29 yaş arası Türk gençlerinin yüzde 23.8’i aktif olarak iş aramıyor. Yani tablo çok iç açıcı değil, çünkü gençlerin yüzde 5’ten azı aktif olarak iş arıyor. İş arayan gençleri göz ardı edip sadece iş aramayanların maliyetine bakıldığında da yaklaşık 20.9 milyar dolarlık bir maliyet ortaya çıkıyor. OECD ülkeleri arasında NEET nüfus maliyeti ortalaması yüzde 0.9. Yani Türkiye OECD ortalamasını neredeyse 4’e katlıyor

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.