1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bölge Müdürlükleri Gaziantep'i engelliyor
Bölge Müdürlükleri Gaziantep'i engelliyor

Bölge Müdürlükleri Gaziantep'i engelliyor

Bu oyunu bozalım

A+A-

Gaziantep Valisi Davut Gül başkanlığında gerçekleşen İl koordinasyon kurulu toplantısında çok önemli konulara parmak basıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de katıldığı toplantıda bölge müdürlüklerinin Gaziantep’te bulunmaması gündeme geldi. Nizip yolunun konuşulduğu toplantıda Vali Gül, “Yol 3-4 yıl önce başladı. O zamandan bu yana devam ediyor. Sizin tesisler de yıllardır orada. Dolayısıyla da bunu bizim zaten planlamamız lazım. Bugünlük bir şey değil ki. İlk defa karşılaşılmıyor. Karayollarının yol geçirdiği bir iş vardır, uygulaması nettir. Bu yolda yıllarca adam öldü, halen giriş-çıkışlarda kazalar oluyor. Bizim bu işi çözmemiz lazım. Daha ötesi şu: geçen yıl teklif etsek programa girmese, anlarım. Bölge müdürlükleri burada olmadığı için koordinasyon sıkıntısı var. Biz mutsuzuz. DSİ ve diğer kurumlar için de geçerli. Allah rızası için Gaziantep’e farklı muamele yapılmasın. Bunu oturup çözmemiz lazım, planlamamız lazım. Biz bunları konuşmayacaksak neyi konuşacağız?” dedi. Başkan Fatma Şahin ise, “ Kaynaklarımız yeterli iken herkes yeterince yatırım aldığında çok gündem olmuyor ancak biraz önceki sunumda da görüldüğü üzere Bölge Müdürlüğü Gaziantep’te olmayan yerlerde, Bölge Müdürlüğü ile ilgili gelen kaynağın müdürlüğün bulunduğu ile gittiği ile ilgili bir kanaat var. Kanaat doğru ya da yanlış olabilir ancak kaynakları doğru yönetmemiz ve adaletli olmamız gerekiyor. Biz buna müsaade edemeyiz, kimse kusura bakmasın” diye sert çıktı. 

2021 yılı 2. Dönem 3. Il koordinasyon toplantısı Vali Gül ve Başkan Şahin başkanlığında yapıldı. Çok sayıda konunun gündeme geldiği koordinasyon toplantısında Gaziantep’e bölge müdürlüğü olmayan kurumlarla yaşanan diyalog sıkıntısı konuşuldu. 

HERKES BİR TELEFON KADAR YAKIN

Koordinasyon Kurullarının mantığının olayları koordine etmekten geçtiğini belirten Davut Gül, “Buraya kadar gelen meseleler, aslında daha önce çözülmesi ve konuşulması gerekiyor. Herkes birbirine bir telefon kadar yakın, iletişim kanallarının açık olması gerekiyor. Ödenek sorunu aşılabilir. Gaziantep’in sorunlarını biliyoruz, çözülemeyecek hiçbir sorununun olmadığını da biliyoruz. Biz onun doğru zamanda, doğru yerde gündeme getirmemiz gerekiyor. Öncelik sırasına göre, hangi bölge ya da il müdürlüğünün ihtiyaçları varsa bunları çıkartıp en geç ağustos ayının 20’sine kadar Valiliğimize ulaştırmanızı istiyoruz. Bu konuları Adalet Bakanımız ve vekillerimize ulaştıralım. Bakanımız öncülüğünde bu sorunlarımızı çözebilelim. Aralık ayında bu konu gündeme geldiği zaman iş işten geçmiş olur. Alt yapı kuruluşlarının çalışmalarında birbirleri ile irtibatlı olmaları gerekiyor. İş bittikten sonra koordinasyonsuzluktan dolayı 6 ay ya da 1 yıl zaman kaybettirmeye gerek yok. Herkesten üst düzey duyarlılık bekliyoruz. Katılamayan bölge müdürlerinin toplantılara katılmasını istiyoruz. 3 ayda bir Gaziantep’te bu meseleleri konuşmamız gerekiyor. Kısıtlı ödenekler nedeniyle yapılamayan işlerin bir sonraki yıla sarkmaması için tedbir almanızı diliyorum” dedi. 

NİZİP YOLU SIKINTISI BÜYÜK

Nizip yoluyla ilgili de tepki koyan Davut Gül, “Bu yol 3-4 yıl önce başladı. O zamandan bu yana devam ediyor. Sizin tesisler de yıllardır orada. Dolayısıyla da bunu bizim zaten planlamamız lazım. Bugünlük bir şey değil ki. İlk defa karşılaşılmıyor. Karayollarının yol geçirdiği bir iş vardır, uygulaması nettir. Bu yolda yıllarca adam öldü, halen giriş-çıkışlarda kazalar oluyor. Bizim bu işi çözmemiz lazım. Daha ötesi şu: Geçen yıl teklif etsek programa girmese, anlarım. Bölge müdürlükleri burada olmadığı için koordinasyon sıkıntısı var. Biz mutsuzuz. DSİ ve diğer kurumlar için de geçerli. Allah rızası için Gaziantep’e farklı muamele yapılmasın. Bunu oturup çözmemiz lazım, planlamamız lazım. Biz bunları konuşmayacaksak neyi konuşacağız” diye konuştu. 

ÖDENEK ARTACAK 

Vali Gül “Tam olarak rakamı 17 milyar 693 Milyon Lira. 2021 yılı ödeneği 3 Milyar 228 Milyon Lira, dönem itibariyle 1 Milyar 352 Milyon Lira harcaması mevcut. Yılın sonuna doğru ödeneklerin tamamı harcanmış olacak. Ayrıca ilave ödeneklerle birlikte de 3 Milyar 228 Milyon Liralık ödeneğimiz 5 Milyarın üzerine çıkmış olacak” dedi. 

ŞAHİN’DE TEPKİ GÖSTERDİ

Toplantıda konuyla ilgili söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise “Valimizin söylediği konuyu çok önemli buluyorum. Kaynaklarımız yeterli iken herkes yeterince yatırım aldığında çok gündem olmuyor ancak biraz önceki sunumda da görüldüğü üzere Bölge Müdürlüğü Gaziantep’te olmayan yerlerde, Bölge Müdürlüğü ile ilgili gelen kaynağın müdürlüğün bulunduğu İle gittiği ile ilgili bir kanaat var. Kanaat doğru ya da yanlış olabilir ancak kaynakları doğru yönetmemiz ve adaletli olmamız gerekiyor. Biz buna müsaade edemeyiz, kimse kusura bakmasın. Gelen kaynakların adaletli şekilde dağıtılması ve doğru şekilde yönetilmesi gerekiyor. O bakımdan konunun yakın takipçiyiz, Bakanımız ve vekillerimiz bunu yakından takip ediyor. Müdürlerimizden de istirhamımız kaynakların adaletli şekilde dağıtılmasıdır” dedi. 

MÜSAADE ETMEYİZ

“Şu anda dünyanın en büyük sorunu kuraklık ve su yönetimi” diyen Şahin, şunları söyledi: “Eğer göleti yapıp, küçük bir maliyet ile sulama kanalını yapmıyorsanız, çiftçi suya bakıyorsa, o göleti yapmanız da bir şey ifade etmez. Halbuki denizi geçip derede boğuluyoruz. Sonuçta biz bunu çiftçimiz için yapıyoruz, oradaki çiftçi rahatlarsa şehir rahatlayacak. Sulama ile ilgili iyi yönetilmeye muhtaç bir alan var, bu kısmın yüzde 10’u tamamlanmadan diğer kısmı yüzde 20’ye kaydırdığınız zaman hepsi yarım kalıyor. O yüzden bizim isteğimiz çiftçilerimizin yüzünün gülmesi, su yönetiminin doğru şekilde yapılması, kaynakların adaletli şekilde dağıtılmasıdır. Bunu da yakından takip ediyoruz. Bunun dışındaki uygulamaya da asla müsaade etmeyiz. Şehrin alması gereken bir yatırım alınmıyor ve Bölge Müdürlüğünün olduğu şehre gidiyorsa, buna müdahalesini yaparız. En büyük zarar, bu işi yapan arkadaşlarımıza düşer. İstediğimiz şey şehir milliyetçiliği değil, adaletli dağıtım. Kaynakların doğru kullanılması, verimlilik. Şu anda dönemsel olarak gelirlerin azaldığı giderlerin arttığı bir dönemde, kaynakları doğru yönetmemiz gerekiyor. Bölge müdürlüğü başka illerde olan müdürlükler ile ilgili böyle bir hassasiyet oluştu şehirde. Bölge Müdürlerimizden bu konuda hassas olmalarını istiyorum.”

KILIÇ SACIR DERESİNİ ANLATTI

Oğuzeli Belediye Başkanı Sait Kılıç ise toplantıda sacır deresini konuştu. Sacır deresinde Projelendirilmiş alanların dışında kalan bölgelerde tarım arazilerini sel götürdüğünü belirten Kılıç, “Dolayısıyla Kılavuzu'nun üçüncü kısmının da yapılması gerekir. Her yıl yağış rejimi değiştiği için Allaben’den gelen su çoğalıyor ve tarım yapılan araziyi sağlı sollu götürüyor. Bu konuda kesinlikle önlem alınması gerekir. Sacır’ın genişliği normalde 10-12 metre fakat yer yer genişleyerek,  50-60 metreye ulaşıp tarım arazileri sele gitmiş oluyor. Bu yıl çalışma halen başlamadı” diye konuştu. 

ÖDENEKLER DARALDI 

Karayolları 5.bölge müdürlüğü temsilciliği tarafından Nizip yolu için açıklama yapıldı. Açıklamada “Karayolları 5.Bölge Müdürü Bölünmüş yol olarak çalışılıyor. Bu yıl çalışmalar gerçekleştirilecek. Aşınma tabakası yaptırıyoruz, aşınmayı tamamlayacağız bu yıl. Aşınması tamamlandıktan sonra duble yol olarak faaliyete geçecek. Şu anda Nizip-Birecik arasında çalışıyoruz, Nizip geçişini de gerçekleştireceğiz. Ödeneklerimizde daralma var.  DSİ Bölge Müdürü Programa girmesi için rapor istendi. Yazışmaları yaptık, ihale edilmesi için programa girmesi lazım” denildi.  

15 ADET PROJE ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

Karayolları bölge müdürlüğü ise "Gaziantep il sınırları içerisinde ulaşım sektöründe 15 adet proje ile çalışmalarımız devam ediyor. 2 projemiz ihale sürecinde. Toplam proje tutarımız 2 Milyar 700 Milyon TL olup önceki yıl harcamamız 5 milyar 800 Milyon TL’dir. Gaziantep’te toplam 662 km yol ağımız bulunuyor. 315 km’lik kısmı devlet yolu, 199 km’si il yoludur. Gaziantep’te 2021 yılında 96 milyon TL tutarında harcamamız bulunmakta. Gaziantep- Nizip- Birecik yolunda 311,8 milyonluk projemizin yüzde 69’u gerçekleştirildi. İslâhiye- Hassa- Kırıkhan yolunda 521 milyon proje bedelimiz olup yüzde 32 mertebesinde gerçekleştirme sağlanmıştır” dedi. 

DSİ BİLGİ VERDİ

Devlet Su İşleri ise toplantıda “Gaziantep’te 10 büyük, 9 küçük su işi olmak üzere 19 proje devam etmekte. Projelerin toplam maliyeti 4 milyar 920 milyon liradır. Harcamamız 95,5 milyon liradır. Kayacık sulamamızda 69 milyon TL ödeneğimiz var, harcamamız 43 milyon TL. Proje ile Gaziantep’te 4 bin hektar alanın sulamaya açacağız. 115 milyon lira ilave ödenek ihtiyacımız var. Kılavuzlu 3.kısımda ödeneğimiz yok, devam etmeyeceğiz. Kılavuzlu 4.kısımda da sene başı ödeneğimiz 3.7 milyon TL’ydi.90 Milyon TL ilave ödenek ihtiyacımız var. Düzbağ yüzde 100 biten projemiz oldu.” bilgisini verdi.  

BÜTÇELER NE DURUMDA 

2021 Yılında ilimizde yürütülen Kamu Yatırım çalışmalarının genel değerlendirmesini yapmak ve devam eden projelerimizin son durumlarını görüşeceğimiz İl Koordinasyon Kurulu toplantısı hazırlıkları sırasında Yatırım Takip Sistemine yatırımcı bölge ve il müdürlükleri ile mahalli idareler kuruluşları tarafından girilen bilgilere göre “İlimizde genel ve özel bütçeli kuruluşlara ait 287 mahalli idarelere ait 241 olmak üzere toplam 528 projede çalışmaktadır. Bu projelerin toplam değeri 17.693.351.000 TL, toplam harcaması 7.366.766.000 TL, 2021 yılı ödeneği 3.228.689.000 TL, dönem sonu itibariyle yapılan harcama 1.352.985.000 TL dir. Genel bütçeli kurumlarımız tarafından yürütülen projelere bakıldığında, yürütülmekte olan toplam 287 projenin bütçeleri 14.123.374.000 TL olup, önceki yıllar harcaması 4.622.217.000 TL, 2021 yılı ödeneği 1.920.101.000 TL, dönem sonu itibariyle yapılan harcama 870.013.000 TL olarak gerçekleşmiştir. Çalışmalarda nakdi gerçekleşme % 45 fiziki geçekleşme ise ortalama % 46 seviyesindedir. Mahalli İdareler tarafından yürütülen projelere baktığımızda yürütülmekte olan toplam 241 projenin toplam bütçeleri 3.569.977.000 TL, olup önceki yıllar harcaması 1.391.564.000 TL, 2021 yılı ödeneği 1.308.589.000 TL, olup dönem sonu itibariyle yapılan harcama 482.972.000 TL, olarak gerçekleşmiştir. Çalışmalarda nakdi gerçekleşme % 53 fiziki geçekleşme ise ortalama % 57 seviyesindedir” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum