1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Böbrek yetmezliği ciddi bir hastalık
Böbrek yetmezliği ciddi bir hastalık

Böbrek yetmezliği ciddi bir hastalık

Güneydoğu Kronik Böbrek Yetmezliği Sempozyumu, SANKO Üniversitesi, Diyaliz Hekimleri Derneği ve Türk Kalp-Damar Cerrahisi Derneği iş birliği ile düzenlendi.

A+A-

SANKO Üniversitesi Hastanesi Anadolu Salonu’nda gerçekleşen sempozyumun açılışında bir konuşma yapan SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, bilimsel toplantılara ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Bilimsel araştırmaların çok büyük evreler geçirerek günümüze ulaştığını belirten Prof. Dr. Dağlı, “Bilginin çok hızlı üretildiği ve tüketildiği günümüzde üniversitelerin en önemli görevlerinden biri de sadece var olan bilgiyi aktarmak değil, gençlere bilgi üretmeyi öğretmek olmalıdır. Bu öğrettiğimiz bilgiyi de halka yayabilmeli, onların kullanımına sunabilmeliyiz” dedi. Prof. Dr. Dağlı, “SANKO Üniversitesi olarak kurulduğumuzdan günden bu yana öncelikli hedeflerimizden biri de öğrencilere bilgiyi öğretmek kadar bilgiyi nasıl kullanacaklarını ve üreteceklerini de öğretmektir” ifadelerini kullandı.

ORAN ARTIYOR

Diyaliz Hekimleri Derneği’nden Uzman Dr. Hıdır Arslan, 2018 yılı Nefroloji Kayıt Sistemi Raporuna göre Nefroloji camiası olarak Türkiye’de 81 bin hastaya hemodiyaliz, periton diyalizi ve organ nakli ile tedavi hizmeti verdiklerini söyledi. Uzman Dr. Arslan, hastaların diyaliz öncesi nefroloji polikliniği takip oranının yüzde 60, hemodiyaliz başlangıcında damara erişim (fistül) oranının yüzde 38 iken, acil şartlarında kateter ile hemodiyalize başlama oranının yüzde 60 civarında olduğuna vurgu yaptı.

HAYATİ ÖNEME SAHİP

Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği’nden Opr. Dr. Mesut Kösem de Türkiye’de yaklaşık 62 bin hastanın son dönem kronik böbrek yetmezliği tanısıyla hemodiyalize girdiğine dikkat çekti. Bu hastaların hemodiyalize girebilmesi için oluşturulan damar yollarının hayati öneme sahip olduğunu anımsatan Opr. Dr. Kösem, bu sempozyumu damar yolunu oluşturan kalp ve damar cerrahları ile bunu kullanan diyaliz ekibini bir araya getirmesi nedeniyle çok önemli gördüklerinin altını çizdi. HABER MERKEZİ

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.