1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bizim Abdüllatif Şener'imiz
    Mehmet Şimşek olacak...
Bizim Abdüllatif Şener'imiz<br>Mehmet Şimşek olacak...

Bizim Abdüllatif Şener'imiz
Mehmet Şimşek olacak...

AK Partide birinci sıraya çok önemli bir isim getirildi. Kürşad tüzme'in Mersi'den aday gösteren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta törenle...

A+A-

AK Partide birinci sıraya çok önemli bir isim getirildi. Kürşad tüzme'in Mersi'den aday gösteren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta törenle partiye kaydını yaptırdığı Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Merrill Lynch'in Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Bölümü Başkanı olan Mehmet Şimşek'i aday yaptı. Şimşek AK Parti Gaziantep 1. sıra adayı olurken, listenin ikinci sırasına Fatma Şahin getirildi. Milletvekillerinden Ahmet Uzer ve Nurettin Aktaş saf dışı bırakıldı. Bu arada 3. sıraya getirilmesine kesin gözle bakılan Mehmet Tahmazoğlu ise sürpriz bir şekilde 8. sıraya yerleştirildi.

AKP


1- MEHMET ŞİMŞEK


2- FATMA ŞAHİN


3- MEHMET SARI


4- MAHMUT DURDU


5- MEHMET ERDOĞAN


6- İBRAHİM HALİL MAZICIOĞLU


7- ÖZLEM MÜFTÜOĞLU


8- MEHMET İHSAN TAHMAZOĞLU


9- MUHİTTİN ŞİMŞEK


10- YUSUF POLAT

MEHMET ŞİMŞEK'İ TANIYALIM

Merrill Lynch'in Ortadoğu ve Afrika Başkanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanlığı için önerilmiş ancak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in vetosuyla karşılaşmıştı. Eşi Amerikan vatandaşı olan Şimşek, 5 yıl boyunca Amerikan Büyükelçiliği'nde ekonomi danışmanlığı yapmıştı. Mehmet Şimşek, İngiltere'de yüksek lisans öğrenimi gördü. 4 yıl Amerika'nın Ankara Büyükelçiliği'nde çalıştı.Türkiye'de 1995'te yaşanan develüasyon sırasında Amerikan Büyükelçiliği'nde görevliydi. Ardından Amerika'dan oturma izni aldı, UBS Bank'a gitti. 2000'den bu yana Merrill Lynch adlı yatırım bankasında çalışıyor. Mehmet Şimşek'in eşi Amerikan vatandaşı.

Bursla okudu, ilanla iş buldu 1967 yılında Batma'da 9 çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak dünyaya gelen Mehmet Şimşek, ortaokul ve liseyi de Gercüş'te bitirdi. Liseden sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni kazanan Mehmet Şimşek 1988 yılında buradan en yüksek ikinci ortalamayla mezun oldu ve bir yıl boyunca araştırma görevlisi olarak görev yaptı.

Şimşek, Etibank Bursu ile İngiltere'de University of Exeter'da finans masterı yaptıktan sonra mecburi hizmet için Türkiye'ye geri döndü. Hürriyet Gazetesi'ndeki ABD Büyükelçiliği'nin ekonomist iş ilanına mürcaat eden Şimşek, 5 yıl taksitle Etibank'a borcunu ödedi. 4 yıl ABD Büyükelçiliğinde Türkiye ekonomisi üzerine analizler yapan bir bölümde çalışan şimşek, 1997'de oturma izni aldığı ABD'de New York'a giderek UBS Bank'da işe başladı. 11 aylık çalışmanın ardından İstanbul'a dönen ve Bender Menkul Değerler'de 2 yıl çalışan Şimşek, Merrill Lynch'ten gelen teklifi kabul ederek İngiltere'ye gitti. 2000 yılı yazında başlayan Merill Lynch döneminin ilk günlerinde Mehmet Şimşek'in sorumluluk alanında Akdeniz bölgesi vardı. 2001'in ortasından itibaren de sorumluluk alanına Rusya, Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti de eklendi. Şimşek 2005 yılı sonunda Merrill Lynch'in Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Bölümü Başkanlığına getirildi.

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Merrill Lynch'in Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Bölümü Başkanı olan Mehmet Şimşek görevinden istifa etmiş ve AK Parti'den milletvekili aday adayı olmuştu. Son dönemlerde Türkiye ekonomisi ve AK Parti politikaları ile ilgili olarak yazdığı "ılımlı" raporlarla "AK Parti yanlısı" yönündeki eleştirilere maruz kalan Mehmet Şimşek, milletvekili adaylığı konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğa'la görüşmüş ve olumlu yanıt almıştı. Mehmet Şimşek'in Merrill Lynch'e istifasını sunmasının ardından tüm konferans ve toplantılarını iptal ettirdiği ve analizlerine son verdiği ifade ediliyor.

Mehmet Şimşek'in Merrill Lynch'te başkanlığını yaptığı bölüm Ekim 2006'da hazırladığı raporda siyasi risklerin abartıldığını, Kasım 2006'da ise havanın bulutlu olduğunu ancak fırtınanın gelmeyeceğini açıklamıştı. Merrill Lynch, Şubat 2007'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin pürüzsüz geçeceğini ve AK Parti'nin bir dönem daha iktidar olacağı tahmininde bulunmuştu. Mehmet Şimşek, AK Parti'nin Çankaya için adayının Abdullah Gül olduğunu açıklamasının ardından, "Gül'ün ismi piyasalar için mükemmel bir isim. İsmi açıklandıktan sonra yabancı yatırımcılardan bize gelen tepkiler de hep olumlu yönde oldu" değerlendirmesini yapmıştı. Aynı gün Merrill Lynch, Türk tahvilleri için alım önerisinde de bulunmuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.