1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 'Biz büyük bir aileyiz'
'Biz büyük bir aileyiz'

'Biz büyük bir aileyiz'

GTO Başkanı Tuncay Yıldırım 2 milyona hitap ettiklerini söyledi

A+A-Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, kentin Sosyo ekonomik sorunlarını ve gündeme gelen tüm ihtiyaçlarını girişimde bulunarak çözüme kavuşturma konusunda önemli çalışmalara imza attıklarını söyledi. Yıldırım, "2 milyon nüfuslu şehrin neredeyse tamamına hitap eden bir kurumuz. O nedenle “biz büyük bir aileyiz” diyoruz. Ve bir ailede tek sorun ekonomi değildir. O yüzden sadece ticarete, ekonomiye dair konularla ilgilenmiyoruz.  Yeri geliyor kentin havayolu ulaşımı için çalışıyoruz, yeri geliyor göç, yeri geliyor borçların yapılandırılması ya da kadına yönelik şiddetin önlenmesi için farkındalık yaratmaya çalışıyoruz" dedi.

Oda olarak Türkiye ekonomisinin lokomotif kentlerinden birisi olan Gaziantep'in ticari hayatını temsil ettiklerini ve bununla da gurur duyduklarını belirten Yıldırım, "26 bini aşan üye sayımızla kentin ticari hayattaki en büyük çatı kuruluşuyuz. Bizim üyelerimiz firmalardan oluşuyor. 26 bin firmayı çalışanları ve aileleri ile birlikte düşündüğünüzde 2 milyon nüfuslu şehrin neredeyse tamamına hitap eden bir kurumuz" diye konuştu.

ÖDEVİMİZİ BİLİYORUZ

Yıldırım, "Biliyoruz ki; eğer sosyal ve kültürel gelişme yoksa kişi başına düşen geliriniz 30 bin dolar da olsa anlamı yok… Sadece ekonomik büyümeyi elde etmiş ama kalkınmayı sağlamamış olursunuz. Gaziantep’in ekonomik anlamda Anadolu kaplanlığını aştığını Kocaeli, İzmir, Ankara, Bursa ile aynı klasmanda olduğunu anlatırız. Ama sonra dönüp bir de bu şehirlerdeki sosyokültürel gelişmişlik düzeylerine bakarız. Bu alanlarda kurum olarak ödevimizi çıkarırız.” dedi.

İŞ BİRLİKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ

Yıldırım konuşmasına devamla, şunları dile getirdi: "Biliyorsunuz bir ülkenin dış piyasalardaki en önemli güven göstergelerinden biri CDS primidir. Yani dış piyasalarda sattığımız tahvillerin ve bonoların anaparalarını veya faizlerini ödeyebilecek miyiz ödeyemeyecek miyiz? İçerde ya da dışarıda attığımız her adım da bu CDS puanını doğrudan etkiliyor.  Ben bizim gibi kurumların uluslararası iş birliklerini ve ilişkilerini CDS primi gibi değerlendiriyorum. Biliyorsunuz Oda olarak birçok uluslararası kuruluş ile iş birliği yaparak projeler yürütüyoruz.  Yabancı heyetleri ağırlıyoruz ya da ziyaret ediyoruz.  Örneğin geçtiğimiz günlerde Alman Uluslararası İş birliği Kurumu (GIZ) Türkiye Ülke Direktörü Rubeena ESMAİL ziyaretimize geldi. Alman Federal Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından finanse edilen PEP- Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Programı kapsamında yürüttüğümüz projelere devam etme kararı aldık. Öte yandan Odamız Avrupa Birliği Bilgi Merkezinin kurulduğu ilk Odadır. 24 yıldır AB ile projeler iş birlikleri yürütüyoruz. Kısacası bu tür ziyaretler, projeler, faaliyetler Odamızın uluslararası iş birliklerindeki rolü açısından büyük önem taşıyor. Odamızın ve şehrimizin uluslararası primini yükseltiyor"

YENİ NORMALLERE HAZIRLAYACAĞIZ

Gaziantep Ticaret Odası olarak üyelerini yeni normallere hazırlamak için çalışmalar yaptıklarını anlatan Yıldırım, "Gazianteplilerin en önemli özelliği imkânsızlıklar içinde fırsat yaratmaktır.” dedi. Başkan Yıldırım,  salgın sürecinin yeni fırsatlar doğurduğunu ve GTO olarak üyelerinin bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirebilmesi adına çaba sarf edeceklerini söyledi.

DİJİTALLEŞME ÖNEMLİ

Yıldırım şöyle devam etti: “Yeni fırsatlar ele geçireceğiz. Yapmamız gereken çok şey var. Ama en önemli güvence kaynağımız şehrimizin genetik kodlarına işlemiş zorlukla mücadele ve ticaret azmi… Peki bu süreçte ne yapmalıyız? Dijitalleşme yatırımlarını artırmalıyız. Sağlık ve hijyen alanlarında daha da gelişmeliyiz. Normalleşmeyle birlikte tüketim de artacak, e-ticaretin, e-ihracatın yaygınlaşması devam edecek. Bunlar birer fırsattır. Biz GTO olarak ne gerekiyorsa yapacağız. İnanıyoruz ki bu süreçten daha da güçlenerek çıkacağız. Ödevlerimize iyi çalışacak, musibeti avantaja dönüştüreceğiz. Dönüştürmek de zorundayız. GTO olarak gerek teknolojik altyapımız gerekse alanında uzman kadromuzla üyelerimizi yeni sürece hazırlamak için hazırız. Bünyemizde bulunan GTO Akademi eğitimleri yeni süreçte tamamen online olarak gerçekleştiriliyor. Mekândan bağımsız bir şekilde eğitimlerimize her yerden katılım sağlanabiliyor. Eğitimlerimiz de tamamen yeni sürece paralel içeriklerle hazırlanıyor. Kısaca eski düzen eğitim konuları ve eğitim uygulama yöntemini tamamen değiştirdik. Konular da yöntem de pandemi sonrası sürece uygun."

DESTEK ALIN

"Üyemizi Odamıza elimizden geldiğince getirmemeye çalışıyoruz. Hemen hemen tüm belgeleri online olarak elde etme imkânı sunuyoruz. Hali hazırda kullanımda olan GTO Cebimde mobil uygulamamızla her gelişmeden anında haberdar olabilmelerinin yanında pek çok online işlemleri cepten yapabilecekler. Dış Ticaret İstihbarat Birimimiz de tüm hizmetlerine online olarak devam ediyor. E-ihracat eğitimleri düzenleniyor, yeni süreçte yeni pazarlar hangileri, nereye ihracat yapılmalı, nerede potansiyel var. Kısacası nokta atışı ihracat için birimimizdeki uzman arkadaşlarımız üyelerimizin ihracat koçluğunu yapıyor. Dış Ticaret İstihbarat Birimi bizim çok önem verdiğimiz bir birim. Üyelerimizden ricamız çekinmeden bu birimimize başvursunlar. İhracata giden yolda desteğimizi mutlaka alsınlar.” 


COVİD-19 SÜRECİNDE NELER YAPILDI

Tuncay Yıldırım, covid-19 sürecince neler yapıldığı konusunda da bilgi verdi. Yıldırım, "122 yıllık çınar Gaziantep Ticaret Odası olarak, üyelerimiz ve halkın sağlığı için tüm tedbirleri alıp, imkânlarımız ölçüsünde ne gerekiyorsa yaptık. Yapılması gerekenler konusunda da her kapıyı çalarak ilgililerle temasa geçtik" dedi.

İŞTE YAPILANLAR

Yıldırım yapılan çalışmaları şu şekilde açıkladı:
"Verdiğimiz hizmetleri aksatmayacak şekilde normalleşme süreci başlayana kadar çalışma saatlerimizi güncelledik. Bina içerisinde teması azaltmak için dönüşümlü çalışma, uzaktan çalışma uygulamaları yaptık. Şu an normal çalışma düzenimize döndük ancak toplantılarımızı online platformlar üzerinden devam ettiriyoruz.
Eğitimlerimizi online olarak gerçekleştiriyoruz.
Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan ve COVID-19 enfeksiyon önleme ve kontrol prosedürlerini içeren kılavuzdaki tüm şartları sağlayarak “Covid-19 Güvenli Hizmet Belgesi” aldık.

Yardım ve Destekler
Bu süreçte Odamız, gerek kendi bütçesinden gerekse iştirakleri aracılığıyla yardım ve desteklerde bulundu.
Oda olarak ilk desteği sağlık çalışanlarımız için yaparak 2 bin adet tek kullanımlık tulum hibe ettik.
Ardından GETHAM tarafından üretilen 20 bin adet yüz siperliği, sağlık çalışanlarına İl Sağlık Müdürlüğü aracılığıyla dağıtıldı. 200 bin adet yüz siperliği hedefiyle üretimler devam ediyor…
Şu an GETHAM, COVİD-19 ile mücadele kapsamında farklı projeler üzerinde çalışmaya devam ediyor.
 
Maske Dağıtımı ve Satışı

Üyelerimizin mağduriyet yaşamaması adına 4 Mayıs’tan bugüne hiçbir kâr amacı gütmeden uygun fiyatla maske satışı gerçekleştiriyoruz.
 
Lobi Çalışmalarıyla Katkı Sunduğumuz Gelişmeler

GTO olarak yaptığımız haberler ve en üst düzeyde girişimlerle ticari hayatımız için son derece önemli konularda ve sorunlarda çözüm üretilmesine katkı sunduk.
15 Mart’ta reel sektörün virüs ile mücadelede desteğe ihtiyacı olduğuna dikkat çektik. Yapılması gerekenlere ilişkin hazırladığımız raporu TOBB’a ilettik. 18 Mart itibariyle de “Ekonomik İstikrar Kalkanı” programı devreye alındı.
İş’e Devam Kredisi başvurularında sorun yaşandığına dair üyelerimizden çok sayıda geri dönüş aldık. Bunun üzerine durum tespiti yapmak için bir çalışma gerçekleştirdik. Kredi başvurusu yapan firmalarımızın bilgilerini Bakanlığa ilettik ve olumlu dönüşler aldık.
Mersin Limanı ardiye ücretleri: İhracatçımızın transit rejime tabi yüklerinin sevk işlemlerinde yaşanan beklemelerden doğan ardiye ve fuzuli işgaliye maliyetleri yüksek meblağlara ulaşmaya başlamıştı. TOBB ile birlikte girişimde bulunduk ve Mersin Limanı'nda bu ücretlerde indirime gidilmesini sağladık.
Mücbir sebep dışında tutulan sektörler için girişimde bulunduk. Ayakkabı-Terlik-Deri-Plastik Ürünleri İmalat ve Ticareti, Motorlu Kara Taşıtlarının ve İş Makinelerin Onarım ve Bakım Hizmetleri sektörlerini mücbir sebep kapsamına aldırdık.
Eximbank-KGF işbirliği: Eximbank TL reeskont kredilerinin KGF teminatı ile kullandırılması önerisinde bulunduk ve kısa bir süre sonra bu uygulamaya geçildi.
Kıyasen fatura düzenleme: Kıyasen Fatura Düzenlemesine ilişkin yanlış anlaşılan hususları dile getiren bir açıklama yaptık. Hemşehrimiz T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz hızlı bir şekilde geri dönüş yaparak kamuoyu açıklaması yaptılar.
Nefes Kredisi: Oda olarak önemli bir miktarda destek verdiğimiz Nefes Kredisi de devreye girdi. Şu an için kredi, Denizbank aracılığıyla kullandırılıyor.
Vergi mükellefi 65 yaş üstüne izin: Yaptığımız açıklamayla vergi mükellefi olup 65 yaş üstünde olanlar için özel bir izin sistemi getirilmesi gerektiğini vurguladık, ilgili makamlarla görüşmeler gerçekleştirdik. 28 Mayıs tarihinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla 65 yaş üstü vergi mükellefleri işlerine kavuştu.
    •    SGK'nın Özel Hastanelere Verdiği Yatarak Tedavi Desteği: "SGK Kararı Gözden Geçirilmeli, Özel Hastaneler Mücadelede Devre Dışı Bırakılmamalı" diyerek pek çok kez basın bültenleri hazırladık ve her kademede girişimde bulunduk. Ses getirdiğimiz bu girişimlerle ilgili kararın değişmesine büyük katkı sağladık. Yapılan değişiklik neticesinde SGK'nın pandemi tedavisi için özel sağlık kurumlarına verdiği yatarak tedavi desteği temmuz ayını da kapsayacak şekilde devam edecek. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.