1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BİZ BU CUMHURİYETE AŞIĞIZ
BİZ BU CUMHURİYETE AŞIĞIZ

BİZ BU CUMHURİYETE AŞIĞIZ

Tam 97 yıl önce bugün TBMM'de ilan edilen Cumhuriyeti büyük bir coşku ile kutluyoruz..

A+A-

Cumhuriyet, Laiklik demektir,
Cumhuriyet adalet ve demokrasi demektir, 
Cumhuriyet, bağımsızlık demektir, 
Cumhuriyet, milliyetçilik demektir,
Cumhuriyet, halkın egemenliği demektir,
Cumhuriyet, vatanseverlik demektir,
Cumhuriyet, devrimcilik demektir,
Cumhuriyet, halkçılık, devletçilik demektir
Cumhuriyet, çağdaş uygarlık, demektir
Cumhuriyet, Demokratik Türkiye demektir Cumhuriyet, aydınlanma demektir, 
Cumhuriyet, bilimin ışığında ilerleme demektir.
Ve bu Cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır..

BİZ BU CUMHURİYETE AŞIĞIZ

Tam 97 yıl önce bugün TBMM'de ilan edilen Cumhuriyeti büyük bir coşku ile kutluyoruz.. Türk milleti için en uygun, özgür ve demokratik yönetim biçiminin Cumhuriyet olduğunu düşünen Mustafa Kemal Atatürk, 28 Ekim 1923'te Çankaya Köşkü'nde milletvekilleri ve yakın silah arkadaşlarının bulunduğu yemekte "Efendiler! Yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz" demiş, 29 Ekim günü de TBMM'de Cumhuriyet ilan edilmiştir. Tüm olumsuzluklara rağmen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde milletin kahramanlık ve fedakarlığıyla kurulan Cumhuriyet'in , 97.nci yıl dönümünü kutlamanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz. Bizler, her atılan adımda, her özgürlükte, bizlere en büyük miras olarak bırakılan Cumhuriyete aşığız. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.. 

TEBRİKLERİN KABULÜ YAPILACAK

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda tebriklerin kabulü ve kutlama bugün Fıstık Park'ta yapılacak. Saat 11'deki törenin ardından Gaziantep Kalesi'nde ses ve ışık gösterisi düzenlenecek. Kale'deki etkinlik saat 19'da gerçekleştirilecek. 

GÜL: ONUR VE GURUR İLE KUTLUYORUZ

Gaziantep Valisi Davut Gül, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Cumhuriyetimizin ilan edilişinin yıldönümü gurur  ile kutladıklarını söyledi. Gül, "97’nci yaşında; demokrasiye, milli birlik ve beraberliğe, milli iradeye her hal ve şartta sonsuz inançla sahip çıkarak, büyük bir gurur ve onur ile kutluyoruz. Tarihte eşine az rastlanan kahramanlık destanıyla İstiklaline ve istikbaline sahip çıkan Aziz Milletimiz,  geçmişte olduğu gibi günümüzde de  birlik ve beraberliğini koruyarak birbirine daha sıkı bağlarla bağlanmış ve kenetlenmesini bilmiştir.  Cumhuriyetimizin üzerinden yüz yıl da geçse, bin yıl da geçse, bizi vatanımızla sınamaya kalkanlara cevabımız hep canımız pahasına mücadele etmek olacaktır"

ŞAHİN:ÜRK MİLLETİNİN EBEDİ VARLIĞI İLE İLELEBET SÜRECEK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Şahin mesajında, Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının önderliğinde, Türk milletinin yiğitliği ve Kuvayı Milliye ruhu ile kazanılan milli mücadelenin tarihte eşine çok az rastlanır bir başarı olduğunu belirtti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın asırlardır hürriyetinden ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden asil bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun nişanesi olduğunu belirten Başkan Şahin “ Tek bayrak, tek millet, tek devlet anlayışıyla kurulan, demokrasi ve halk iradesiyle taçlandırılan Cumhuriyetimiz, Türk Milletinin ebedi varlığı ile ilelebet devam edecektir” dedi. Şahin, farklı dil, inanç ve kültürlerin bir arada yaşayabildiği büyük bir hoşgörü medeniyetinin mirasçıları olarak kardeşçe kucaklayıp, sımsıkı kenetlenerek, eşitlik ve hürriyet temeline dayanan büyük bir millet olma iradesiyle kurulan Cumhuriyet’in 100’üncü yılına doğru birlik ve beraberlik içinde yürümeye devam ediyoruz"

KAPLAN: CUMHURİYETİN RUHUNA SAHİP ÇIKMALIYIZ

Bağımsızlığımızın en önemli teminatı olan Cumhuriyetin özüne, anlamına ve ruhuna sahip çıkmalıyız” diyen CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan,  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayınladı. Milletvekili Kaplan, yayınladığı mesajında “emperyalizm ve saltanata karşı verilen görkemli bir mücadeleyle kazanılan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yıl dönümünü kısıtlamalara rağmen bugün de ilk günkü coşku ve heyecan ile kutluyoruz. Kanlarıyla bu toprakları bize vatan yapan şehitlerimize olan sorumluluğumuzun bilincinde, Cumhuriyetimiz ve değerlerini yaşatmak, güçlendirmek ve örnek alınacak düzeye taşımak için ben ve tüm partililerim mücadelemize yılmadan devam edeceğiz” dedi. 

KOÇER: GURURLUYUZ

Gaziantep Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, " Milli Mücadele süreci, işgale karşı direnişle başlayan ve Cumhuriyete uzanan destansı bir yürüyüştür. 29 Ekim 1923’te egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu Cumhuriyetin ilanı ile günümüz Türkiye’sinin temelleri atılmıştır.  Büyüyen ekonomisi, gelişen; sosyal,kültürel ve askeri gücü sayesinde uluslararası etkinliği sürekli artan Türkiye bölgesinde ve dünyada barış ve güven tesis etmektedir. Bizler de Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Cumhuriyeti kuran iradeden aldığımız sorumluluk ve vazife ile gelecek kuşaklara daha daha müreffeh bir Türkiye bırakmak için çalışmaktayız."

UZER: AĞIR BEDELLERE KURULDU

Cumhuriyetin her türlü imkânsızlıklara ve zorluklara rağmen çok ağır bedellerle kurulduğunu belirten AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, "29 Ekim 1923 günü temelleri atılan Cumhuriyetimizin 97. yıldönümünü büyük bir neşeyle, coşkuyla kutluyoruz. Cumhuriyet, Türk milletinin binlerce yıllık tarihinde ulaştığı en muhteşem zirvesidir. Cumhuriyetimizin kuruluş süreci de milli tarihimizin kaydettiği en büyük mücadelelerden biri olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz milletimizin en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti, canları pahasına kazanılmış bir zaferin, yedi düvele Türk’ün gücünü gösteren bir silkinişin, sömürge altında yaşayamayan Türk milletinin birlik, beraberlik, dayanışma ve inanma gücünün en büyük mucizesidir. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da milletimiz, şanlı tarihimize, milli benliğimize sahip çıkacak, çağdaş uygarlık yolunda kararlı bir biçimde yürümeye devam edecektir" dedi.

ÖZKEÇECİ: GURUR TABLOSU

AK Parti Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyup Özkeçeci, "Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘En Büyük Eserimdir’ diyerek bizlere emanet ettiği Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. Yıldönümüne erişmenin gururunu, onurunu ve sevincini yaşıyoruz. Cumhuriyet, milletimizin tarihindeki en önemli gurur tablolarından biridir. Cumhuriyet, yok olmak üzereyken yüce milletimizin köklerinden aldığı güç ve inançla yeniden filizlenmesinin, serpilip ulu bir çınar olmasının başlangıç destanıdır." Dedi.

FADILOĞLU:   GELECEĞE GÜVENLE YÜRÜYECEĞİZ”

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu,  Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değer olan cumhuriyetin kuruluşunun 97. yıl dönümünü kutlamanın haklı gururu, heyecanı ve mutluluğunu yaşandığını ifade etti. Fadıloğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Anadolu insanının verdiği emsalsiz mücadelenin, onurlu duruşunun, vatan sevgisinin ve bağımsız yaşama iradesinin ortaya çıkardığı bir eser olan cumhuriyetin sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi, toplumsal ve siyasal değişim projesi olduğunu kaydetti. 

KILIÇ: TARİHİN DÖNÜM NOKTASI

Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, “Cumhuriyetin ilanı şanlı Türk tarihinin önemli dönüm noktalarından biri olmuştur” dedi. Başkan Kılıç, yayımladığı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajında, “Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıl dönümüne ulaşmanın mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz. Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde milletimizin azim ve kararlılığıyla vücut bulmuş büyük bir eserdir. Ulu Önder Atatürk'e inanan, onun gösterdiği hedefe durmadan, yılmadan ve yorulmadan ilerleyen, Cumhuriyetimizin çevresinde kenetlenen bir milletiz. " 

ZEYBEK: VAROLUŞ MÜCADALESİ 

İl Emniyet Müdürü Cengiz "Cumhuriyetimizin 97. yıldönümünü milli birlik ve beraberlik içinde hep beraber kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Cumhuriyet, her türlü imkânsızlıklar içinde varoluş mücadelesi veren bir milletin azminin, inancının, birlik ve beraberliğinin ne kadar büyük güç olduğunun ve millet iradesinin karşısında hiçbir gücün duramayacağının bütün dünyaya ilanıdır. Mazisi şerefle dolu aziz milletimiz dün olduğu gibi bugünde Cumhuriyetini ve millî egemenliğini yorulmadan her zaman koruyacak ve sahip olduğu milli ve manevi değerlere bağlılığını devam ettirecektir."

ÖZAYDIN: KUTSAL EMANET

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr,. Arif Özaydın, " Şanlı tarihimiz, aziz milletimizin bağımsızlık için verdiği eşi görülmemiş mücadelelerle doludur. Bu mücadeleler neticesinde kurulmuş nice devletin banîsi olma şerefine mazhar olan ecdadımızın, ilelebet payidâr kalmak üzere bizlere emanet ettiği kutsal emanet olan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97. yıldönümü hasebiyle aziz milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti; hak yolda, aklın, ahlâkın, erdemin, iyiliğin ve adaletin sancağını dalgalandırmak üzere sefere çıkmış inanmışlar ordusunun 97 yıl önceki büyük zaferinin adıdır. Dünya’nın en güzel toprakları üzerine kurulmuş inanç abidesi bu aziz devletin, tarih boyunca olduğu gibi bugün de hem içerde hem dışarda düşmanları varlığını sürdürmektedir.

ÜNVERDİ: CUMHURİYETİMİZİN 97. YILI KUTLU OLSUN"

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında, “Milli mücadelenin sonunda büyük fedakarlıklarla kurulan Cumhuriyetimizin 97. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum” ifadelerini kullandı.   Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla tüm yurtta büyük bir gurur ve sevinç yaşandığını belirten Adnan Ünverdi, mesajında şunları kaydetti:  “Cumhuriyet, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün başkomutanlığında, kadını erkeği, genci yaşlısıyla verilen mücadelenin sonucunda kazanılan büyük bir zaferdir. Bu büyük zaferin ardından atalarımız cennet vatanımızı ve Cumhuriyetimizi bizlere emanet etmişlerdir. Cumhuriyetin ilanı tarihimizdeki en önemli dönüm noktalarından olup, aydınlık geleceğimizin teminatıdır"

SUCU: MÜCADELE EDİYORUZ

CHP İl Başkanı Hayri Sucu ise "Cumhuriyet kazanımlarını ilelebet korumaya çalışmanın birinci vazifemiz olduğunu biliyor ve bu inançla Cumhuriyetimizin devrimci ve aydınlanmacı ruhunu geleceğe taşımak için canla başla mücadele ediyoruz. Milletin egemenliğini bir dikta egemenliğine dönüştürmek isteyenler amaçlarına ulaşamayacaktır. Toplumsal birliğimizi ve bütünlüğümüzü yeniden hâkim kılarak, halkımızın mutluluğu ve refahı için laik, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet yaşatmak bugün bu topraklarda yaşayan her yurttaşımızın en büyük görevidir. Ata'mızın ''Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz.'' sözüyle bizlere verdiği görevi en iyi şekilde yerine getirmek tarihi bir sorumluluk olarak önümüzde durmaktadır."*

TÜMER:: KUTLAMALARA ENGEL OLAMAYACAKLAR

Atatürkçü Düşünce Derneği Gaziantep Şube Başkanı İsmail Tümer, "Emperyalizme diz çöktürerek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz önderliğinde kurduğumuz Cumhuriyetimizin 97. yıldönümü kutlu olsun... 97. yıla ne yazık ki buruk ve sıkıntılı giriyoruz… Atatürk’le, Cumhuriyet ve Cumhuriyet’in kazanımlarıyla hesaplaşma niyetinde olan siyasi iktidarın Cumhuriyet Bayramı’nı yasaklama girişimini şiddetle reddediyoruz.  Türk milleti, Cumhuriyet Bayramı’nı mutlulukla, neşeyle, gururla, el ele, engelsiz, baskısız, yasaksız ve şahıs yönetiminden uzak kutlamayı istemektedir. Çocuklarımıza, Cumhuriyet kazanımlarının yeniden hayata geçirildiği demokratik, laik, sosyal, hukukun üstünlüğüne ve yargı bağımsızlığına dayanan tam bağımsız bir Türkiye bırakmak zorundayız" dedi. 

ÇELENK: BİR VE BERABERİZ

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gaziantep Başkanı Mehmet Çelenk, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Başkan  Çelenk, “Bugün Cumhuriyetimizin 97. yılını Türkiye'nin dünyada çok daha güçlü ve saygın bir yer edinmesinin onurunu paylaşarak kutluyoruz.” dedi.

KUBBA: KUTLU OLSUN 

Medical Park Gaziantep Hastanesi Genel Müdürü Hayrullah Kubba, Türk milletinin tarih boyunca her şartlarda dünyada emsali görülmemiş kahramanlıklara imza attığını ifade ederek, ‘’Beni Türk hekimlerine emanet edin’’ diyen Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bu gün vesilesiyle saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.’’ dedi.  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebebi ile yazılı bir mesaj yayınlayan Medical Park Gaziantep Hastanesi Genel Koordinatörü Hayrullah Kubba, Cumhuriyet Bayramı’nın bağımsızlığın simgesi olduğunu ve aynı ruhun bugün de güçlü bir şekilde dimdik ayakta ve tek yürek olduğuna dikkat çekerek, ‘’Cumhuriyetimizin kuruluşunun başlangıcı olan bu kutlu günde, akıl ve bilimin rehberliğinde ülkemizin her şartta daha da güzel ve sağlıklı günlere ulaşacağına inancımız tamdır’’ diye konuştu.  Hayrullah Kubba Mesajında, ‘’ Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümü olan 29 Ekim’i kutlamanın gururu ve sevincini yaşıyoruz” diyerek “Milli birlik ve beraberliğin, toplumsal dayanışmanın, var olma mücadelesinin timsali olan dünya da eşi benzeri görülmemiş bir dayanışmanın sonucu olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.” ifadesini kullandı. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.