1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Biyolojik çeşitlilik incelenecek
Biyolojik çeşitlilik incelenecek

Biyolojik çeşitlilik incelenecek

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, yürüttüğü \'Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi\' ile Türkiye\'nin biyolojik çeşitlilik haritasının oluşturulacağı belirtildi.

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanlığı,  Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, yürüttüğü 'Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi' ile Türkiye'nin biyolojik çeşitlilik haritasının oluşturulacağı belirtildi. Sahip olduğu tabii kaynaklar bakımından oldukça zengin bir ülke olan Türkiye'nin, bu kaynaklardan verimli ve sürekli olarak faydalanabilmesi için, uygulamaya konulan 'Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi' bu yönde atılacak ilk adım olma özelliği taşıdığı bildirildi.

HER BİR ÇALIŞMA ALANI İÇİN İZLEME PLANI GELİŞTİRİLECEK

Proje kapsamında; Damarlı bitkiler ile Omurgalı hayvanlar için literatür ve arazi, Tohumsuz bitkiler ve Omurgasız hayvanlar için ise literatür çalışması yapılacak.  Projenin diğer önemli konusunu ise, biyolojik çeşitliliğin izlenmesine yönelik verilerin elde edilmesi, izleme metodolojisinin oluşturulması ve izleme için gerekli önerilerin yer aldığı rapor oluşturuyor. Ayrıca; her bir çalışma alanı için izleme planı geliştirilecek. Böylece hedef türlerce zengin habitatlar, özellikli bitki toplumları ve özellikli yaban hayvan alanları tespit edilmiş olacak.

BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK HARİTASI 2018 YILINDA TAMAMLANACAK

Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi kapsamında çalışmaların başladığı iller arasında Adana, Osmaniye, Sinop, Afyonkarahisar, Uşak, Sivas, Ankara, Düzce, Tekirdağ, Burdur, Isparta, Van, Bursa, Yalova, Karabük, Çanakkale, Edirne, Tunceli, Erzurum, Ağrı, Kırklareli, Konya, Nevşehir, Muş, Manisa, Aydın, Gaziantep, Rize, Trabzon, Tokat ve Samsun yer alıyor. Bu illerdeki çalışmalar 2014 yılı sonuna kadar tamamlanacak. 2018 yılına kadar ise 81 ilde bu çalışmalar yapılacak ve bu süreç sonunda Türkiye'nin Biyolojik Çeşitlilik Haritası çıkarılacak.

PROJE KAPSAMINDA 230 UZMANLA ÇALIŞILIYOR

Devam eden çalışmalarda farklı üniversitelerden akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarından uzmanlar, ayrıca bireysel çalışan uzmanlar olmak üzere toplam 230 uzman yer alıyor. Her yıl projede çalışan uzman sayısı artmakla birlikte, ülkemizin her köşesinde açılan üniversitelerdeki akademisyenlerde 'Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi'nde çalışma imkanı buluyor.

İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.