1. YAZARLAR

  2. Ali Coşkun

  3. BİRLİKTE OYNAMA PRATİĞİ
Ali Coşkun

Ali Coşkun

Yazarın Tüm Yazıları >

BİRLİKTE OYNAMA PRATİĞİ

A+A-

Dünya futbol jargonuna son yıllarda giren ve takımların başarılı/başarısız olmasında çok büyük bir etken olan, önemli bir kavram, ‘Birlikte oynama pratiği’. Bir fut- bol takımının oyuncularının, oyun esnasında birbirleriyle olan iletişim, zamanlama, koordinasyon ve uyumunu gösteren bir durum.

Bir takımın içerisindeki oyuncu sirkülasyonu ne kadar az ise bu pratik o kadar daha iyi seviyeye geliyor. Söz gelimi bir futbolcu, ayağına topu aldığında, yine bir futbol deyimiyle ‘gözü kapalı’ pas atabiliyor ise, arkadaşının özelliğini bilerek koşu yoluna ya da ayağına pas atma ayrımını biliyor ise, ceza sahasına giren bir oyuncu arkadaşının nereye koşu yapacağını anlıyor ise birlikte oynama pratiğinden bahsedebiliriz. Bu da hiç şüphesiz belli bir süre boyunca bir arada bulunmakla gerçekleşiyor.

Gelin dünyada ve ülkemizde ‘birlikte oynama pratiği’ gelişmiş takım örneklerine bakalım ve bu kritik konuda Gazişehir FK’daki duruma da göz atalım.

Dünya futbolunda en başarılı takımlara baktığımızda kadro revizyonunun hep çok düşük olduğunu görürüz. Barcelona, Real Madrid, Manchester City, Liverpool, Juventus çoğu transfer dönemini 1 ya da mak- simum 2 transferle geçiriyor. Manchester City, daha önce transfer çılgınlığı içindeyken ve parasal hiçbir sorunu yokken, son yıllarda hemen hemen aynı kadroyla oynuyor.

Türkiye’de de durum benzer. Başarılı takım denince aklımıza artık hiç şüphesiz şuanda da lig lideri olan Başakşehir geliyor. Bakın yıllardır her transfer dönemini, bu başarılı kulüp de 1 ya da 2 iyi transfer ile geçiriyorlar. Bu transfer döneminde de 2 oyuncu aldılar ki, onlar da Robinho ve Demba Ba. Bu şekilde de takımın birlik- te oynama pratiği elbette bozulmuyor. Eupriano, Mossoro, Visca gibi oyuncular çok uzun yıllardır aynı kulüpte devam edi- yor. Başarılı olduğu dönemde Beşiktaş ve 2000 ruhunda Galatasaray hep aynı du- rumdan faydalandı ve başarılı oldu.

“Gazişehir’deki bu başarısızlık neden kaynaklanıyor? “ sorusunun cevabı da bu yazıda açıkça kendini göstermiş oldu şimdi! 2 yılda 35 futbolcunun alındığı bir ortamda birlikte oynama pratiğinden ve dolayısıyla uyum, iletişim, zamanlama ve koordinasyondan bahsedilebilir mi? Bu bağlamda Denizli maçında Mücahit ile Oğuz’un, Del Valle ile Oğulcan’a doğru topları aktaramamaları, aralarında ileti- şim sorunlarının olması da gayet normaldir. Hal böyle olunca milisaniyelere indir- genmiş bir futbol oyununda da aksaklıklar meydana gelmesi kaçınılmaz.

Tüm bu bilgiler ışığında Gazişehir, bu hafta birlikte oynama pratiği çok geliş- miş bir takımla oynayacak: İstanbulspor. Kırmızı siyahlı ekibimiz, rakibi olan İsta- bulspor’un 13.sırada olmasına aldanmadan, yüksek konsantrasyonla oynamak zorunda. Aksi takdirde yeni bir şok skorla evimize döneriz ki bu da sonun başlangıcı olur. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.