1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Bireysel silahlanma tehdit haline geldi
Bireysel silahlanma tehdit haline geldi

Bireysel silahlanma tehdit haline geldi

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, bireysel silahlanmanın son yıllarda kontrolsüz bir şekilde artmasıyla birlikte yurttaşlar için bir tehdit haline geldiğini söyledi.

A+A-

 Kaplan, nedenlerinin araştırılması, kontrolsüz bireysel silahlanma ile yaşanan can kayıplarının, yaralanmaların, sakatlanmaların oranlarının belirlenerek, gerekli önlemlerin alınması amacıyla 21 vekil imzasıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için teklif sundu.

Kaplan, “Bireysel silahlanmanın son yıllarda kontrolsüz şekilde artması yurttaşları tehdit ederken, beraberinde ölüm ve yaralanma oranlarını da arttırmaktadır. Türkiye’de ortalama her yıl 4 bin 500 kişi bireysel silahlanma nedeniyle yaşamlarını yitirmektedir. Umut Vakfı, istatistiklerine göre Türkiye’de 20 milyon civarında kişinin bireysel olarak silahlandığı, bu silahların yalnızca 2.5 milyonunun ruhsatlı olduğu, bunun 7,8 katı kadar ruhsatsız silah bulundurulduğunu belirtmektedir" dedi.

15 TEMMUZ'DAN SONRA ARTTI

Kaplan, devamla şunları söyledi: "Bireysel silahlanma ülkemizde yapısal ve sosyal bir sorun olmakla birlikte, özellikle 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra daha da artmıştır. Kolay silahlanma ile ilgili düzenlemeler tekrar gözden geçirilerek halkın bir an önce kendini güvende hissedeceği bir ortam yaratılmalı. Silah alımının zorlaştırılması, kontrolsüz silahlanmayı önlemek konusunda bir komisyon kurularak gerekli denetim ve kontroller sağlanarak, silahta satışına yaş sınırı getirilmeli ve denetim sağlanmalıdır.   Tüm bu sebeplerle, Türkiye'de giderek artan bireysel silahlanmanın nedenlerinin araştırılması, kontrolsüz bireysel silahlanma ile yaşanan can kayıplarının, yaralanmaların, sakatlanmaların oranlarının belirlenerek, gerekli önlemlerin alınması amacıyla Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü ’nün 104 ve 105. Maddeleri gereğince bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını arz ve teklif ederiz.” HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum