1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. BIRAMAYIN UŞAKLARI
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Yazarın Tüm Yazıları >

BIRAMAYIN UŞAKLARI

A+A-

Göztepe karşılaşması sonrasında yüzümüz gülmeye başladı, Cumartesi karşılaşacağımız Trabzon maçı toparlanma açısından ayrı önem kazandı. Göztepe karşılaşması bizi yanıltmamalı, yüzümüzdeki gülümsemeyi yitirmemek için Göztepe karşısındaki hatalarımızı ve eksiklerimizi belirlemeli ve önlemleri almalıyız.
Göztepe karşısında daha önceki karşılaşmalarda olduğu gibi dağınık ve dengesiz oyunumuzu sürdürdük; dağınıklığın ve dengesiz oyunun nedenlerini inceleyelim. Öncelikle hocamıza takımı ve liğimizi yeterince tanımadığı için çift ön libero ile oynamamız gerektiğini yine vurgulamak istiyorum, Trabzon karşılaşmasına da çift ön libero ile takımı çıkarmasını ısrarla belirtiyorum. Çünkü önce savunma ve önce yenilmemeye oynamalıyız. Göztepe karşısında verdiğimiz pozisyonları rakip oyuncular değerlendirselerdi ve attıkları goller geçersiz sayılmasaydı çok farklı yenilebilirdik. Göztepe takımı bu kadar fırsat buluyorsa Trabzon takımı da bu kadar fırsat bulabilir ve daha iyi değerlendirebilir. Çift ön libero ile oynayarak dağınıklığı giderebilir ve rakibe daha az fırsat veririz yada hiç vermeyiz kanısındayım. Çift ön libero olarak önerim; oynayabilirse Vetrih, yoksa Jefferson ve Andre Sousa!. Andre Sousa’yı özellikle vurgulamak istiyorum, çünkü ortanın solunda boşluk kalıyor, Maxim geriye yardıma yeterince gelmeyince bu alandan açık veriyoruz.
Savunma önündeki alanı belirttikten sonra bunların önlerinde oynatılan ve seçilen oyunculara geçelim; ortanın sağında ileriye dönük olarak Mirallas seçiliyor, sakatlıktan çıkan Mirallas önceki karşılaşmalarda yetersiz kalmıştı, Göztepe karşısında gol yaptı ama yine de oyunda fazla görünmedi. Ortanın sağında durumlarına göre Mirallas veya Maxim seçilebilir, ayrıca hızlı kotra oyuncusu olarak Enver Cenk Şahin de seçilebilir. İleri orta alanın sol tarafında Güray Vural’ın değerlendirilmesini de ısrarla vurgulamak istiyorum. Forvet arkası bölgede ise Rashid veya Maxim seçilebilir (isteklilik ve form durumuna göre), bu bölge için Furkan Soyalp’de değerlendirilebilir.
Çift ön liberonun solunda Andre Sousa ve sol önde de Güray Vural oynatıldığında takımın dengeye geleceği kanısındayım. Takım içinde kurulacak olan bu sağ-sol dengesinin oyunumuza artı değerler katacağı kanısındayım. Yeri gelmişken takımda orta sol ve sol kanat oyuncu yetersizliğini belirtmek istiyorum, gelecek transfer döneminde bu bölgelerin alternatif oyuncu eksiği giderilmeli.
Göztepe karşısına kazanma isteğiyle çift forvet olarak çıktık; bu takımda izlediğimiz en etkili çift forvet oyununu Muhammet ve Dicko oynadılar, Trabzon’a karşı çift forvet oynamak için tek ön libero oynamalıyız, bu biçimde oynamak ise yukarıda belirttiğimiz gibi riskli. Böylelikle tek forvet ile oynamalıyız ve bu oyuncu da şu an takımın en etkili ve üretken forveti olan Muhammet olmalı. Oyunun gidişine göre ön liberolardan birisi çıkarılıp ikinci forvet olarak sakat değilse hızlı ve yırtıcı Dicko, yoksa Andre Felipe seçilmeli.
Savunma üçlüsünün sağında Göztepe’ye karşı Ertuğrul seçildi, henüz hazır görüntü vermedi, o bölgede Olkowski iyi oynuyordu ve ileri çıkışlarıyla takıma katkı sağlıyordu. Sağda Oğuz oynatılmaya devam edilmeli, solda ise Moraes seçilmeli.
Yukarıda belirttiğim gibi takım kurgulanırsa dağınık ve dengesiz oyundan kurtulacağımız kanısındayım. Ayrıca yönetimin desteğiyle güdülenen oyuncularımız Trabzon’dan iyi sonuçla dönebilir. Trabzon’a gidemeyeceğimiz için oyuncularımıza buradan sesleniyoruz ‘’BIRAKMAYIN UŞAKLARI’’.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.