1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bir fotoğraf da Şamil Tayyar'dan
Bir fotoğraf da Şamil Tayyar'dan

Bir fotoğraf da Şamil Tayyar'dan

“Gaziantep obez büyüyor. Şehirdeki insanlar ya çok fakir ya çok zengin. 5 milyon liralık ev satılıyor, millet sıraya giriyor.

A+A-

Aynı şekilde en ucuz konutlara da yoğun ilgi var ama ara kademedeki evlere alıcı çıkmıyor, çünkü orta sınıf yok. Eğitim ve uyuşturucu bu sorunun bir parçası. Baba işe gittiğinde çocuk okula gitmiyorsa sorun çıkıyor. Bana göre bunun önemli bir çözümü kentsel dönüşüm. Güzel ev, güzel park, güzel okul. Bunlar olursa her hizmet oraya ulaşır. Bu sorunu çözemezsek kimse Mercedes’e binemez, toplumsal isyan çıkar” 

Bir fotoğraf da Şamil Tayyar'dan 

Gaziantep'teki sorunların özellikle AK Partililer tarafından gündeme getirilmesi ve bunu da Ökkeş Özekşi'nin AK Parti Şehitkamil ilçesinin yaptığı araştırmasındaki sonuçları Haftaya Bakış köşesinde dile getirmesinin ardından, şimdi de  AK Parti MKYK üyesi Şamil Tayyar çeşitli uyarılarda bulundu. Tayyar adeta kentin fotoğrafını çekerek şehrin birçok sorununu dile getirirken eğitim ve uyuşturucu problemine de dikkat çekti ve "eğer bunların çözülmemesi halinde kimse kendisini güvende hissedemeyecek" dedi. Tayyar bu arada ilçelerdeki ziyaretlerinde ölüm yolu olarak tabir edilen Nurdağı- Gaziantep bölünmüş yolu projesini masaya yatırdı. Tayyar, bölünmüş yol projesinin bir an önce tamamlanarak hizmete girmesi için Karayolları 5. Bölge Müdürü Mehmet Fidan’ı yerince inceleme ve güzergahtaki köylerin önerilerini sunmak için Nurdağı’na davet etti. 

MUHTARLARININ ÖNERİLERİNİ ALDI 

 Ak Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar’ın daveti üzerine, Karayolları 5. Bölge Müdürü Mehmet Fidan Gaziantep-Nurdağı 53 kilometre bölünmüş yol projesinde güncellemek yapmak için Nurdağı ilçesine geldi.  Fidan, teknik ekibiyle birlikte Nurdağı’na gelerek, bölünmüş yol projesi için yapılacak güncellemeyle ilgili yerinde inceleme yaptı. 53 Kilometrelik bölünmüş yolun menfez, bağlantı yolları ve kavşak çalışmaları için güzergahta bulunan Şehitkamil ve Nurdağı ilçesine bağlı köylerin muhtarlarının önerilerini aldı. Tayyar’ın davetiyle Nurdağı’na gelen Bölge Müdürü Fidan, yol güzergahında yaptığı incelemeler ve önerileri ile projede güncellemeye gidecek. Fidan, inceleme ve öneriler üzerine proje güncellemesini en kısa sürede tamamlayarak, Nurdağı- Gaziantep 53 kilometre bölünmüş yol projesini 1 hafta içinde ihale aşamasına getireceklerini ifade etti. 

EN KISA SÜREDE BU YOLU HİZMETE ALACAĞIZ 

Ak Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar’da Bölge Müdürü Fidan’a yerinde inceleme bulunmak için yapılan davetlerine icabet ettiği için teşekkürlerini belirterek şunları söyledi: “ Nurdağı- Gaziantep 53 kilometrelik bölünmüş yol projesi ihale aşamasına gelindi. Biz istedik ki güzergah üzerindeki köylerin görüş ve önerileri de dikkate alınarak bir proje yapılansın. Bu nedenle böle müdüründe projeyi yerinde incelemesini ve köylülerin önerilerini öğrenmesini talep ettik. Bölge Müdürümüzde bizi kırmayarak davetimizi kabul etti. Bugün yapılan inceleme ve önerilerle menfez, bağlı yolları ve kavşaklar belirlendi. Bu doğrultuda proje yeniden güncellenerek ihaleye çıkacak. Ve en kısa sürede bu yolu hizmete alacağız.” Proje güncelleme çalışmalarına Ak Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar ve Karayolları 5. Bölge Müdürü Mehmet Fidan’ın yanı sıra güzergah üzerinde bulunan Nurdağı ve Şehitkamil ilçesine bağlı köy muhtarları ile çok sayıda vatandaş katıldı.  

İSLAHİYE VE NURDAĞI ZİYARETİ 

AK Parti MKYK üyesi Şamil Tayyar, Nurdağı ve İslahiye’yi ziyaret ederek muhtarlar ve STK temsilcileriyle bir araya geldi. Tayyar’ın ana gündemi Ölüm Yolu olarak adlandırılan Gaziantep-Nurdağı arasındaki 54 kilometrelik yoldu. Tayyar, “Nurdağı’nda muhtarlarımız ve STK temsilcilerimizle buluştuk, dertleştik. Ayrıca ihale aşamasındaki 53 km’lik Nurdağı/Gaziantep bölünmüş yol projesine halkın katılımını sağladık. Bağlantı yolu, kavşak, menfez talepleri doğrultusunda proje güncellendi” dedi.  

MUHTARLA DERTLEŞİP SORUNLARINI TALEPLERİNİ VE ÖNERİLERİNİ DİNELDİ 

Gaziantep’teki temaslarını sürdüren AK Parti MKYK üyesi Şamil Tayyar, Nurdağı ve İslahiye’ye bir kez daha çıkarma yaptı. Günün ilk ziyaretini baba ocağı İslahiye’ye yapan Tayyar, İslahiye Belediyesi çalışanlarıyla kahvaltıda buluştuk. İl ve ilçe teşkilatlarıyla birlikte işçileri dinleyen Tayyar, sorunların çözümü noktasında işçilere söz verdi.  Belediye ziyaretinden sonra İslahiye’de muhtarlar ve STK temsilcileriyle bir araya gelen Tayyar, muhtarla dertleşip sorunlarını taleplerini ve önerilerini dineldi.  

BAĞLANTI YOLU, KAVŞAK, MENFEZ TALEPLERİ DOĞRULTUSUNDA PROJE GÜNCELLENDİ 

Şamil Tayyar’ın İslahiye’den sonraki durağı Nurdağı oldu. Şamil Tayyar, burada da muhtarlarla ver STK temsilcileriyle bir araya geldi. Nurdağı’nın ana gündemi yine Ölüm Yolu olarak adlandırılan  Gaziantep-Nurdağı arasındaki 54 kilometrelik yol oldu. Tayyar, projenin güncellendiğini duyuyarak, şu paylaşımda bulundu: “Nurdağı’nda muhtarlarımız ve STK temsilcilerimizle buluştuk, dertleştik. Ayrıca ihale aşamasındaki 53 km’lik Nurdağı/Gaziantep bölünmüş yol projesine halkın katılımını sağladık. Bağlantı yolu, kavşak, menfez talepleri doğrultusunda proje güncellendi. İstişareye devam” 

ŞAMİL TAYYAR’IN GİRİŞİMLERİ SONUCUNDA YATIRIM PROGRAMINA ALINDIĞI ORTAYA ÇIKTI 

Gaziantep- Nurdağı arasında uzanan yolda her yıl meydana gelen kazalarda onlarca insan hayatını kaybediyor. Ölüm Yolu olarak adlandırılan yolun durumu Gaziantep Milletvekilleri tarafından defalarca gündem getirilmişti. Ölüm Yolu ile ilgili yapılan çalışmalar sonucunda geçtiğimiz yıl Mart ayında 2020 yılı Yatırım Programına alındı. Daha sonra ortaya çıkan bilgilere göre, Gaziantep-Nurdağı arasındaki yolun yeni değil, aslında 3 yıl önce Şamil Tayyar’ın girişimleri sonucunda yatırım programına alındığı ortaya çıktı. Duble yol haline getirilmesi planlanan devlet yolu, 2017 yılında yatırım programına alınsa da, kamu yatırımlarının durması nedeniyle yapımına başlanamamıştı. 54 km bölünmüş yol yapımından oluşan Devlet yolunun toplam bütçesi 528 Milyon TL olurken proje kapsamında 2 adet köprü (80 m) ile 16 adet hemzemin kavşak yapılması da planlanıyor. 

SORUNLAR KONUŞULMALI 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan tarafından yeni yönetime alınmasının ardından sahadaki çalışmalara hızla başladığını söyleyen AK Parti MKYK üyesi Şamil Tayyar ise, “Yeni donemde istişareye daha da önem vermemiz gerekiyor. Biz ‘Ya Resulallah, söylediğin vahiy ise tamam, senin sözün ise istişare edelim’ diyen sahabe geleneğinden bugün en ufak şeyde bile istişare etmeyi bilmeyen bir konuma geldik. Bunu ortadan kaldırmamız gerekiyor. Sorunlarımızı konuşursak çözebiliriz” dedi.  

ŞEHRİN ZENCİLERİ 

Kendisinin uzun süre “Şehrin zencileri”nden olduğunu, o nedenle ŞANLIDER’i çok daha iyi anladığını söyleyen Tayyar, “Herkes kendi kimliğini koruyor ama üst çatı olarak kent kimliğini de korumak ve geliştirmek gerekiyor. Burada herkes kendini Gaziantepli olarak görürse, ortak yaşama kültürünü öne çıkarırsa çok daha iyi gelişiriz. Bu arada Gaziantep diğer şehirler gibi değil. Herkesi kucaklıyor. Her kesimden insanın kardeşçe yaşadığı başka kent yok. Gaziantep bu noktada ülkeye rol model olabilir” diye konuştu.  

YAPILAŞMA VE İMAR BÜYÜK SORUN 

Şehrin sorunlarının temelinde yapılaşma ve imar sorununun yattığını vurgulayan Tayyar, “Gaziantep obez büyüyor. Şehirdeki insanlar ya çok fakir ya çok zengin. 5 milyon liralık ev satılıyor, millet sıraya giriyor. Aynı şekilde en ucuz konutlara da yoğun ilgi var ama ara kademedeki evlere alıcı çıkmıyor, çünkü orta sınıf yok. Bu ciddi bir sorun. Bunun  için ciddi kentsel dönüşüm projelerine ihtiyaç var. Yeni yollar, yeni yerler yapılıyor. 60 yıllık problem birikmiş, artık dayanılmaz hale gelmiş. Okul yapacak her bulunmuyor, para var ama yer yok. Kamulaştırma yapmak istediğinizde çok ciddi maliyetler çıkıyor. Eğitim ve uyuşturucu bu sorunun bir parçası. Baba ise gidince çocuk okula gitmiyorsa sorun çıkıyor. Bana göre bunun önemli bir çözümü kentsel dönüşüm. Güzel ev, güzel park, güzel okul. Bunlar olursa her hizmet oraya ulaşır. Bu sorunu çözemezsek kimse Mercedes’e binemez, toplumsal isyan çıkar. 

500’DEN FAZLA GENCE ULAŞTIK 

Pandemi kurallarına göre açık alanda gerçekleşen ziyarette konuşan ŞANLIDER Başkanı Mustafa İsmet Erdoğan, kentin önemli bir bölümünü temsil ettiklerini belirterek, “Kentimiz ve ülkemizde yaşam kalitesinin arttırılması için yapılan çalışmalarda yer almaya çalışıyoruz” dedi.  Şehrin çeşitli sorunlarının bulunduğunu, bunların da farklı kesimlerle istişare edilerek yapılacak çalışmalarla çözüme kavuşabileceğini anlatan Erdoğan, eğitim, uyuşturucu problemi gibi gençleri ilgilendiren sorunların çözümüne yönelik çalışmalara önem verdiklerini, son dönemde yaptıkları çalışmalar sonucunda derneğin gençlik kollarının 500’den fazla gence ulaştığını söyledi.  

BORSA’YI DA ZİYARET ETTİ 

Tayyar, daha sonra Ticaret Borsası'nı ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı ve Meclis Üyeleriyle bir araya geldi.  AK Parti İl Başkanı Eyup Özkeçeci, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak ile parti il ve ilçe teşkilatı temsilcilerinin de yer aldığı ziyarette, tarım sektöründe yaşanan sorunlar, çözüm önerileri ve üreticilerin beklentileri istişare edildi.  GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, ziyarette borsanın tamamlanan ve devam eden projeleri ile sürdürdüğü çalışmalar hakkında bilgiler verdi.  

ANTEP FISTIĞINA DESTEK TALEBİ  

GTB Başkanı Akıncı, konuşmasında ayrıca Gaziantep'in en önemli tarım ürünlerinin başında gelen Antep Fıstığına tarımsal ürün desteği verilmesi isteğini de yeniledi.   Fıstığa destek verilmesi taleplerini her platformda gündeme getirdiklerini aktaran Akıncı, "Antep Fıstığı sosyal, ekonomik ve kültürel etkileşiminin yüksek olmasından dolayı stratejik öneme sahip bir ürün. Antep fıstığında sahip olduğumuz tarihsel deneyim, mevcut üretim potansiyeli ve pazar avantajlarımızı iyi kullanmamız gerekiyor. Bunun için öncelikli olarak ürünümüzün kayıt altına alınması lazım. Tarımsal destek sağlanamamasından dolayı ürünün yaklaşık yüzde 70’lik kısmı kayıt altına alınamıyor. Bu durum sektörde çeşitli sorunlara neden olduğu gibi devletimizin de stopaj ve BAĞ-KUR prim gelirlerinde önemli kayıplar yaşamasına sebebiyet vermekte. Antep fıstığı üretiminin artırılması ve kayıt dışılığın önlenmesi için; kilogram başına veya fındıkta olduğu gibi dekar başına alan bazlı destek verilmesini talep ediyoruz." dedi.  

SORUNLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ 

Ziyarette, GTB Meclis üyeleriyle tarım ve hayvancılık sektörlerinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileriyle ilgili istişarelerde bulunan AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar ise “Tarım ve tarıma dayalı gıda sanayi ülke ekonomileri için büyük önem arz etmekte. Dünya pandemi sürecinde, tarım ve gıdanın önemini bir kez daha net bir şekilde gördü. Bugün ticaret borsamızda sektör temsilcilerimizden gelen talep ve önerileri dinleyerek notlarımızı aldık. Belirtilen tüm konuların hassasiyetle takipçisi olacağız” dedi.  Konuşmasında Gaziantep ekonomisi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Tayyar, Gaziantep’in tarım, sanayi, üretim ve ihracatta başarı hikayeleri yazdığını söyledi.  Tayyar, ‘Gaziantep bir serhat şehri, son yıllarda komşu ülkelerden kaynaklı sınırda pek çok sorunla karşılaştı. Kentin limanı yok, boğazı yok ama buna rağmen 2020 yılında 7 milyar 935 milyon dolar ihracat kaydı gerçekleştirdi. Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 5’inci şehri konumunda. Şimdiki hedef bu sıralamayı daha ileri seviyelere taşımak. Gaziantep’i ticaret kültürü olan birçok ilin önüne taşıyan bu başarının temelinde Gazianteplilerin üretkenliği kadar ortak akılla hep birlikte hareket edebilme yeteneği yatıyor “dedi.  LEYLA ÖZEKŞİ POLAT 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.