1. YAZARLAR

  2. Ahmet Mengüç

  3. BİR DAMLA YAĞMURLA GELEN FELAKET (2)
Ahmet Mengüç

Ahmet Mengüç

Yazarın Tüm Yazıları >

BİR DAMLA YAĞMURLA GELEN FELAKET (2)

A+A-
Köylüler ve çiftçiler Nisan yağmurlarında eskisi gibi gök gürültülü yağışların duasını ederken, Nisan rahmetleşti. Verdikçe verdi, yağdıkça yağdı.
Kimilerine can simidi, kimilerine acı oldu. Sel suları ile hakkın rahmetine kavuşanların yanı sıra evini işyerini ve ekili alanını kaybedenler oldu...
En acı ve can alıcı yanı ise, Bir çakıl taşını kimseye vermeyiz dediğimiz Vatan toprağını silahsız ve savunmasız Erozyon illetine yenik düşürerek okyanuslara gönderişimizdir. Bu illet Gaziantep'te önce İslahiye İlçemizde bir can almış, şehir merkezinde de acı tablo çizmiştir. 11 Nisan 2011 yağmuru tüm çıplaklığı ile gözler önündeydi. Ve olanlar oldu.
11 Nisan sabahı ile Öğle arası Şehir merkezindeki alt geçitlerden özellikle Adliye önünde çok vahim olaylar yaşandı. Sabahın erken saatlerinde geçmiş olduğum o alt geçit aman ve tokul dinlemeyen bir hale gelmişti. Sel suları adeta gölet oluşturmuştu. Bir çok araç sular altında kalmıştı. Sanki Alleben göleti oraya getirilmişti.
Adliye de işimiz bitirip, çıktığımızda karşılaştığımız olay bizleri olduğu gibi oradan geçenleri ve araçlar içerisinde kalanları dehşete düşürdü. Koca otobüsün içerisinde öğrenciler, halk otobüsü içinde yaşlı ve genç yolcular, Özel araçları olan taksilerin içinde olanların tamamı bir çan pazarı yaşıyordu.
İtfayenin gelmesi ve bir gölde mahsur kalmış insanların kurtarılmasına tanık olmak bizleri üzdü. Botla çocuklar ve diğer yolcular kurtarıldı. Hatta araçları kurtarmak adına suya dalan bir iş makinası da su da mahsur kaldı. Bu iş makinasının operatörünü de botla kurtardılar.
Şükürler olsunki burada can kayıbının olmaması tek sevincimiz olmuştur.
İnsan yaşanan bu tatsız olaylara bakınca elbetki haklı olarak birkaç eleştirilere bulunmak zorunda. O anı yaşayan ve oradaki olaylara tanık olan yüzlerce insanın kendi aralarındaki ortak konuşmaları şunlardı
Modern Gaziantep altyapısı iddialarının söylemleri nerede?
O modern alt yapıyı sel mi aldı götürdü?
Bu köprüler ve alt geçitler yapılırken, sel suları hiç hesap edilmedi mi acaba?
Vatandaş bunları söylemeye dursun, onlarca iş makinası ve araçlar orada yerlerini aldı. Kimileri sel sularının akışını sağlamak adına yolları, kaldırımlar ve asfaltları parçalayarak yol açtılar. Sel sularının daha çabuk akışını böyle sağlandı.
Evet bu sadece o günkü yağmurda yaşanan tatsız olaylardan sadece birisi. Peki yok mu bu işlerin sorumlu olduğu birisi?
Umarım ders çıkarılır ve giderilir tüm eksiklikleri.
Güvende olmak ve yaşamak herkesin tek isteği.
Herkes gibi bizde seviyoruz Gazi Şehrimizi...
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.