1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. BİR BU EKSİKTİ
BİR BU EKSİKTİ

BİR BU EKSİKTİ

Eğitimde son sıralardan kurtulamayan Gaziantep'te bir olumsuzluk daha yaşandı.

A+A-

Üniversitelerde eğitim gören öğrenciler memnuniyetsizliğini dile getirdi ve yapılan araştırmada "Öğrenci dostu şehirler" arasında kentimiz 50. sırada yer aldı..

Eğitimde zaten sıkıntılar yaşayan Gaziantep'in görünmeyen bir olumsuzluğu daha ortaya çıktı. “Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri (ÖDÜŞ) araştırmasının sonuçları açıklandı. Gerek liseye geçiş, gerekse üniversite sınavlarında alt sıralarda yer alan Gaziantep’in üniversite dostu şehirler sıralamasındaki yeri de üzdü. Gaziantep ne yazıkki Öğrenci Dostu Şehirler sıralamasında 50. sırada yer aldı. 

bir-bu-eksikti.jpg

GERİLEDİK

İhracattaki başarısıyla gurur duyduğumuz ilimiz, maalesef eğitimde aynı başarıyı yakalayamıyor. Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri (ÖDÜŞ) araştırmasında 81 il içerisinde 50. sırada yer alarak haritada siyah renk ile gösterilen iller arasına giren Gaziantep, geçtiğimiz yıla göre 3 puan geriledi. Önceki yıl ‘öğrenci memnuniyetsizliğini gideremeyen şehirler’ sıralamasında D puanla 47. sırada yeralan Gaziantep, bu yılki araştırmada, FF diye adlandırılan puanla 50. sıraya gerileyerek,‘öğrencilerin memnuniyetsizliğin çok yüksek olduğu şehirler’ arasına girdi. 

35 BİN 715 ÖĞRENCİ İLE YAPILDI

Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Engin Karadağ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğretim üyesi Dr.Cemil Yücel, İlkini 2017 yılında gerçekleştirdikleri “Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri (ÖDÜŞ)” araştırmasını 2019 yılında da tekrarladı. Araştırma 81 ildeki 123 devlet ve 65 vakıf olmak üzere 188 üniversitede öğrenim gören 35 bin 715 öğrenci ile yapıldı. Araştırmada öğrencilerin 26 şehirden memnuniyet duydukları, buna karşın 45 şehir ve halkından ciddi anlamda memnuniyetsizlik duydukları ortaya çıktı. Üniversite öğrencilerin en yüksek memnuniyet duyduğu şehirler sırasıyla Eskişehir, Aydın, Antalya, İzmir, Çanakkale, Bursa, Muğla, Tekirdağ, Edirne ve Ankara olurken, en yüksek ve ciddi memnuniyetsizliğin yaşandığı şehirler ise sırasıyla Afyonkarahisar, Aksaray, Çankırı, Iğdır, Ağrı, Bayburt, Bitlis, Kilis, Muş, Yozgat, Şırnak, Bingöl ve Hakkari oldu.

MEMNUNİYETSİZLİK ARTTI

Araştırma sonuçlarını değerlendiren öğretim üyeleri Yücel ve Karadağ, “İki temel hedefimiz bulunmaktadır. Öğrenci deneyimini zenginleştirmek ve üniversiteleri daha öğrenci merkezli üniversite olma yolunda bir yol gösterici olmak ve stratejik planlarına ve hizmet kalitesi duyarlılığını artırmak için yönetimlere veri sağlamaktır.Ülkemizin üniversite öğrenci başkentleri Eskişehir, Aydın ve Antalya’dır. Araştırmanın en çarpıcı bulgusu ise bir önceki yıla oranla öğrencilerine memnuniyetsizlik hissini yaşatan illerde önemli bir artış görülmesidir. Bize göre üniversite şehri olmak sadece üniversite yönetimlerine bırakılmamalıdır. Belediye başkanları, valiler ve şehirlerin kurumsal paydaşları konuya ilişkin stratejiler belirlemelidir. Şehir, şehrin yaşantısı ve kültürü üniversitenin başarısında ve üniversitenin üniversite olarak adlandırılmasında vazgeçilmez bir unsurdur” diye konuştu.

BU ARAŞTIRMAYI CİDDİYE ALSINLAR

Türkiye’de sadece 26 şehirden öğrencilerin memnuniyet hissederken, 56 şehrin öğrencilerine memnuniyetsizlik hissini yaşattığını belirten öğretim üyeleri, “Verilerin toplandığı 81 ilden 45’inde üniversite öğrencilerin şehirden ve halkından ciddi anlamda memnuniyetsizliği söz konusudur. Bu şehirler üniversite öğrencilerinin önemli bir döneminde olumsuz iz bırakmaktadırlar. Bununla birlikte memnuniyet ve memnuniyetsizlik arasında kalan Türkiye’nin 7 şehri öğrenci şehri olabilme potansiyeli olmasına rağmen öğrenci memnuniyetini tam olarak sağlayamamaktadır. Şehirlerin ileri gelenlerine tavsiyemiz konuyu ciddiye almalarıdır. Bütün şehirlerin puanlarından elde edilen ortalamaya göre şehirlerin üniversite öğrencilerini memnun etme ortalaması 63 olup seviyesi D’dir. Üniversite şehri olmak sadece üniversite yönetimlerine bırakılmamalıdır. Belediye başkanları, valiler ve şehirlerin kurumsal paydaşları konuya ilişkin stratejiler belirlemelidir. Şehir, şehrin yaşantısı ve kültürü üniversitenin başarısında ve üniversitenin üniversite olarak adlandırılmasında vazgeçilmez bir unsurdur.” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum