Yangın,  İslahiye ilçesi Beyler Mahallesi mevkiinde başladı. İddiaya göre, ilk etapta anız yangını olarak başlayan ve daha sonrasında ise ekili alanlar, dikili alanlar ile mera bölgelerine yayılan yangın rüzgarın da etkisiyle büyüdü. Beyler, Güllühöyük, Hanağzı ve Göltepe mahallerine kadar yayılan yangın sonrası olay yerine itfaiye, AFAD, UMKE, sağlık, orman, jandarma, güvenlik korucuları ve köylüler sevk edildi. Ekipler dört koldan alevlere müdahale etti.

Gölette serinlemek isteyen çocuk boğuldu Gölette serinlemek isteyen çocuk boğuldu

ÇOK SAYIDA EKİP MÜCADELE ETTİ


Gece geç saatlere kadar süren müdahalelerin ardından yangın önce kontrol altına alındı sonra da söndürüldü. Yangına, 34 itfaiye, 23 tanker, 20 arazöz aracı, 2 TOMA, 100 traktör, 20 asayiş timi, 3 trafik timi, 50 güvenlik korucusu ve 1 jandarma komando bölüğünden oluşan toplam 250 araç ve 600 personelle müdahale edildi.
Yangının 15 bin dönüm alanı etkilediği açıklanırken alevlerin çıktığı alanlarda yer yer soğutma çalışmaları devam ediyor.

KÖYLÜLER DESTEKVERDİ 

Yangının, rüzgarın da etkisiyle yayılmaya devam etmesi üzerine kaymakamlığın talebiyle köylülerden de traktörleriyle çalışmalara destek vermeleri istendi. Kaymakamlık duyurusuyla ilçe devlet hastanesi önünde toplanan traktörler, ekiplerin yönlendirmesiyle belirlenen noktalara alevlerin yayılma noktalarına set çekerek çalışmalara destek verdi. 

SOYLU BİLGİ VERDİ

İslahiye Kaymakamı Mehmet Soylu, ilçede etkili olan anız ve mera yangını ile ilgili açıklama yaptı. Yangının yüzde 90 oranında hasadı yapılmış alanda etkili olduğunu ifade eden Kaymakam Mehmet Soylu, alevlere 250 üzerinde ile 600 üzerinde personelle müdahale edildiğini de söyledi. 

CAN KAYBI YAŞANMADI

Yangın ile ilgili verileri paylaşan, can kaybı-yaralanma gibi olumsuzlukların olmadığını belirten ve yangının yerleşim yerleri ile ormanlık alanları tehdit etmediğini özellikle vurgulayan Kaymakam Soylu, "Can kaybı ve yaralanma gibi olumsuz bir durum söz konusu olmadı. Yangının ormanlık alana sıçrama ihtimali bulunmuyor. Yangın ovalık alanda devam ediyor. Kısa sürede yangının tamamını kontrol altına almayı hedefliyoruz. Yangının ilk çıktığı anda traktörlerle bazı riskli bölgelere set çekilmesi gerekiyordu. Biz de bu konuda vatandaşlarımızdan destek talep ettik. Vatandaşlarımız da çok hızlı bir şekilde reaksiyon göstererek bizlere destek verdi. Bu araçları şuan tedbir amaçlı tutuyoruz. Yangının yüzde 90'ı sürülmüş ve hasadı yapılmış alanlarda etkili olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Editör: Ebru Kont