1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Binici'den kredi uyarısı
Binici'den kredi uyarısı

Binici'den kredi uyarısı

Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve 12 bankanın katılımıyla KOBİ ve işletmeler için sağlanacak 25 Milyar TL’lik destek devreye giriyor.

A+A-

Gaziantep Destekleme Derneği (TOSYÖV ) Başkanı Necati Binici, piyasaları rahatlatma adına yapılan tüm çalışmaları doğru bulduğunu ancak paketin önceden açıklanmış olan destekler gibi uzun vadeli bir çözüm olarak görünmediğini söyledi.  Binici,”Bu destek paketi içerisinde 20 milyar liranın 8 milyon lirası KOBİ’lere ayrılmış. İşletmelerin yüzde 99,8’inin KOBİ olduğu göz önüne alındığında ayrılan payın daha fazla olması gerekirdi” dedi.

İŞLETMELER CİDDİ NAKİT DARBOĞAZI YAŞIYOR

Çeşitli bankaların katıldığı paketin en önemli amacının işletmelerin üzerindeki finasman yükünü hafifletmek olacağını dile getiren Binici, “Paket Hazine Destekli Kefalet Sistemi çerçevesinde KGF teminatlı olacak. Ekonomi Değer Kredisi için, istihdam ve üretimin artırılmasında önemli role sahip KOBİ ve KOBi dışı tüm işletmeler kapsama alınacak. Piyasaları rahatlatma adına yapılan tüm çalışmaları doğru buluyorum. Ancak yeni açıklanan kredi destek paketi önceden açıklanmış olan destekler gibi uzun vadeli bir çözüm olarak görünmüyor. Daralan piyasaların belirsizlik sebebiyle durağanlaşması işletmeleri ciddi sıkıntıya sokmuştur. İşletmeler zaten çok ciddi nakit darboğazı yaşarken mevcut kredi yüklerini hafifletecek çüzümlerin sunulması KOBİ’leri daha çok rahatlatacaktır” diye konuştu.

KOBİ’LERE DAHA FAZLA PAY AYRILMALI

Bu destek paketi içerisinde 20 milyar liranın 8 milyon lirasının KOBİ’lere ayrıldığına dikkat çeken Binici şunları söyledi:”İşletmelerin yüzde 99,8’inin KOBİ olduğu göz önüne alındığında ayrılan payın daha fazla olması gerekirdi. Sanırım KOBİ’lerin birçoğunun gereken desteği alabilecek mali tablolara sahip olamadıkları için bu paketten yararlanamayacağı düşünüldüğü için destek oranı düşük tutuldu. Bu durumda Ekonomi Değer Kredi Paketi yatırımcı büyük şirketleri için bir finansman aracı olacaktır. KOBİ’lerin kredilere ulaşmalarındaki bürokratik engeller ve yine KOBİ’lerin krediye başvurmalarını sağlayacak evrak hazırlama sürecindeki zorluklar dikkate alınarak müracaatın daha sadeleşmesi gerekmektedir. Yoksa bir çok KOBİ’mizin bu kredilere erişimi imkansız olacaktır. Çözüm için KOBİ’lerle birlikte el ele verilmelidir.” Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.