1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Bilişim Grubu İlham” Verecek-1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Bilişim Grubu İlham” Verecek-1-

A+A-

 Türkiye’nin 2023 vizyonunu yakalamasının tek yolu yüksek teknoloji üretmekten geçiyor. Engelli bilgi teknolojileri uzmanlarını da bünyesine katarak engelleri aşan BİLİŞİM GRUBU, hazırlayacağı raporlarla devlet politikalarına destek, özel sektöre ilham vermeyi hedefliyor.

Aralık ayında kuruluş çalışmalarını tamamlayan BİLİŞİM GRUBU, Çalışma Gruplarını oluşturmak üzere bir araya geldi. Toplantının açılış konuşmasını yapan BİLİŞİM GRUBU Kurucusu Şenol Vatansever, “Üç ülkede 21 şehirde 219 üyeye ulaşmış durumdayız. Kendi süreçlerimizi hayata geçirerek, Nisan ayında yapacağımız büyük lansmana kadar 500’ün üzerinde üyeye ulaşacağız. Türkiye’nin 2023 vizyonunu yakalamasının tek yolu yüksek teknoloji üretmekten geçiyor. Teknoloji geliştirme konusunda hızla yol alan treni yakalamak için, her alanda üretimin ve üreticilerin desteklenmesi gerekiyor. Bizim alanımız da teknoloji olduğu için bu alanda taşın altına elimizi koyuyoruz. Oluşturacağımız raporlarla devlet politikalarına destek, özel sektöre ilham vermemiz gerekiyor” dedi.

Farklı sektör ve alanlarda faaliyet gösteren kurum ve şirketlerin teknoloji liderlerinin oluşturduğu BİLİŞİM GRUBU çatısı altında kurulan Çalışma Grupları şöyle belirlendi: Nesnelerin İnterneti, Yapay Zeka, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Siber Güvenlik, Blockchain, Endüstri 4.0, Bulut, Toplum 5.0, İnsansı Robotlar, Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik, Enerji, Finans, Gıda/İçecek, Holding, Lojistik/Taşıma/Ulaşım, Tekstil/Giyim, Turizm.

Pozitif Ayrımcılık Yaparak “Engel”leri Aşacağız

BİLİŞİM GRUBU, Türkiye'nin geleceğine katkıda bulunmak isteyen ve yönetici pozisyonunda olmayan engelli BT çalışanları ile ilgili pozitif ayrımcılık yapma hedefiyle, bilişim sektörü Sivil Toplum Kuruluşlarında bir ilki gerçekleştirerek toplam üye sayısının %10'una kadar engelli üye alımı yapıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Socar Türkiye Bilgi Teknolojileri Uzmanı Aykan İnal, "Engelli bir bilişim yöneticisi olarak hem engelliler hem de ülkemiz için bilişimin getireceği büyük Türkiye'ye giden yolda BİLİŞİM GRUBU ailesinin bir parçası olduğum için çok mutluyum" dedi. Danışma Kurulu Kurucu Üyesi Murat Göçe, BİLİŞİM GRUBU’nun öne çıkardığı hedefleri ile birçok Bilişim çalışanının takdir ve desteğini kazandığını belirterek, “Yapılan birkaç toplantıdan sonra da adımlarım ne kadar sağlıklı atıldığı, hedeflere giderken ne kadar sağlam temellere dayandırıldığı ve eylemlerde ne kadar doğru ve başarılı olduğu gözüktü. Şimdiden bu grubun kurucu paydaşlarından biri olmanın gururunu hissediyorum” şeklinde açıklama yaptı. TÜRGEV IT Direktörü Ferdi Yılmaz, donanımlı gençlik konusunun önemine vurgu yaparak, “Kar amacı gütmeden genç nesillere teknolojik yapıları, genç üniversite kavramı ile daha hızlı aktarabilir ve 2023-2053 hedeflerine donanımsal olarak hazır bir gelecek bırakabiliriz” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.