1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bilim yuvasında neler oluyor !!
Bilim yuvasında neler oluyor !!

Bilim yuvasında neler oluyor !!

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sedat Bayseç’in odasının kapısına astığı yazı üniversiteyi karıştırdı.

A+A-

Bayseç’in astığı yazıda kızgın olduğu öğrenciler için, “Tembel ve beyinsiz, yalancı, fırsatçı, ahlaksız ve bozguncu’ şeklindeki sözleri şaşkınlık ve tepki yarattı. Prof. Bayseç’in böyle bir yazı asmasının altında öğrencilerin kendisini CİMER’e şikayet etmesinin yattığı öne sürülürken, yazının sosyal medyada paylaşılması üzerine Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Bayseç hakkında öğrencileri aşağıladığı iddiasıyla soruşturma açıldığını duyurdu. Rektöre tepki ve eleştiri, Bayseç’e ise destek mesajları dikkat çekti. 

Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, “Benim de hocam. Konusuna hakim, ilkeleri olan, duruşu olan bir hoca. Hocamızın yanlış yaptığını, öğrencilere farklı davrandığını, bilerek eziyet ettiğini, öyle bir hınç içerisinde olduğunu sanmıyorum” dedi. 

KİMSE İNANAMADI

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Sedat Bayseç’in odasının kapısına astığı yazının öğrenciler tarafından sosyal medyada paylaşılması üzerine kıyamet koptu. Prof. Bayseç astığı yazıda kızgın olduğu öğrenciler için, “2018-19 akademik yılında bölümümüzden ayrılan öğrenci grubunun içinde tembel ve beyinsiz, ancak tembel ve beyinsiz oldukları için aldıkları düşük notları beğenmeyen ve bundan okulunu hocalarını sorumlu tutan alçak ve saygısız bir öğrenci grubu var. Bu sene mezun olan herhangi bir öğrenci için benden referans istendiği takdirde yalancı, fırsatçı, ahlaksız ve bozguncudur, ya da bu karakterdeki insanların okulun kalitesini bozar davranışları karşısında sessiz ve akışkan gibi davranmıştır şeklinde referans vereceğim” dedi. Çoğu insan ilk etapta bu yazıyı akedemisyenin yazdığına inanamadı. Ancak akademisyenden yalanlama gelmemesi üzerine tepkiler de çığ gibi artmaya başladı. Hocanın hakarete varan sözleri üzerine tepkilerini sosyal medyadan gösteren öğrencilerin sesine Rektör Gür duyarsız kalmadı.

REKTÖR TWİTTER HESABINDAN DUYURDU

Prof. Dr. Bayseç’in odasının kapısına astığı yazının ardından öğrencilerin eleştirileri üzerine Rektör Gür de twetter hesabından açıklama yaptı. Gür, ”Daha fazlaSevgili öğrencilerimiz, Üniversitemiz makina mühendisliği bölümü akademisyenlerinden birinin her ne sebeple olursa olsun öğrencilerine bu şekilde hakaret etmesi, aşağılaması ve bunu alenen yapması asla kabul edilemez. Hakkında soruşturma açılmış olup gereği yapılmaktadır” dedi. Rektör Gür’ün Prof. Bayseç’le ilgili duyurusuna destek verenlerden çok eleştirenler oldu. 

OVAYOLU:BENİM DE HOCAM

Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, Bayseç’in kendisinin de hocası olduğunu, konusuna hakim, ilkeleri olan, duruşu olan bir hoca olduğunu söyledi. Ovayolu, “Kendisinin asistanlığını da yaptım. Hocamızın bu anlamda yanlış yaptığını, öğrencilere farklı davrandığını, bilerek eziyet ettiğini, öyle bir hınç içerisinde olduğunu sanmıyorum” dedi. 

YAPILMAMASI GEREKİRDİ

Mühendislik etik kurallarına, insani kurallara harfiyen uyan bir hoca olan Prof. Bayseç’in tepkisini de değerlendiren Ovayolu, ”Üniversitede mühendislik etiğini de veren bir hocamız. Ama tabi bu tepkisi belkide yapılmaması gereken bir tepki. Son noktaya gelmiş” diye konuştu.

GÜR’E TEPKİ, HOCAYA DESTEK

Akademisyenin kapısına astığı metne tepki gösterenlerin yanısıra, akademisyeni destekleyen ve Rektör Gür”ün hemen soruşturma açmasını eleştirenler de oldu. Rektör Gür’ün soruşturma hızını eleştirenler, kokan tuvaletlerden, merkezi dersliğe, yaz okulu ücretlerinden laboratuvarlara varıncaya kadar pek çok sorunu dile getirdi. 

İŞTE DİKKAT ÇEKEN BAZI TWEETLER

Prof Dr Ali GÜR‏ ‪@profaligu

Sevgili öğrencilerimiz, Üniversitemiz makina mühendisliği bölümü akademisyenlerinden birinin her ne sebeple olursa olsun öğrencilerine bu şekilde hakaret etmesi, aşağılaması ve bunu alenen yapması asla kabul edilemez. Hakkında soruşturma açılmış olup gereği yapılmaktadır.

M.Enes UMCU‏ ‪@enes_umcu ‪‪@profaligurHocam biz koltuk eskiten hoca değil insan yetiştiren hoca istiyoruz.  

Gizem Feyyadoğlu‏ ‪@gizemfeyyadoglu 

Sonunda tıp fakültesinden bölümümüze sıra geldi soruşturma açmayı bırakıp bölümün imkanlarını mı geliştirsek acabaGizem Feyyadoğlu‏ ‪@gizemfeyyadoglu BÜŞRA YILGIN‏ ‪@busra_ylgn ‪‪@profaligur adlı kullanıcıya yanıt olarakDiğer bölümde okuyan, değerli hocamınızın başarılarını tanımayan öğrenci arkadaşlara söylüyorum: Hocamız öğrencilerine ideal bir mühendis olmayı öğreten, donanımlı birisidir. Şuanki yapılan eylemler öğrencileri savunmak için görülse de tam tersidir. ‪SedatBaysecYalnizDegildir

Bilgili donanimli hocalarimizdandir  elbetteki anlaşmaliklar olabilir ama bunu firsat bilip gereğinin yapilmasi nedir bölümümüzle ilgili gereği yapiliyor mu ki?  hocam tuvaletler kokuyor bir turlü çözülmed insanlar derste ayakta kaliyor çözülmedi.. Vs.

‪‪@profaligurBölümümüz bugün bu kadar iyi eğitim verip,piyasada kıymet görüyorsa sebebi ‪@sedatbaysec hocamızdır.Soruşturma açma hızınızı MDnin girilmeyen lavabolarına bakım için,yetersiz dersliklerin iyileştirilmesi içinde bekliyoruz

‪#SedatBaysecYalnizDegildirAK-47‏ ‪@klcaziz17 

 

Gaziantep Üniversitesi'nde bir zamanlar magic square problemini çözen deha Prof.Dr. Asker Ali Abiyev'e yapılanlar şimdi Sedat Bayseç'e yapılıyor. Okulun değerlerini bizden koparmayın, Prof.Dr. Sedat Bayseç profların profu apoletlidir, bizden ayırmayın.

‪#SedatBaysecYalnizDegildir musa aslan‏ ‪@07Musaslan 

 

‪‪@profaligur Bırakın soruşturmayı da mühendislik bölümlerine katki yapin; derslik, kullanışlı laboratuvar, malzeme vs.Ayrıca Sedat Bayseç hocamızın mutlaka haklilik payi vardir, tecrübesi ortada. ‪#SedatBaysecYalnizDegildirRamazan Kar‏ ‪@ramazan_kar148 ‪‪@profaligur Gaziantep üniversitesi'nin sembolüdür Sedat hoca, ve eğer böyle bir hoca hayal kırıklığına ugratilmis ve terbiyesizlik yapılmışsa, hoca değil o öğrenciler hakkında gereken yapılmalıdır. Kıymeti bilinmesi gereken en sağlam hocadir.‪#SedatBaysecYalnizDegildir

Ali Eroğlu‏ ‪@the_eroglu

‪‪@profaligur Artık mühendislik fakültesine biraz daha ağırlık verilse, eski ihtişamına kavuşmasında yardımcı olsanız ne kadar güzel olur. Hocalara soruşturma açarak değil ama!!

 

musa aslan‏ ‪@07Musaslan 16 sa.

16 saat önce

Daha fazla

Bu kadar agresif olmak için ya korkmuş ya da suçlu olman lazım. Istediğim   konuda fikir belirtirim bu da seni ilgilendiren bir konu değil. Neyse şikayet etmeye devam edin hocalarınızı.

 

şeyma göllü‏ ‪@Seyma_Gollu

Okulda olan hiçbir probleme bu kadar jet hızıyla yaklaşmıyorsunuz.Bu üniversite Mühendislik Fakültesi ile tanınan bir Üniversite ve bir sürü problemi var. Ne zaman bu kadar jet hızıyla problemlere çözüm oldunuz?Akredite almış sadece 2 bölüm var.Fırsatını bulmuşsunuz kaçırmayın.

 

Muharrem Sunar  ‏ ‪@sunarmuharrem1

Sedat Hoca adamdır. Hocam ondan önce matematik bölümü öğrencilerinin 1 haftadır yaklaşık 100 tane dilekçesi bekletiliyor yaz okulu için, bir de buna bakıp olumlu veya olumsuz karar verilse ıyi olur bence.

 

Onur Cem Özken‏ ‪@onurcemozken

Okulun en değerli eğitimcisini,eleştirme hakkı bile olmayan başka bölüm öğrencilerine, kıçı kırık whatsapp guruplarında tabiri caiz ise meze eden bütün insanlar günlerinin büyük bir kısmını düşünmeye harcasın.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum