Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Valiliği iş birliğinde, TÜBİTAK’ın desteğiyle 5 Haziran Dünya Çevre Günü, Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi’nde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Program, çevre, yenilenebilir enerji ve iklim değişikliği konularında farkındalık yaratmayı amaçlayan sergi düzenekleri alanının açılışıyla başladı.

GELECEK NESİLLER ÇOK ÖNEMLİ

Validen kurallara uyun çağrısı Validen kurallara uyun çağrısı

Ziyaretçilere çevre dostu teknolojiler ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının tanıtıldığı sergi alanının açılışında, iklim değişikliğinin etkilerini ve çevreye duyarlı yaşam biçimlerini teşvik eden birçok interaktif düzenek yer aldı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin burada yaptığı konuşmada, ortak gezegen dünyayı incitmeden korumanın önemini belirterek, şunları söyledi: “5 Haziran Dünya Çevre Günü, insanlığın ortak mirası olan dünyayı geleceğe taşımak için çok özel bir gün. Çocuklarımızın heyecanını ve onların gözlerindeki ışığı geliştirmek için açılan Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi’nin ne kadar önemli olduğunu yeniden hatırlamak ve hatırlatmak istiyorum. Bilim dünyası, bilgi ekonomisi şu anda dünyanın en büyük gücü. Bilgi kozdur. Kozunu iyi kullandığın zaman dünyanın sözünü sen söylersin. İşte o yüzden bizden daha bilgili nesiller yetiştirmek için bilim ve aklı kendimize rehber edinmeliyiz.”

SERGİYİ GEZDİLER

Konuşmanın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Burcu Özsoy ve katılımcılar açılış kurdelesini keserek, çevre temalı düzeneklerin bulunduğu sergi alanını gezdi ve bilgi aldı.

80 BİN KİLO ATIK TOPLADI

Programın ikinci bölümünde ise 5-9 Haziran Çevre Haftası kapsamında Gaziantep Büyükşehir Belediyesince 1 Mart ila 31 Mayıs tarihleri arasında ilkokul ve ortaokullar arasında düzenlenen ve 79 bin 375 kilo atığın toplandığı “Sıfır Atık Toplama Yarışması”nda derece alan okullar için ödül töreni gerçekleştirildi.Bu kapsamda Büyükpınar İlköğretim Okulu’nun 3’üncü olduğu Sıfır Atık Yarışmasında, Ayvaz Gökdemir Ortaokulu ikinci, Empati İlkokulu ise birincilik ipini göğüsledi. Derece alan okullar Başkan Fatma Şahin ve İl Milli Eğitim müdürleri tarafından ödüllendirildi.

Editör: Leyla Özekşi Polat