1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bıçaklanan müdüre ziyaret
Bıçaklanan müdüre ziyaret

Bıçaklanan müdüre ziyaret

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Bekir Avan, geçtiğimiz haftalarda bir öğrenci tarafından bıçaklanan Mavikent Anadolu Lisesi Ercan Bahadır'a geçmiş olsun dileğinde bulundu.

A+A-

Ekibiyle birlikte okula giden Avan, "Mavikent Anadolu Lisesi’nde yaşanan bu bıçaklama olayında okul öğrencisinin bıçakla okula kadar gelip, okul müdürünü kolundan bıçaklaması, sonrasında babasının da Fevzi A.’yı engellemeyip okul çalışanlarını tehdit etmesi hem üzücü, hem de düşündürücüdür. Yaşanan bu olay, bir disiplin olayından öte, adli ve kriminal bir vakadır. Dolayısıyla yetkililerin bu olayı kriminal olarak değerlendirmesi ve incelemesi gerekmektedir" dedi. 

Öğretmene ve okul ortamına yönelik saldırıların sürdüğünü, bütün bu davranış biçimlerinin herkesin can güvenliğini tehdit ettiğini belirten Avan, eğitimde şiddet haberlerinin sonunun gelmediğine dikkat çekti. 

ÖĞRETMENE DE SALDIRMIŞ

Mavikent Anadolu Lisesi'nde meydana gelen olayın bilinmeyen yönlerini anlatan Avan, "Bıçakla okul müdürü Ercan Bahadır’ı yaralayan Fevzi A. bir gün öncesinde ders esnasında öğretmenine saldırmış ve sınıftaki öğrenciler ve olaydan haberdar olan okulun diğer öğretmenleri tarafından güçlükle sakinleştirilmiştir. Okulda yaşanan bu olaylar üzerine öğrencinin bu durumuyla ilgili okuldan bir grup öğretmen öğrencinin velisini evinde ziyaret ederek durum hakkında veliyle görüşme yaparak veliyi bilgilendirmişlerdir. Bu görüşmelerde öğrenci velisi sorumluluğu okul personelinde aramıştır. Öğrencinin babası oğlu Fevzi A.’yı uyarmak yerine öğrencinin davranışlarının daha da olumsuz olmasına sebep olacak türden tavırlar sergilemiştir. Mavikent Anadolu Lisesi’nin jandarma bölgesi olması nedeniyle jandarma olaylara müdahale etmiş ve  okulla ilgili güvenlik tedbirleri o günden bu yana daha da arttırılmıştır" dedi.

OKULA BIÇAKLA GİRMİŞ 

Bıçaklama olayının okul bahçesinde olduğunu vurgulayan Avan, "Fevzi A. okul müdürü Ercan Bahadır’a okul bahçesinde bıçakla saldırıda bulunmuştur. 9. Sınıf öğrencisi Fevzi A. yanında taşıdığı ve gizlediği bıçakla Bahadır’ı saldırı esnasında kolundan yaralamıştır. Öğrenci saldırılarını 15 dakika süresince okul içerisine girerek devam etmiştir. Öğrenci, kendisini engellemek isteyenleri ise bıçakla tehdit etmiştir. Öğrenci Fevzi A’nın bıçaklı saldırısı sonrasında babası okula gelmiş, o da okul içerisine girmiş ve oğlu Fevzi A.’ya engel olmak yerine okul çalışanlarını tehdit etmiştir. Saldırıda sol kolundan bıçak darbesiyle yaralanan okul müdürü Ercan Bahadır, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine kaldırılmış ve sol koluna dikiş atılmış ve tedavisi devam etmektedir"

KANUNİ DÜZENLEME ŞART

Avan devamla şunları söyledi: "Eğitimcilere yönelik şiddeti önlemek için kanuni düzenlemeler yapılmalıdır. Eğitim çalışanları ve eğitim ortamıyla ilgili koruma ve güvenlik tedbirleri arttırılmalıdır. Bu tedbirler arttırılırken önleyici ve çevresel tedbirler mutlaka alınmalı ve arttırılmalıdır. Şiddet toplumsal bazda ele alınıp hayatın her  alanında şiddetin sebepleri ortaya çıkarılmalıdır. Şiddeti önlemede sadece olaylar üzerinden değerlendirme yapılıp, pansuman tedbirlerle çözüm üretilmeye çalışılmaktadır. Buradan çağrıda bulunuyoruz; şiddeti önlemede şiddetin sebepleri ortaya çıkarılıp, sebepler ortadan kaldırılarak çözüm üretilmelidir. Toplumda şiddetin sebepleri sağlıklı bir şekilde ortaya konulmadan şiddet olaylarının önlenemeyeceği bilinmelidir" HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.