. Tören, öğrencilerin heyecan dolu anlar yaşadığı bir atmosferde gerçekleşti. GAÜN Tıp Fakültesi akademisyenleri, öğrenciler ve aileler bu özel günü birlikte kutladı. GAÜN Mavera Sahnesi’nde gerçekleştirilen törende akademisyenler tarafından 320 öğrenci beyaz önlüklerini giymeye hak kazandı.

MEZUNİYETİ BEKLEMEYİN

Programın açılışında konuşan GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat, tıp fakültesinde eğitim ve öğretimin zorlu ve uzun bir süreç olduğuna vurgu yaptı. Prof. Dr. Balat konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bazı öğrenciler diyor ki; 'Biz dar bir tünelde yol alıyor gibiyiz.' Haklılar, insanla uğraşıyorsunuz. Üstelik uğraştığınız insanlar sağlık sorunları olan insanlar, sıkıntı yaşamanız çok normal. O nedenle Hipokrat Yemini etmek için mezuniyeti beklemeyin. Hipokrat Yemini’nin özünü içeren bazı cümleleri hep hatırlamanızı isteyeceğim. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri olarak eğitiminiz ve bütün meslek yaşamınız boyunca çalışma ve öğrenmenin sınırsız olduğunun bilincinde olarak, bilgi ve becerilerinizi sürekli geliştireceğinize, iyi bir hekim olmanız için çaba gösteren öğretim üyelerine, çok değerli hocalarınıza hak ettikleri saygıyı göstereceğinize yürekten inanıyorum. Bir hekim adayı olarak 'yaşamın en kutsal hak' olduğunu daima göz önünde bulundurarak, toplum ve bireyin sağlığını korumaya çalışacağınıza inanıyorum.” 

Kardeş şehirler büyüyor Kardeş şehirler büyüyor

İYİ HEKİMLİK TEKNİK YETKİNLİĞİN ÖTESİNDE

İyi bir hekimin sadece hekimlik mesleğinin gereklerini teknik ve bilimsel anlamda yerine getiren kişi olmadığını belirten GAÜN Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevki Hakan Eren ise,  “İyi hekim aynı zamanda bu meslek için kutsal olan, etik değerlere önem veren, hatasına, hastasına ve değerlerle yaklaşmayı bilen, bilimsel ve çağdaş bir sorumluluk anlayışıyla mesleği icra edendir. Hekim sorgulayıcıdır, rasyoneldir. Hekim gerektiğinde duygusaldır olması da gerekir. Stres yönetimi becerisi vardır, yüksek konsantrasyon sahibidir.” dedi.

GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ GÖRSEL ŞÖLEN YAŞATTI

GAÜN Mâvera Kongre ve Sanat Merkezi'nde ayrıca GAÜN Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ve koordinatörleri Öğretim Görevlisi Özlem Coşkun ve Araştırma Görevlisi Bekir Baba'nın katkılarıyla, Beyaz Önlük Giyme Töreni için özel bir resim sergisi düzenlendi. Programa katkıları sebebiyle GAÜN Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Atalay’a ise çiçek takdim edildi. 

Editör: Leyla Özekşi Polat