1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BENİ DE YARGILASINLAR
BENİ DE YARGILASINLAR

BENİ DE YARGILASINLAR

CHP İl Başkanı Lütfü Demir, Ökkeş Özekşi'ye yönelik suçlamalara tepki verdi:

A+A-

Yönetim Kurulu ve meclis üyeleriyle birlikte Gazetemizi ziyaret CHP İl Başkanı Lütfü Demir, Ökkeş Özekşi’nin uyarıcı nitelikteki yazısından dolayı ifade vermek durumunda bırakılmasını şaşkınlıkla izlediklerini söyledi. Demir, “Özgür düşüncenin tek savaşçısı Ökkeş Beydir, Gaziantep 27’dir. Bunu susturmakla ellerine ne geçecek bilmiyorum. Allah ıslah etsin diyorum. Ne suç işlemiştir ki, terörle mücadeleye gidiyor ne suç işlemiştir ki siyasi şubeye gidiyor? Gaziantep’in sevdalısı olmak bir suç ise en büyük suçu ben işliyorum.Kesinlikle Ökkeş bey yanlız değildir, her konuda ve her koşulda onun yanında olduğumuzu vurgulamak istiyorum” dedi. Özekşi'de yaptığı konuşmada, farklı yönden baskı uygulandığını ve gazetenin susturulmak istendiğini söyledi.

SUSTURMAKLA ELLERİNE NE GEÇECEK?

İl Sekreteri Vijdan Aktaş, Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Cahit Kargıner, meclis üyeleri Yılmaz Kireç, Hasan Türk, Beyhan Külekçi ve Hasan Nesanır’la birlikte Gazetemizi ziyaret eden CHP İl Başkanı Lütfü Demir, kentin sorunları ve çözümü noktasında önemli bir misyon üstlenen Gaziantep 27 Gazetesi ve Ökkeş Özekşi’nin her zaman yanında olduklarını belirtti. Demir, “Ökkeş beyin özgür düşüncesine karşı çıkan herkese karşıyız. Özgür düşüncenin Gaziantep’te tek savaşçısı Ökkeş Beydir, Gaziantep 27’dir. Bunu susturmakla ellerine ne geçecek bilmiyorum. Bunu sağlıklı düşünmelerini tavsiye ediyorum ve Allah ıslah etsin diyorum” diye konuştu.

ÖKKEŞ BEY YALNIZ DEĞİLDİR

Lütfü Demir, Ökkeş Özekşi’nin Gaziantep sevdalısı bir insan olduğunu, bununda yazılarından anlaşılacağını dile getirerek, “Ökkeş Bey ne suç işlemiştirki terörle mücadeleye gidiyor? Ne suç işlemiştirki siyasi şubeye gidiyor? Suçunu söylesinler bizde bilelim ona göre davranalım. Gaziantep’in sevdalısı olmak bir suçsa en büyük suçu ben işliyorum. Gaziantep sevdalısı olarak evet bende suçluyum. O zaman Ökkeş beyle beni yargılasınlar. Kesinlikle Ökkeş bey yanlız değildir, her konuda ve her koşulda onun yanında olduğumuzu vurgulamak istiyoruz” dedi.

ÖZEKŞİ:EN FAZLA TRAJI OLAN GAZETEYİZ

Ökkeş Özekşi de, şehirde bazı şeylerin ters gittiğini, şehrin menfaatlerini ön planda tutan gazeteciler olarak gelecekten endişeli olduğunu dile getirdi. Özekşi, “En fazla trajı olan, en çok okunan gazetedeyiz. Sosyal medyada da aynı şekilde. İnanılmaz bir potansiyelemiz var. Ama ekonomik olarak zor durumdayız. Gazeteyi kapatma noktasına geldik. Basın ilan kurumundan gelen paramıza maliyeye borcumuz yüzünden tamamen el konuldu. Oysa bunun yarısını kesin hiç değilse dedik, dinlemediler. Dahası bir köşe yazısı yüzünden ilanımıza ceza kesilmesi için başvuruldu. Büyük ihtimalle vilayet talep etmiştir, ilk kez şikayette bulunan kurum için bize bilgi verilmiyor. Farklı bir gazetecilik isteniyor bizlerden. Buna karşılık bir bakıyoruz 100-150 tane gazete basan, hatta doğru dürüst gazete bile çıkarmayan kişiler zengin olup lüks yaşam sürebiliyorsa, üstelik  bu şehirde bu şehrin valisi bazı gazeteciler için tehditçi, sopacı ifadesi kullanıyorsa, ama onlara hiç bir şey yapılmayıp söylediği gibi kalıyor ve şehrin sorununu gündeme getiren bir adam için Twitter'da suçlu muammelesi yapabiliyorsa, o zaman bu şehirde bir şeyler ters gidiyor demektir. İşin gerçeği bu.  Şimdi bu tür baskılara 27 Gazetesi ne kadar dayacak bilmiyoruz. Esas mesele şu. Bu şehirde 25 yıldır kentin menfaatlerini savunan bir gazete yok edilmek isteniyor ama  benim milletvekili ardakaşlarım ne oluyor ya demiyor, belediye başkanı arkadaşlarım ne oluyor ya demiyor, STK'lar ne oluyor ya demiyor, siyasi partiler ne oluyor ya demiyor.. Ve sonuçta yapanın yaptığı yanına kar kalıyor. Yani sessizlik bunların başarısı. Ama ses verilse, neler oluyor denilse elbette bunlar olmayacak"

O STK RUHUNU GETİRMEK ZORUNDAYIZ

Millet Bahçesi gibi önemli konularda STK’lar, siyasi partiler ve değişik kesimlerin sesine de kulak verilmesi gerektiğini, ben yaptım oldu zihniyetiyle hareket etmenin kente kötülük olacağını söyleyen Özekşi şöyle devam etti:  ”Sivil toplumun, kamuoyu gücü önemli. Bu şehirde bir zamanlar Maanoğlu köprüsünün yanına Mövenpick oteli yapmak isteyenlere direnç gösterildi. Otel yapılmaması için eylem bile yapıldı. O zaman kent konseyi de yoktu. Şimdi o ruhu getirmek zorundayız. Bu kentin STK’ları kadar basın ayağının da artık bir şeyler yazmasını sağlamak zorunda herkes. Sadece 27 yazarak, 27 hedef gösterilerek değil, diğer gazetelerinde bu yönde teşvik edilmesi lazım. Onun içinde ciddi çalışmak lazım. Yoksa bu şehirde ben yaptım oldu diye herşey devam eder. Şu anda gerçi Valilik eyleme izin vermiyor. Ökkeş Özekşi iki satır yazdığı zaman Gaziantep’in dışarıya karşı imajını kötü gösteriyor deniyor. Dışarıdan gelen insanlar Gaziantep’e geldiğinde yasaklarla karşılaştığında zaten yasaklı şehir diye düşündüğü için gelmek istemiyor. O ayrı bir konu.”  

 Meral KINACILAR, Leyla ÖZEKŞi POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.