1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Belediyelerin Jeoloji mühendisi yok mu?
Belediyelerin Jeoloji mühendisi yok mu?

Belediyelerin Jeoloji mühendisi yok mu?

Deprem tehlikesi kapıda

A+A-

Düzce'de saat 04.08'de 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Burkay Güçyetmez, Topraklarının yüzde 95’i deprem bölgesinde bulunan ülkede yerel ve merkezi tüm yöneticileri, kamu kurumlarını harekete geçmeye davet etti.  Jeoloji Mühendisleri eski oda başkanı Sinan Arslanoğlu  "3,5 milyon insanın yaşadığı örnek bir şehir olan Gaziantep'te belediyelerin imar bölümlerinde jeoloji mühendisi bulundurmaması kuşbakışı 40 km mesafede 7 ve üzeri bir deprem yaratma potansiyeline sahip Gaziantep'e yakışmamaktır" dedi. İnşaat Mühendisleri eski oda başkanı Gökhan Çeliktürk ise, "Gaziantep ilimiz yüzde 65'i mühendislik hizmeti almamış kaçak yapılar bulunuyor" yorumunu yaptı. . 

GÜÇYETMEZ: SİSTEM KURULMALI  

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Burkay Güçyetmez, "Yapı envanterinin taranması, kentsel dönüşümün yapı güvenliği için gerçekleştirilmesi, kamusal bir yapı denetimi sistemin kurulması, mühendislik hizmetlerinin inşa sürecinde maliyet külfeti olarak değil özne olarak görülmesi, mühendislerin meslek odalarınca belgelendirilmesi, imar aflarıyla ruhsatlandırılan kaçak yapılara gerekli inceleme ve uygulamaların yapılması, şantiye şefliğinin tam zamanlı olarak yapılması başlıca önlemlerdir. 

Topraklarının yüzde 95’i deprem bölgesinde bulunan ülkemizde tüm yurttaşlarımızın deprem korkusu duymadan güvenle yaşayabileceği bir gelecek için yerel ve merkezi tüm yöneticileri, kamu kurumlarını harekete geçmeye davet ediyor, İMO olarak tüm birikimimiz ve deneyimimizle elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu bildiriyoruz" dedi.  

ARSLANOĞLU DİKKAT ÇEKTİ 

Arslanoğlu, Merkez üssü Gökkaya olan 5,9 depremin korkuttuğunu söyledi. Arslanoğlu, "depreme neden olan KAF hattı karadede segmentinde. İmar planına esas jeolojik raporu tarafımca yapılmıştır. İmar açısından uygun olmayan alan olarak kapattığımız alanlarda yapılaşma müsaadesi verilmemesi neticesinde ortaya çıkan bu depremde herhangi bir can kaybına sebebiyet vermemiştir" dedi. 

ETÜD RAPORLARININ ÖNEMİ ORTAYA ÇIKTI 

Jeoloji Mühendisleri eski oda başkanı Sinan Arslanoğlu, bunun çok önemli olduğunu belirttiği açıklamasında "Bu durum yine bilimin kullanılarak yapılan imarlaşma ve yapılarda yapılan zemin etüt raporlarının bize ne kadar önemli olduğunu göstermiş oldu. "3,5 milyon insanın yaşadığı örnek bir şehir olan Gaziantep'te belediyelerin imar bölümlerinde jeoloji mühendisi bulundurmaması kuşbakışı 40 km mesafede 7 ve üzeri bir deprem yaratma potansiyeline sahip Gaziantep'e yakışmamaktır" dedi.  

ÇELİKTÜRK: KAÇAK YAPILARA DİKKAT  

İnşaat Mühendisleri eski oda başkanı Gökhan Çeliktürk "Yıllardır yaptığımız deprem konusundaki uyarılarımızı artık ciddiye alıp önlemler almalıyız, Deprem böyle uykuda gelir ve ne olduğunu anlayamadan birçok canımızı kayıp edebiliriz. Gaziantep ilimiz yüzde 65'i mühendislik hizmeti almamış kaçak yapılar bulunuyor. Deprem vergilerini sağlıklı kentsel dönüşümlerde kullanma zamanı… Türkiye’nin mevcut yapı stoku tam bir bilinmezlik içindedir. Olası bir büyük depremde yapıların nasıl etkileneceği şüphelidir. Hal böyleyken deprem önlemi olarak yapılması gereken en önemli faaliyetlerden biri yapı stokunun taranmasıdır. Belediyeler tarafından yapı stoku taranarak depreme hazırlık konusunda önemli bir adım atılabilir" LEYLA ÖZEKŞİ POLAT 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.