1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Bektaş Şarklı'ya yumruklu saldırı
Bektaş Şarklı'ya yumruklu saldırı

Bektaş Şarklı'ya yumruklu saldırı

Barolarla ilgili yeni yasa girişimine karşı 'savunma yürüyüşü' başlatan baro başkanları Ankara girişinde polis tarafından engellendi.

A+A-

Barikat kuran polis, baroların yürümesine izin vermedi.   Bunun üzerine Ankara girişinde oturma eylemi başlatan baro başkanları, “Anayasal ve yasal hakkımızı yani Ankara’ya girişimizi engellediler. Bu durum karşısında bizim yola çıkışımızın ne kadar anlamlı olduğu ortaya çıktı” dedi. Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı da kendilerine izin vermeyen polisin yumruk darbesiyle yere yığıldı. Arkadaşlarının yardımıyla toparlanan Şarklı, ne olursa olsun Ankara'ya gireceklerini belirtti. Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı’nın yumruklu saldırıya uğramasına avukatlar, meslek örgütleri ve siyasilerden tepkiler gecikmedi. Gaziantep Adliyesinde biraraya gelen avukatlar, “Baro başkanına atılan yumruk hepimizedir. Mesleğin onuru için kesintisiz nöbetteyiz. Özür bekliyoruz. Bektaş Şarklı yalnız değildir” dedi. Gaziantep Barosu ise, "Bugünden itibaren Gaziantep Barosu Merkez Binasında tarihe not düşmek adına Savunmaya ve savunmanın kutsallığına gölge düşüren bu müdahalenin son bulacağı güne kadar onurumuz olan cübbelerimizle onur nöbetine başladığımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz" açıklamasını yaptı 

POLİSİN ÇOK KÖTÜ TUTUMUYLA KARŞILAŞTIK

Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, Gaziantep’ten kararlılıkla yola çıktıklarını belirterek, “Aslında önüne barikat kurulan sadece avukatların, baroların değil, yurttaşın önüne barikat kuruluyor. O görüntüler nedir herkese sormak lazım, özellikle İçişleri ve Adalet bakanına sormak lazım. Dönüşte o memurlarla ilgili suç duyurusunda bulunacağız. En doğal hakkınızı ararken maaselef bu görüntülerle karşı karşılaşmak zorunda kalıyorsunuz. Polisin emniyetin çok kötü bir tutumuyla karşılaştık, anlaşılar bir şey değil. İşçisi de, memuru da, esnafı da, Türkiye’de bu ciddi anlamda sıkıntı.” dedi.

BARODAN AÇIKLAMA

Gaziantep Barosu ile saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Baro açıklamasında "Çoklu Barolara karşı Türkiye’den birçok Baro Başkanının Barolar ve Hukuk adına Cuma günü başlattıkları yürüyüş bugün sabah saatlerinde güvenlik güçleri tarafından engellenmiştir. Baro Başkanlarının Ankara’ya girişleri engellenmiş ve Gaziantep Baro Başkanımız Av. Bektaş Şarklı fiziksel saldırıya maruz kalmıştır. Bu durum ne insan hakları, ne hukuk devleti ile bağdaşmaktadır. Baro Başkanlarının eylemi haklı ve hukuka uygundur. Bunu engellemek bu engellemelerde şiddet kullanmak güya hukuk düzeni ile yönetilen ülkemize rejimin dayatmasıdır. Baro Başkanımıza yapılan saldırının sorumluları hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Devletin menfaatlerini hukuk çerçevesinde korumakla görevli olanlar Avukatların menfaatlerini neden korumazlar. Avukatlık Kanunu’nun TBB Başkanına yüklediği sorumlulukları hatırlatıyor vekendisini bu sorumluluğu yerine getirmeye davet ediyoruz. Bu günden itibaren Gaziantep Barosu Merkez Binasında tarihe not düşmek adına Savunmaya ve savunmanın kutsallığına gölge düşüren bu müdahalenin son bulacağı güne kadar onurumuz olan cübbelerimizle onur nöbetine başladığımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz.

BÜYÜK TEPKİ GÖRDÜ

Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı’nın yumruklu saldırıya uğramasına avukatlar, meslek örgütleri ve siyasilerden tepkiler gecikmedi. Gaziantep Adliyesinde biraraya gelen avukatlar, “Baro başkanına atılan yumruk hepimizedir. Mesleğin onuru için kesintisiz nöbetteyiz. Özür bekliyoruz. Bektaş Şarklı yalnız değildir” dedi. Hükümetin yasa değişikliği teklifine karşı "savunma yürüyüşü" başlatan baro başkanları Ankara girişinde polis tarafından engellendi. Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı tartışmalar sırasında polisin yumruklu saldırısına uğradı.

TOĞRUL:KINIYORUM

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul:”Gaziantep Baro Başkanımız Sayın Bektaş Şarklı şahsında baro başkanlarına yönelik şiddeti kınıyorum. Özgür ve bağımsız bir savunma için kararlılıkla mücadeleye devam edeceğiz.”

SUCU:ŞARKLI’NIN YANINDAYIZ

CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu, Bektaş Şarklı’nın polis tarafından şiddete uğramasına tepki gösterdi. Sucu, “Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından en önemlisi olan baroların hükümetin böl, parçala, yönet politikasına karşı yaklaşık 50 baro başkanının kendi illerinden Ankara’ya başlatmış olduğu adalet yürüyüşünde, yürütmenin kolluk gücü tarafından şiddet eylemine maruz kalan Gaziantep Baro Başkanı Sayın Av. Bektaş Şarklı’ya geçmiş olsun dileklerimi sunar, bu onurlu yürüyüşte kendisine, şahsım ve Gaziantep İl Örgütü olarak yanında olduğumuzu kamuoyuna bildirir, geçliş dileklerimizi sunarım” dedi.

ÇELİKTÜRK:ASLA YALNIZ DEĞİLSİNİZ

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, ”Geçmiş olsun Bektaş başkanım. Savunma yürüyüşü gibi demokratik bir tepkiyi anlamayanlara, avukatların temsilcileri baro başkanlarına kolluk şiddeti uygulatanlara yazıklar olsun...Asla yalnız değilsiniz” dedi.

AYTEKİN:DURMAK YOK YOLA DEVAM

Gaziantep Kulübü eski başkanı Tarık Aytekin, “Nedir korkunuz ? Sadece ve sadece sesini duyurmak, tepkisini göstermek için yürüyenlere bu eza niye? Baro Başkanımız Bektaş Şarklı'ya yapılan bu çirkin saldırıyı kınıyor, başkanımıza geçmiş olsun diyorum.Bilin ki  sizin deyiminizle, durmak yok, yola devam” dedi.

ÖZÜR BEKLİYORUZ

Gaziantep Adliyesinde biraraya gelen avukatlar, “Baro başkanına atılan yumruk hepimizedir. Mesleğin onuru için kesintisiz nöbetteyiz. Özür bekliyoruz. Bektaş Şarklı yalnız değildir” dedi.

Tabipler Baroları yanlız bırakmayacak

Türk Tabipleri Birliği ve Gaziantep-Kilis Tabip Odası, Ankara’ya yürüyen Baro Başkanlarının polis zoruyla engellenerek şehir girişinde alıkonulmalarını kınadı.

ANAYASAL HAK

Yapılan açıklamada Baro başkanlarının şehre girişleri ve Anıtkabir’e ziyaretleri önündeki engelin derhal kaldırılması istenerek şu ifadelere yer verildi:”Anayasamıza göre herkes, önceden izin almadan, barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Hiç kimsenin, Anayasa'da açık biçimde yer alan bu hakkın kullanılmasını keyfi biçimde engelleme yetkisi bulunmamaktadır. Baro başkanlarının şehre girişleri ve Anıtkabir’e ziyaretleri önündeki engel derhal kaldırılmalıdır. İnsan hak ve özgürlüklerini keyfi biçimde sınırlandırmaya yönelik baskıcı uygulamalara derhal son verilmelidir.”

GAMOB saldırıyı kınadı

Gaziantep Akademik Meslek Odalar Birliği (GAMOB), Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı’ya uygulanan şiddeti kınadı. 

BU HATADAN BİR AN ÖNCE DÖNÜLSÜN

80 baronun desteklediği Savunma Yürüyüşünün, barolar ile başlatılmak istenen; sonrasında diğer akademik meslek odalarının bağımsız ve üretken yapısını değiştirmeye yönelik haksız  bir girişim olduğunun belirtildiği açıklamada, “Bu girişimi kabul etmediğimizi bir çok ortamda dile getirmiştik.  Hiçbir akademik odanın bilgisi veya görüşü alınmadan yapılan, bilim ve tekniği yok sayan, gerçeklerden her geçen gün nasıl uzaklaşıldığını gösteren bu büyük hatadan bir an önce dönülmesini istiyoruz. Demokratik haklarını kullanarak “Savunma Yürüşü” başlatan Baro Başkanlarının bu haklı mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu kararlılıkla bir kere daha belirtiyor, Gaziantep Baro Başkanımız Bektaş Şarklı’ya uygulanan şiddeti kınıyor, geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” denildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.