Gaziantepspor Başkanı İbrahim Kızıl resmi internet sitesinden Beşiktaş ve Cenk Tosun ile ilgili son açıklaması yaptı. Kızıl, "Hiç kimse Gaziantepspor Kulübü ve Camiasına saygısızlık yapamaz" dedi.

İŞTE O AÇIKLAMA

KAMUOYUNA DUYURU

Büyük kurum olmak yasalara sporun etik değerlerine saygı duymakla bütünleşen bir kavramdır. FIFA, UEFA ve Futbol Federasyonu yönetmeliklerine bakıldığı zaman, Kulübünde sözleşmesi devam eden bir futbolcunun aklını çelmek yasal bir suçtur. Büyük camiaları yöneten insanlar bu suçları işlemeye ne yazık ki devam etmektedir.

Çok değer verdiğimiz kulüplerimizden birisi olan Beşiktaş Kulübü Yöneticileri ile aramızda yaşanan bazı sorunlar nedeniyle sizlere bu açıklamayı yapma gereği duyduk.

Herkesin bildiği gibi son bir haftadır futbolcumuz Cenk Tosun ile ilgili yaşanılanları herkesin takdirine bırakıyorum. Beşiktaş Kulübü Yöneticilerinin maçtan sonra yaptığım açıklamanın ardından Beşiktaş Kulübü ile aramızda yaptığımız İcazetname'yi, kamuoyuna yanlış bir şekilde sunarak herkesi yanıltmaktadır. Tabii ki o imzalar bana aittir ancak herkesin şunu bilmesinde yarar vardır ki biz o icazetnameyi 3 Şubat'ta transferin son saatlerinde verdik.

Şunun çok iyi bilinmesini istiyoruz ki bizim tepkimiz 1 haftadır yaşanan bu sürece değildir. Serdar Kurtuluş transferinden bu zamana yaklaşık 1,5 yıldır Beşiktaş Kulübü Yönetici ve İdarecileri sürekli genç oyuncumuzun aklını karıştırmıştır.

Tüm Kamuoyu ve Sporseverler şunu çok iyi biliyor ki Anadolu takımlarının önemli bir gelir kaynağı da emek verdiği yıldız bir oyuncusunu satarak para kazanmaktadır. Biz Beşiktaş'tan büyüklüğünü gösterip bizimle konuşarak bu transferi noktalamaları beklerdik, ancak maalesef onlardan o büyüklüğü göremediğimiz gibi futbol ahlakına uymayacak bir şekilde takımımızda forma giyen futbolcumuzu kandırmışlardır.

Biz yönetim olarak oyuncumuz Cenk Tosun'a her ne kadar iyi şartlar sunmaya çalışsak da, sözleşmesini uzatmak istemediğini ve ayrılmak istediğini ifade etti. Bunun üzerine Cenk Tosun'a isteyen takımlar olduğunu söylememize rağmen ısrarla "hayır" diyerek teklifleri kabul etmemiştir. Gerek yurt dışından olsun ve gerekse de yurt içinden Bursaspor, Kasımpaşa ve Trabzonspor gibi takımlarımız oyuncumuzla yakından ilgilenmiş, ancak hiçbir teklifi kabul etmeyerek sadece Beşiktaş’ta oynayacağını ifade etmiştir. Böyle bir durumda yapacak hiç bir şey olmadığı için Kulübümüzün menfaatleri gereği transferin son günü ve saatlerinde Beşiktaş Kulübüne icazetname'yi gönderdik.

Dikkat ederseniz kongreden sonra bir radyo programına yaptığım açıklamanın ardından gerek Beşiktaş Kulübü resmi sitesinden gerekse yöneticisi Ahmet Kavalcı, böyle bir transfer girişimlerinin olmadığını ifade etti. Ancak Cenk Tosun ile sözleşme imzalandıktan sonra 5 Şubat'ta Beşiktaş yöneticisi Ahmet Kavalcı, aynen şu ifadeyi kullanıyor; "Cenk Tosun'la görüşüyorduk ama Gaziantepspor camiasına saygımdan dolayı size yalan söylemek zorunda kaldım." Bu açıklama tüm medya organları ve internet sitelerinde mevcuttur. Bu açıklamanın üzerine daha fazla konuşmaya gerek olmadığını tüm kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

Ayrıca bir diğer tepkim ise Cenk Tosun'a Beşiktaş formasını giydirerek ulusal basına servis edilmesine olmuştur. Zaten en büyük saygısızlık da bu olmuştur. Gaziantepspor Kulübünün bir duruşu ve saygınlığı vardır. Hiç kimse Gaziantepspor Kulübü ve Camiasına saygısızlık yapamaz. Futbolcum ile 1,5 yıldır etik olmayan bir şekilde görüşerek imza attırıyorsun ve birde utanmadan benim sözleşmeli futbolcuma forma giydirip basına servis ediyorsunuz; Bu davranış ne kadar etiktir, saygı değer Beşiktaş Kulübü Camiasına ve tüm futbol ailesine soruyorum. Tabii ki bizde biliyoruz ki sözleşmesinin bitmesine 6 ay kala her futbolcu istediği takımla görüşür ve imza atar. Ancak bir kez daha söylüyorum, bu konu ne 1 haftalık, nede 6 aylık bir süreçtir. Koyduğumuz tepki 1,5 yıldır Beşiktaş Kulübü Yöneticileri ve İdarecilerinin etik olmayan bir şekilde görüşmeler yaparak oyuncumuza taahhütler vermiş olmalarıdır.

Ayrıca; maçtan sonra mağlubiyetin de verdiği moral bozukluğuyla yaptığım açıklamalar biraz ağır ve yapmamam gereken bir açıklama olmuştur, ancak açıklamam hiç bir şahsı hedef almamış olup sadece genelleme bir söylemde bulunduğumun bilenmesini isterim.