1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Beğenmeyen Prag\'a gitsin
Beğenmeyen Prag\'a gitsin

Beğenmeyen Prag\'a gitsin

*Tramvay devam etmeli, aksini düşünen Prag'a gitsin*Gaziantep'in trafiği Adana ve Mersin'den iyiBüyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, 5.2 milyon...

A+A-

*Tramvay devam etmeli, aksini düşünen Prag'a gitsin

*Gaziantep'in trafiği Adana ve Mersin'den iyi

Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, 5.2 milyon TL malolan 28 adet tramvayın hafta sonu Ruan şehrinden gemiyle yola çıkarak 15 Mart'tan önce Gaziantep'e geleceğini söyledi. Güzelbey, Türkiye'de raylı sistemi, hattı ve araçları dahil benzer ölçektekilere göre 3-4 kat daha az maliyete malettiklerini belirterek, "Tramvay devam etmeli. Tramvay yanlış diyenler  Prag'a gitsin, görsün,  gelsinler. Orada ara sokaklarda bile tramvay var. 500 km uzunluğunda, nüfusları ise bizimki kadar. 40 bin yolcu taşıyoruz, niye zarar edelim?" dedi.

'Şehirdeki büyümeyi, şehre gelen araç sayısını dikkate alırsanız Gaziantep'in trafiği kendine yakın metropollere göre daha iyi' diyen Güzelbey, "Adana ve Mersin'e gidip bakın. Adana, Mersin, Antalya'dan Gaziantep'in trafiği daha iyi. Kayseri'den daha iyi mi? Hayır. Kayseri bizden daha iyi, çünkü Kayseri'nin yolları bizden daha geniş, daha düzenli" dedi. 

DOĞRUYU YAPTIK

Tramvayın şehrin geleceği açısından devam etmesi gerektiğini söyleyen Güzelbey, "Bunun örneğini görmek isteyen varsa Prag'a gitsin, görsün, ondan sonra gelsin. Tramvayı gidip görsünler orada nasıl çalışıyor. Ara sokaklarda bile tramvay var. 500 km, üstelik nüfus bizimki kadar. Bütün Avrupa ülkelerinde var tramvay olmayan yer yok. Nüfusu 100 binin üzerinde olan her yerde tramvay var. Bize göre bu doğruydu biz yaptık" dedi.

 TRAMVAYDA ZARAR ETMİYORUZ

Mavi renkli 28 adet tramvayın Ruan şehrinden hafta sonu yola çıkacağını ve 15-20 gün içinde şehrimize geleceğini söyleyen Güzelbey, "Zaten bu ayın sonunda İbrahimli'de yarımsal saat arayla seferlere başlayacağız. Mart ayı içerisinde sefer sayısını artıracağız. Tramvay hatları dünya standartlarına, en son teknolojiye uygun olarak yapılıyor. Türkiye'de en ucuz raylı sistem, hat, araçlar dahil biz yaptık ve yapıyoruz. İkinci el araçları aldık maliyetleri düşürdük. Pahalı yapıldığı ifadesi komik bir ifade. Yanlış bilgilendirilme var. Benzer ölçektekilere göre 3-4 kat daha az maliyete çıktı. 28 tane. 5.2 Milyon TL'ye maloldu.40 bin yolcuya çıktık, zarar yok. İbrahimli ile birlikte bu sayı 60 bine çıkacak. Tramvay modern bir ulaşım aracı. Hangi saate bakarsanız bakın tramvay dolu geçiyor. Sadece lastik tekerlekli araçlarla bu kentin trafiğini çözmek mümkün değil. Yeni gelen tramvaylar engelliye uygun, alçak tabanlı ve eğitim kapasitesi daha yüksek, yüzde 8'e kadar eğimde çalışabiliyor" şeklinde konuştu. 

TEK YÖN ÇALIŞMAMIZ HAZIR

Gaziantep'in trafiğinin çözümü için birkaç tane yol olduğunu söyleyen Güzelbey, "Her zaman söylüyorum toplu taşımayı ön plana çıkartmak lazım. Caddeleri geniş tutmak eski imarda kolay değil, yeni imarda tamam. Sadece belli bir yerin yolunu genişletmek trafiği çözmez, tam tersine trafiği tıkar. İnsanlar arabalarını evlerinde bırakmalı, bu hem caddelerde trafiği rahatlatır, hem otopark problemine nisbeten de çözüm bulunmuş olur. Şehirde artık bazı caddelerin tek yönlü olması lazım. Bununla ilgili bizim bütün çalışmamız hazırdı. Ancak seçim öncesi yapmak istemedik bunu yeni gelen arkadaşlara bırakmak istedik. Bunu yaparsak zaten Gaziantep'in trafiği bir müddet daha rahat eder. Bu caddelerin başında İnönü caddesi, Atatürk bulvarı geliyor. Bunların tek yönlü olması lazım" diye konuştu.

Yeni 5 adet köprülü kavşak projelerinin olduğunu, 2014'te başlayıh 2015 yılında bitmesini planladıklarını söyleyen Güzelbey, "25 Aralık önü, Kalyon, Erdem Koleji önü gibi" dedi.

Parkomatın devam edeceğini belirten Güzelbey, "Parkomatı kaldırdığın anda ya her kaldırım başına bir tane güvenlik ya da her kaldırım kenarında iki sıra araba olmasına razı olacaksın. Bütün dünyada parkomat var" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum