1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Beceri haritası çıktı
Beceri haritası çıktı

Beceri haritası çıktı

Mahir Eller projesi ile Gaziantep’te bugüne kadar 3 bin 675 kişi mesleki becerilerinin tespit edilmesi amacıyla profilleme çalışmaları yapıldı.

A+A-

Gaziantep’te beceri haritası çıkartılan kişiler çoğunlukla ayakkabı, elektrik, ahşap, iplik ve otomotiv sektörlerinde çalışıyor.

3 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM

Mahir Eller Projesi kapsamında, 12 ilde 30 bin kişinin mesleki becerilerinin belirlenmesi amaçlanırken, 15 bin kişinin ise mesleki yeterliliğinin tescilleneceği öngörülüyor. “Mahir Eller Projesi” ile yurt çapında mesleki yeterliliği ve birikimi olan, bunu kanıtlayarak daha iyi çalışma koşulları arayan kişilere ulaşılması hedefleniyor. ‘Mesleğini belgele, farkını koy ortaya’ sloganıyla yürütülen Mahir Eller Projesi ile 15 bin kişinin mesleki yetkinlik belgesi almaya hak kazanması, belgelendirilmiş 3 bin kişinin ise istihdam edilmesi planlanıyor. 

İHTİYAÇ DOĞRULTUSUNDA HAREKET EDİYORUZ

Nitelikli çalışan açığının sanayiciler için önem arz ettiğine değinen ve özel sektörün ihtiyaçları doğrultusunda hareket ettiklerini vurgulayan Sanayi Odası Genel Sekreteri Kürşat Göncü, ‘Mahir Eller Projesi Bilgilendirme Toplantısı’nın açılış konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “GSO olarak sanayicinin ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman yetişmesi için çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz.  “Mahir Eller Projesi” de bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz, nitelikli eleman ihtiyacına cevap aradığımız bir proje. Mesleki yeterlilik sistemiyle, sanayicimizin talep ettiği işgücü piyasasına göre uygun meslekleri belirliyoruz. Hem Türkiye’deki yasal mevzuatlara göre hem de AB’de deki yasal mevzuatlara göre kişilerin sahip olması gereken standart bilgi ve beceri düzeyleri tespit ve tescil ediliyor.”

HİZMET KALİTESİ ARTIYOR

Gaziantep toplantısında Mahir Eller Proje Sunumunu yapan Gaziantep Sanayi Odası Yerel Oda Koordinatörü Ali Cin ise projeye ilişkin şu detayları paylaştı: “Proje sayesinde mesleki yeterliliklerin belgelendirilmesi ile çalışan ve işveren bilgilendirilerek iş kazaları konusunda bilinçlendiriliyor aynı zamanda tüketicinin ürün ve hizmet kalitesinin artmasına katkı sağlanıyor”

BECERİ VE DENEYİMLERİNİ BELGELEMELERİ İSTENİYOR

“İş hayatında yasa ile belirtilmiş zorunlu meslekler dışında da artık bireylerin bilgi, beceri ve deneyimlerini belgelemeleri istenmektedir” diyen GASBEM Uzmanı Naci Muz, ‘Mesleki Belgelendirme, MYK Mevzuatı, Sınav ve Belgelendirme Süreçleri’ hakkında şu bilgileri verdi:  “GASBEM olarak makine bakımcısı, çelik kaynakçısı, köprülü vinç operatörü, tekstil makineleri operatörleri, plastik enjeksiyon ve ekstrüzyon makinesi operatörleri, talaşlı imalat çalışanları, elektrik işleri çalışanlarını belgelendiriyoruz. GASBEM gibi kuruluşlardan özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli iş kollarında faaliyet gösteren firmaların çalışanlarına MYK mesleki yeterlilik belgesi alması önem arz ediyor"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.