1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bebek ölümlerini önleme hamlesi
Bebek ölümlerini önleme hamlesi

Bebek ölümlerini önleme hamlesi

Bebek ölüm hızının en fazla olduğu illerin başında gelen Gaziantep’te, ölümlerin önüne geçmek için harekete geçildi.

A+A-

İl Sağlık Müdürü Serdar Sarıfakı, bebek ölümlerine yönelik müdürlükte bir ekip oluşturduklarını ve gebelikten başlayıp, personel eğitimine varıncaya kadar bir dizi eylem planı hazırladıklarını söyledi.

YÜZDE 80’İ ÖZEL HASTANELERDE ÖLDÜ

Gaziantep’te 2018 yılı içerisinde 511 tane bebeğin özel hastanelerde, 63 tane bebeğin 3 tane kamu hastanesinde, 63 tane bebeğin ise Gaziantep Tniversite çocuk kliniğinde öldüğünü belirten Serdar Sarıfakı, “Yani bu bebeklerin yüzde 80’i özel hastanelerde yüzde 10’u kamu, yüzde 10’u ise üniversite hastanesinde  öldü. Eylem planına öncelikle annenin gebelik dönemi itibaren başlıyoruz. Gebelik dönemi boyunca aile hekimlerinin mutlaka 4 defa gebe izlemesi yapmaları zorunlu. İl sağlık müdürlüğü içerisinde bebek ölümlerine yönelik bir ekip oluşturduk. Bu ekip gebelik boyunca aile hekimine gitmeyen gebeleri tek tek telefonla arayıp ilgili aile hekimine yönlendirecek” dedi. 

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ DE KONTROL EDECEK

Riskli gebelik formu düzenlendiğini, 32 maddeden oluşan bu formda bunlardan herhangi birisinde pozitif bir durum görülmesi halinde, sağlık müdürlüğündeki görevlilere bildirim yapıldığını anlatan Sarıfakı şunları söyledi:”Ve hemen aileyle direk temasa geçiliyor. Cengiz Gökçek Doğum Hastanesindeki riskli gebe polikliniğine yönlendiriliyor. Aynı gün içinde muayene ediliyor. Aile hekimliğine geri bildirim yapıyoruz. İl sağlık müdürlüğündeki ekranlarımızda da bu gebeleğin gebelik sonlandırılıncaya kadar ne işlemler yapıldığı tek tek girilecek. Daha önce sadece aile hekimlerinin izlenimleri vardı. Sağlık müdürlüğünün de kontrolünü ekledik.”

RİSKLİ GEBELER TAKİP EDİLECEK

SGK ile anlaştıklarını, gebeyi tek sevk formuyla nerede yeni doğan yoğun bakım varsa oraya taşınacağını bellirten Sarıfakı, ”SGK ödemelerini yapacak, ikinci bir sevk formu istemeyecek. 112’deki iki istasyondaki tüm çalışanlara bebek taşıma konusunda eğitim aldırdık. İki istasyondaki tüm ekibimiz ve ambulanslarımız gerek özelden özele, gerek kamudan özel hastaneye, gerekse üniversiteye ilimizdeki yeni doğanların tüm taşımasını yapacaklar. Riskli gebeleri takip edeceğiz. Özeller hastanelerin yeni doğan bakımında çalışan tüm personelin NRP canlandırma eğitimi almalarını sağlıyoruz. Eylem planımız var, bu konuda çok titiz davranıyoruz” diye konuştu.Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.